NASA'nın keşfettiği Einstesin Halkası, İstanbul Boğazı'nda yapılacak triatlon yarışı, Facebook Messenger, Dünyanın en güvenli şehirleri, Akdeniz'de açılan ilk sualtı müzesi hakkında haftalık haber bülteni.

NASA, Bir ''Einstein Halkası'' Keşfetti

Dünya'dan 3,4 milyar ışık yılı uzaklıkta var olan bir Einstein Halkası Hubble Uzay Teleskobu tarafından görüntüledi. Kütleçekimsel merceklenme adı verilen olay, ilk olarak 1915 yılında Albert Einstein tarafından tahmin edilmişti. Bilim insanları, yapılan bu yeni keşfin, evrenin derinliklerinde bulunan ve öncesinde tespit edilemeyen nesneler ile gök cisimlerini açığa çıkardığını belirtti.

Ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından 1915 yılında tahmin edilen bu görüntü, uzaydaki büyük bir cisimden gelen yerçekimi alanı uzayı sıktığında ve uzaktaki bir nesneden gelen ışığı saptırdığında ortaya çıkıyor. Einstein bu olayın, uzay-zaman dediği evrenin dokusunu çarpıtan büyük nesnelerin sonucu olduğunu açıklamıştı.

Dünyanın İlk Kıtalararası Triatlon Yarışı İstanbul Boğazı'nda Yapılacak

11-12 Eylül tarihlerinde İstanbul Boğazı'nda düzenlenecek yarış, Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından verilen bilgilendirmeye göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ve Oral B markasının ana sponsorluğunda Beykoz’da gerçekleştirilecek. Türkiye'den ve dünyadan toplamda 500 triatlet katılacak.

Dünyanın ilk kıtalararası triatlon yarışı olarak bilinecek etkinlikte sporcuların, 2.3 kilometre yüzme, 10 kilometre koşu ve 40 kilometre bisiklet yarışlarından oluşan parkurlarda mücadele edeceği belirtildi. Türkiye Triatlon Federasyonu’nun web sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre organizasyona 5 Eylül Pazar günü saat 23.59'a kadar başburu yapılabilecek.

Facebook Messenger Tarih Oluyor 

Dünyada en fazla kullanıcı olan sosyal medya sitesi Facebook, sesli ve görüntülü görüşme yapmaya olanak sağlayan yeni bir özelliği test etmeye başladığını duyurdu. Facebook’un bu yeni özelliği hayata geçirmesi durumunda Messenger’a ne olacağı henüz bilinmiyor.

2014 yılında Messenger'ı kullanıma sunan ve Facebook'tan ayıran şirket, bu tarih itibariyle görüntülü ve sesli konuşma özelliğini Messenger’dan yürütmekteydi. Şirketin yaptığı son açıklamaya göre, bu özellik Facebook ana uygulaması aracılığıyla yapılacak. Yeni özellik ilk olarak test hesaplarında kullanıma açılacak.

Ortaya çıkan bazı bilgilere göre Mark Zuckerberg, bu özelliği WhatsApp ile birbirlerine entegre ederek tüm kullanıcıları tek bir çatı altında birleştirmeyi hedefliyor.

Dünyanın En Güvenli Şehirleri The Economist Dergisi Tarafından Açıklandı

Londra merkezli The Economist dergisi, 2021 yılı için hazırladığı rapor ile dünyanın en güvenli şehirlerini açıkladı. Danimarka’nın başkenti Kopenhag dünyanın en güvenli şehri olarak 1'inci sırada yer alırken, İstanbul 37'nci sırada yer aldı.

Kentsel güvenliğin beş kriteri olarak belirlenen dijital, sağlık, altyapı, kişisel ve çevresel kriterleri kapsamında yapılan araştırmada, 1'inci sırada yer alan Kopenhag 100 üzerinden 82,4 puan topladı.

Kanada’nın Toronto şehri topladığı 82,2 puanla 2'nci sırada bulunurken listenin ilk beş sırasında Singapur, Sidney ve Tokyo yer alıyor. New York 77,8 puanla 12'nci, Londra 77,2 puanla 15'inci, Paris ise 74,3 puanla 23'üncü sırada yer aldı.  

Akdeniz'in İlk Sualtı Müzesi Güney Kıbrıs'ta Açıldı

Sualtı sergileriyle ünlü Heykeltıraş Jason deCaires Taylor, yaptığı son projesi Sualtı Heykel Müzesi Ayia Napa ile Akdeniz'deki ilk sualtı müzesi olma ünvanını taşıyor.

Aiya Napa sahilinin 200 metre açığında yer alan müzenin bölge turizmine büyük bir katkı sağlayacağı belirtiliyor. Müze oyun oynayan çocuklarla ve devasa boyutlardaki ağaçlarla bölgedeki dalgıçların keşfetmesi için birbirinden ilginç karakterlerle dolu. Tüm Jason deCaires Taylor çalışmalarında görülebileceği gibi, bu projede de amaç sadece bir dalış deneyimi sağlamak değil, aynı zamanda deniz altında yaşayan canlılar için de yeni bir yaşam alanı yaratmak.

Müzede yer alan her bir heykel, çevre üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilere karşın pH nötr malzemelerden üretilmekte. Zamanla deniz biyokütlesi ile kaplanacak heykellerin deniz canlılarına barınak sağlayacağı ve ayrıca bu yapılar sayesinde azalan deniz yaşamının bölgede yeniden canlanacağı belirtiliyor.

Kaynaklar:

https://www.insider.com/magical-eerie-sunken-museum-opened-cyprus-2021-8#museum-visitors-can-access-the-art-from-the-shores-of-pernera-beach-which-was-once-a-barren-stretch-of-sand-8

https://www.insider.com/copenhagen-overtakes-tokyo-world-safest-city-toronto-second-2021-8

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/nasa-dunyadan-3-4-milyar-isik-yili-uzaklikta-bir-einstein-halkasi-goruntuledi-evrenin-derinliklerinin-gizemi-cozuluyor,cWdeZhDtPUaU2sejH0Bd8w/DDMcZE-jqkixfj4Z8EoeDw

https://www.adweek.com/media/facebook-tests-messenger-video-voice-calling-within-flagship-app/

https://www.aa.com.tr/tr/dunyadan-spor/dunyanin-ilk-kitalararasi-triatlon-yarisi-istanbul-bogazinda-duzenlenecek/2346394


BENZER YAZILAR

Amerika'nın en kurak yerinde "Çiçek Patlaması"

Amerika’nın en kurak bölgesi olan Ölüm Vadisi çevresinde binlerce çiçeğin aynı anda açışının fotoğraflarına bakıyorsunuz. Bu kurak bölge 2016 yılından beri her Nisan ve Mayıs aylarında çiçek tarlasına dönüşüyor. 

Louise Michel: Banksy'den Akdeniz'deki Mültecileri Kurtarmak için Yeni Proje

Avrupa ülkelerinin mültecilere karşı duyarsızlığına dikkati çekiyor


Paylaş