Bir şarkıyı şarkı yapan sözleri mi yoksa bestesi mi? Gelin bunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Önce Şarkı Sözü Mü Yazılır Yoksa Beste Mi Yapılır?

Teknik olarak baktığımızda, bir müziğe öncelikli olarak söz yazılırsa, daha sonrasında ortaya çıkabilecek olan bestenin üretim aşaması daha kolay gerçekleşecektir. Bu durumda bir söz bir melodiyi doğuracaktır. Fakat bu demek değildir ki söz olmadan müzik, müzik olmadan söz olmaz. Sadece yazılmış bir şarkı sözünün olması, onun müziğe dökülme sürecini daha da hızlandıracaktır. Ancak önce beste yapılıp, ardından üzerine söz yazılacaksa müziğe her anlamda uyumlu olması gerekir. 

Müzikte Sözün Besteye Uyarlanması

Bir örnekle açıklamak gerekirse 'bütün yıldızlar seni düşünüyor' diye bir söz yazdığımızı farzedelim. Eğer bu söz önceden yapılmış olan bestenin ritmine, ahengine, nota düzenine uyum sağlamıyorsa, ya bestenin hazırlanış aşamasında değişiklik yapılacak ya da besteye daha uyumlu bir söz yazılacak.

Bu durum aynı zamanda risklidir. Çünkü ikisinden birinin harika olduğunu düşünürken mutlaka birinde ortaya çıkan en ufak bir hata bile sil baştan başlamanıza ya da birtakım değişiklikler yapmanıza sebep olabilir. 
Kısaca toparlamamız gerekirse, bir söz yazılırken ince elenip sık dokunulmalı ve kafamızdaki beste ile uyumuna, ahengine oldukça dikkat edilmelidir.

Müzikte Bestenin Söze Uyarlanması

Bir diğer konumuzdan bahsedecek olursak bu sefer tam tersi bir durum söz konusu. Beste yapmak, şarkı yazmaya göre daha revaçta ve daha geniş kapsamlı bir eylem olduğu için bu konuda müziği ikiye ayırmamız pekte yanlış olmayacaktır. 

Bilindiği üzere, iki türlü beste vardır. Sözlü müzik ve sözsüz müzik. Sözsüz müzikte daha sonrası için üzerine herhangi bir söz yazma kaygısı, ticari amaç vb. güdülmez ve o şekilde dinleyicinin beğenisine sunulur (klasik müzikte ve hafif batı müziğinde yaygın olan bir durumdur).

Ancak sözlü müzik icra etmek istiyorsak, bestenin icraatı, söz ile uyumu ve ticari kaygısı ona göre düşünülüp icra edilmelidir. Burada hedefiniz, sözlü müzik mi sözsüz müzik mi ona göre önceden belirlenmelidir. Eğer sözlü müzik yapmak istiyorsanız, önce sözden mi yoksa besteden mi başladığınızın o kadar da önemi yoktur. Sadece söz ve bestenin uyum içerisinde olmasına özen gösterilmelidir.Ülkemizdeki En İyi 10 Besteci&Söz Yazarı

1-Sezen Aksu

2-Şehrazat

3-Tarkan

4-Zeki Müren

5-Kayahan

6-Nilüfer

7-Sertab Erener 

8-Barış Manço 

9-Uzay Heparı

10-Metin Özülkü


Bu haftaki yazımızda da müziğin gücüne dair iki temel yapıtaşı olan söz ve bestenin ne olduğunu, önceliklerini ve kullanış biçimlerini öğrendik. Hadi hep beraber bir beste yapmaya başlayalım! Sözlü mü sözsüz mü? İçimizden nasıl gelirse! :)

Kaynaklar:

https://m.inploid.com/t/once-sarki-sozu-mu-yazilir-yoksa-beste-mi-yapilir/28332/


BENZER YAZILAR

Bozcaada Caz Festivali Başlıyor

Ağustos'ta yapılacak Bozcaada Caz Festivali’nin beşinci yıl kutlamaları Facebook’ta başlıyor!

Ahmet Ertegün ve Atlantic Records

The Rolling Stones ve Led Zeppelin'i müzik dünyasına kazandıran Grammy Ödüllü yapımcı Ahmet Ertegün'ün başarı hikayesi.


Paylaş