1487 yılında idam edilen İskoç kraliçesi Mary Stuart’ın hikayesini beyaz perdeye aktaran ve başrollerini Margot Robbie ve Saoirse Ronan’ın paylaştığı 2018 yapımı film.

İskoç kraliçesi Mary ve kuzeni 1. Elizabeth arasında yaşanan taht kavgasını anlatan Mary Queen of Scots, yıldız oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Filme gelen yorumlar arasında hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler bulunuyor. 2 Oscar adaylığı bulunan filme bu yazımızda birlikte bakalım. Keyifli okumalar dileriz.

Tür: Tarih, Dram, Biyografi

Süre: 125 dakika

Yönetmen: Josie Rourke

Senarist: Beau Willimon

IMDb puanı: 6.3

Metascore: 60

Box Office: 46.7 Milyon Dolar

Mary Queen of Scots Fragman

Mary Queen of Scots Konusu

Protestan İngiliz kraliçesi 1. Elizabeth (Margot Robbie) ve Katolik kraliçe İskoç 1. Mary (Saoirse Ronan) arasında geçen taht kavgası Mary Queen of Scots adı altında beyaz perdeye aktarılıyor. Birbiriyle kuzen olan iki kraliçe de İngiliz tahtının gerçek sahibinin kendisi olduğuna inanıyor. Her ikisinin de ardında kendi mezheplerinden destekçileri mevcut. Bu yönden bakıldığında buna bir nevi mezhep tartışması da diyebiliriz. Çünkü Elizabeth’in babası 8. Henry’nin Anglikan Kilisesi’ni kurmasından bu yana tahtta olan kişi aynı zamanda İngiltere Kilisesi’nin de başı kabul edilir.

Henüz daha bebekken İskoçya tahtına oturan Mary, eğitimi için gönderildiği Fransa’da evlendiği kocası Fransa kralı Francois’in ölümü üzerine 19 yaşında İskoçya’ya dönüyor. Katolik olan Mary’nin karşısında artık Protestan kimliğini benimsemiş bir İskoç halkı vardır. Bu nedenle taht üzerinde hak iddia etmesi pek kolay olmaz çünkü İskoç soyluları bile Katolik bir kraliçe istememektedir. Katolik Kilisesi, kuzeni Elizabeth’in annesi Anne Boleyn ve babası 8. Henry’nin evliliklerini onaylamadığı için Elizabeth’in gayrimeşru çocuk olduğunu iddia ederek taht üzerindeki iddiasını bu şekilde desteklemektedir. Bu iddiayı zayıflatmak isteyen Elizabeth, Mary’nin bir İngiliz hatta gizli aşkı Robert Dudley (Joe Alwyn) ile evlenmesini ister.

Elizabeth’in hastalığı olduğunu öğrenen Mary bu teklifi kabul eder ancak bir şartı vardır. Elizabeth’in varisi olarak adlandırılmak ister. Ancak Elizabeth, Dudley’den vazgeçemez ve Lord Darnley’i (Jack Lowden) İskoçya’ya gönderir. Mary, Darnley ile evlenir ancak daha sonra kocası öldürülür. Bunun üzerine gelişen birtakım olaylardan sonra, açıklama kısmında da bahsettiğimiz üzere, Mary, Elizabeth’e karşı yaptığı darbe girişiminin ardından idam ediliyor. Heyecanını kaçırmamak için çok detaya girmek istemiyoruz. Bu yüzden filmi izleyip yorumlamayı sizlere bırakıyoruz. Şimdi karakterlere ve oyunculara bir göz atalım.

Mary Queen of Scots Oyuncu Kadrosu ve Karakterler

İskoç kraliçesi Mary (Saoirse Ronan)

İskoç Kraliçesi 1. Mary, Elizabeth’in baba tarafından kuzenidir. Küçüklüğünden beri Fransa’da yaşayan Mary kocasının ölümü üzerine anavatanı olan İskoçya’ya geri döner. Orada evlendiği Lord Darnley ile sonra İngiltere kralı olacak olan 1. James adında bir çocukları olur. Ancak Mary bunu görebilecek kadar şanslı değildir. Elizabeth’e düzenlediği suikastten sonra idam cezasın çarptırılıyor.

Kraliçe 1. Elizabeth (Margot Robbie)

İngiltere’ye Altın Çağı’nı yaşatmış olan İngiliz Kraliçesi. Mary’nin kuzeni olan Elizabeth tahttaki hakkından asla vazgeçmez. Hatta bu nedenle hiç evlenmemiş ve çocuğu da olmamıştır.

Lord Henry Darnley (Jack Lowden)

Mary’nin ikinci kocası ve aynı zamanda kuzenidir.

Robert Dudley (Joe Alwyn)

İngiliz devlet adamı ve Elizabeth’in gizli aşkıdır.

John Knox (David Tennant)

İskoç Kilisesi kurucusu. İskoç Reformunun lideri. Mary’yi Katolik olmasından dolayı tehdit olarak görür.

Mary Queen of Scots Yorumları

Filme dair yapılan yorumlara bakacak olursak hem olumlu hem de olumsuz eleştirilere rastlamak mümkün.

Film Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj & Saç Tasarımı dallarında 2 Akademi adaylığı aldı. BAFTA Töreni’nde ise yine En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Saç & Makyaj ve Morgot Robbie’nin adına En İyi Yardımcı Oyuncu dallarındaki adaylıkların sahibi oldu. Bunların dışında Mary Queen of Scots’ın toplamda 8 ödül ve 32 adaylığı bulunuyor.

Oyuncuların, özellikle Saoirse Ronan ve Morgot Robbie, performansları büyük bir beğeni topladı. Kostüm dizaynı da aynı şekilde beğenildi lakin senaryo yazılırken değiştirilen ya da eklenen tarihsel bir takım hatalı bilgiler yüzünden Mary Queen of Scots olumsuz eleştirilerin kurbanı olmaktan da kaçamadı.

İskoç Kraliçesi 1. Mary Tarihi Kimliği

Mary portrelerinde de betimlendiği gibi kızıl saçlı ve beyaz tenli hoş bir kadındır. Stuart hanedanına mensuptur. Daha bir yaşına bile girmemişken İskoçya tahtına çıkıp kraliçe oluyor. Eğitim için Fransa’ya gönderiliyor ve 16 yaşında daha sonra Fransa kralı olacak olan 2. François ile evleniyor. Bu sayede aynı zamanda Fransa kraliçesi oluyor. Bir parantez açmak gerekirse küçük yaşlardan beri Fransa’da olduğu için filmdeki gibi İskoç aksanına sahip olduğunu söyleyemeyiz. Kocasının ölümünün ardından ise ülkesine geri dönerek İngiltere tahtında hak eddia ediyor. Elizabeth’e düzenlediği suikastten sonra vatana ihanet suçu nedeniyle 44 yaşında idam ediliyor.

Mary Queen of Scots Film Müzikleri

Mary Queen of Scots filminin müzikleri Max Richter’e ait. Hollywood Music in Media Awards’da En İyi Orijinal Müzik dalında ödül almıştır. Her zaman olduğu gibi albüme hemen aşağıdaki Spotify listesinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Queen_of_Scots_(2018_film)#Cast

https://www.ranker.com/list/is-mary-queen-of-scots-accurate/melissa-sartore

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mary_Stuart


BENZER YAZILAR

Hafta sonu İzlemek İçin 5 Sürükleyici Film Önerisi

İzlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız 5 film önerimizi sizler için bu yazımızda derledik ; Cold Mountain (Soğuk Dağ), Primal Fear (İlk Korku), Collateral (Tetikçinin Gecesi), Babamın Kemanı, ve Dangerous Beauty (Tehlikeli Güzellik)

İlham Veren Bir Hayat Hikayesi: Clouds

Gerçek bir hikayeye dayanan, müzikal ve drama türlerini barındıran bir Disney+ filmi.


Paylaş