Şeyma İlhan

İstanbul Üniversitesi

12 Yazı

Quo Vadis, Aida?: Nereye Gidiyorsun Aida?

1995 Srebrenitsa soykırımını konu alan ve Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan Quo Vadis Aida? film incelemesi.

İZLE

Bir David Fincher Filmi: The Social Network

Facebook platformunun kurucusu Mark Zuckerberg’ün devrim yaratan sosyal ağı kurma hikayesi ve Zuckerberg’e açılan davaları ele alan David Fincher imzalı film.

İZLE

La Vie en Rose: Kaldırım Serçesi

Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödüllü oyuncu Marion Cotillard’ın canlandırdığı ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın sansasyonel yaşam hikayesini ele alan biyografik film.

İZLE

The Great: Büyük Catherine

Başrollerini Nicholas Hoult ve Elle Fanning’in paylaştığı ünlü çariçe Büyük Catherine’in Rusya tahtına yükselişini konu alan tarih, dram, kara mizah dizisi.

İZLE

Corpse Bride: Ölü Gelin

Sıra dışı tarzı ile hafızalara kazınan yönetmen Tim Burton imzalı 2005 yapımı stop-motion animasyon filmi.

İZLE

Bir Alfred Hitchcock Filmi: Rebecca

Gerilim filmlerinin ustası Alfred Hitchcock imzalı ünlü psikolojik gerilim filmi Rebecca (1940) ve Netflix’in modern Rebecca (2020) uyarlamasına genel bir bakış.

İZLE

Better Days (2019)

2021 Oscar Töreni’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan ve akran zorbalığı, üniversite sınavının yarattığı baskı gibi konuları ele alan Better Days filmine genel bir bakış.

İZLE

Mary Queen of Scots: İskoç Kraliçesi Mary (2018)

1487 yılında idam edilen İskoç kraliçesi Mary Stuart’ın hikayesini beyaz perdeye aktaran ve başrollerini Margot Robbie ve Saoirse Ronan’ın paylaştığı 2018 yapımı film.

İZLE

2. Dünya Savaşı'nı Anlatan 5 Film Önerisi

Komedi, dram, savaş, macera, romantizm ve biyografi türlerinde 2. Dünya Savaşı yıllarını konu edinmiş 5 film önerisi ile karşınızdayız.

İZLE

Bir Miyazaki Filmi: Gökteki Kale (Laputa)

Spirited Away gibi başarılı Japon animasyonlarının yapımcı şirketi Stüdyo Ghibli’nin ilk filmi Gökteki Kale.

İZLE