24 farklı kişiliğe sahip çoklu kişilik bozukluğu tanısı koyulan Kevin adlı karakterin üç genç kızı kaçırıp yer altında esir tutması ile gelişen olayları konu alan 2016 yapımı bir psikolojik gerilim filmi.

Oyuncu kadrosunda 24 farklı alter egoya sahip Kevin karakterine hayat veren ve tüm takdirleri toplayan James McAvoy, Queen’s Gambit dizisinden tanıdığımız Anna Taylor-Joy gibi isimler barındıran Split filmini sizler için inceledik. Split ya da Türkçe adıyla Parçalanmış filminin konusu, oyuncu kadrosu, filme dair bilinmeyenler ve izleyici yorumları gibi başlıkları bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Tür: Psikolojik gerilim

Süre: 117 dakika

Orijinal Dil: İngilizce

IMDb: 7.3/10

Metascore: 62

Split (Parçalanmış) Fragman

Split Filmin Konusu

Ana karakter Kevin (James McAvoy) adlı 23 farklı kişilik ve henüz açığa çıkmamış “The Beast” olarak tanımladığı diğer bir alter egoya sahip bir genç adam olarak karşımıza çıkıyor. Karen Fletcher adlı terapisti ona bu rahatsızlığı konusunda yardımcı olmaya çalışır. Dennis adlı alter egosu üç genç kızı arabada beklerken kaçırır ve kimsenin bilmediği yer altında bir yerde onları esir tutar. Bu üç kızı “The Beast” olarak bahsettiği ancak filmin sonunda karşımıza çıkan alter egosuna kurban olarak seçmiştir. Casey, Claire ve Marcia adlı üç genç oradan kaçmanın yollarını arar.

Esir tutulan kızlar Kevin’ın kişilik bozukluğu olduğunu anlayıp karşılarına her çıkan alter egoyu tanımaya ve manipüle etmeye çalışırlar. Çünkü hiçbir çıkışı olmayan odadan ancak bu şekilde kurtulmayı umarlar. Ancak pek de başarılı olamayacaklardır. Philadelphia Hayvanat Bahçesi'nin altında olduğunu öğrendiğimiz bu yer aslında Kevin’ın yaşadığı yerdir. Terapist Dr. Fletcher, Dennis ile görüşmek için oraya gider ve kızların varlığını fark eder. Hastasının durumunun farkında olan Fletcher, kızları zorla alıkoyduğunu anlar ve onlara yardım etmek ister. Ancak Kevin bunun farkına varacaktır.

Onlara doğaüstülermiş gibi davranıyorsun. Onlar travmatik geçmişleri olan hastalar.

Split Oyuncular

Dennis, Patricia, Hedwig, The Beast, Kevin Wendell Crumb, Barry, Orwell (James McAvoy)

Karakterin farklı isimlerinden de anlaşılacağı üzere Kevin’ın farklı kişilikleri bulunuyor. DID (Çoklu kişilik bozukluğu) hastalığı olan Kevin’ın bu kişilikleri birbirinden bihaber. Zaman içerisinde bir anda bambaşka bir alter egosuna bürünebiliyor. Kişilik özelliklerinin yanısıra hepsinin fizyolojik özellikleri de tamamen farklı. Bazen Hedwig adında küçük bir çocuk, bazen ise bir kadın olan Patricia alter egosu kontrolü ele alıyor. "The Beast" diye bahsettiği 24. alter egosunun ortaya çıkmasını beklemektedir. 

Casey Cooke (Anya Taylor-Joy)

Anya Taylor-Joy’un hayat verdiği travmatik bir çocukluk geçiren Casey adlı genç kız karakter Kevin’ın başka bir alter egosu tarafından iki arkadaşı ile birlikte kaçırılıp yer altında esir tutulur.

Dr. Karen Fletcher (Betty Buckley)

Kevin’ın psikolojik rahatsızlığının farkında olan ve ona yardım etmeye çalışan psikiyatrist. Aynı zamanda bu hastalık hakkında bir rapor hazırlama sürecindedir.

Claire Benoit (Haley Lu Richardson) ve Marcia (Jessica Sula)

Casey’nin sınıf arkadaşları. Kevin’ın alter egosu Dennis tarafından kaçırılırlar.

Split Teknik Ekip

Yönetmen ve yazar: M. Night Shyalaman

Yapımcı: M. Night Shyamalan, Jason Blum, Marc Bienstock

Kurgu: Luke Ciarrocchi

Split Sinema Dünyasındaki Başarıları

BAFTA ödüllü oyuncu James McAvoy, Split filminde farklı karakterleri canlandırdığı performansı ile beğenileri topladı. Bazen titiz bir adam, bazen bir kadın, bazen ise küçük ve saf bir çocuk karakterine bürünen McAvoy’a eleştirmen ve izleyicilerden oldukça olumlu yorumlar geldiğini söyleyebiliriz.

The Guardian’ın Amerikalı film eleştirmeni Jordan Hoffman, Split için “Hitchcock, korku ve terapinin ustaca birleşimi” olarak yorum yapıp filme 5 üzerinden 4 yıldız veriyor. The Hollywood Reporter ise filmin sonu için “sinema tarihindeki en şok edici sürpriz sonlardan biri” olarak belirtiyor.

Split gösteriminin ilk haftasında 40.2 milyon dolar hasılat ile Box Office’de ilk sırada kapanışı yapıyor. Yapım bütçesinin yalnızca 9 milyon dolar olmasına rağmen dünya çapında 278.5 milyon dolar hasılat elde etmiş filmin toplamda 10 ödül ve 25 adaylığı bulunuyor.

Split: İzleyici Yorumları

IMDB üzerinden yapılan izleyici yorumlarına bu başlık altında kısaca bir göz atalım.

Split: Filme Dair Az Bilinenler

Film ilerledikçe bu üç genç kız arkadaşa ne olacağını, henüz açığa çıkmamış “The Beast” alter egosunu ve sürpriz sonunu Split (Parçalanmış) filmini izleyip öğrenmeyi ise size bırakıyoruz. Split, yönetmen Shyalaman’ın üçlemesinin filmlerinden biri. Unbreakable ve Glass filmlerine de göz atmak isteyebilirsiniz.

We are what we believe we are.

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt4972582/?ref_=ttawd_awd_tt


BENZER YAZILAR

Spider-Man/Örümcek Adam (2002-2007)

Toby Maguire'ın başrolünde olduğu orijinal Sam Raimi Örümcek Adam üçlemesi hakkında bilgilendirme ve incelemesi.

İki Efsane Tek Film: Godzilla vs. Kong (2021)

2021 yılı biterken bu yıla damga vurmuş doğanın en güçlü ikilisini bir araya getiren Godzilla vs. Kong filmini tekrar hatırlamaya ne dersiniz?


Paylaş