2021 Oscar Töreni’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan ve akran zorbalığı, üniversite sınavının yarattığı baskı gibi konuları ele alan Better Days filmine genel bir bakış.

Jiu Yuexi’nin In His Youth, In Her Beauty adlı kitabı, Derek Tsang yönetmenliğinde Better Days (Shao Nian de Ni) adında beyaz perdeye uyarlanıyor. Film, Çin’de 10 milyon kişinin katıldığı üniversite sınavına hazırlanmakta olan ve akranları tarafından sözlü ve fiziksel zorbalığa maruz kalan bir kız ve onu saldırılardan koruyan bir genç çocuk etrafında gelişen olayları konu alıyor. Zorbalık, öğrencileri intihara bile sürükleyen "Gaokao" sınavı ve yoksulluk gibi sosyal problemleri yansıtan 2021 Oscar adayı filme bu yazımızda bir göz atalım.

IMDb Puanı: 7.5/10

Metascore: 83

Rotten Tomatoes: %97

Dünya çapı hasılat: $225,918,798

Tür: Dram, Romantizm, Suç

Better Days Fragman

Better Days Konusu, Özeti

Bu başlık altında filmin konusuna heyecanı kaçırmamak için detaylara girmeden yüzeysel olarak bakalım.

“Eğer dünyada işler hep böyle yürüyorsa, bu dünyaya bir çocuk getirmek ister miydin?”

Hu Xiaodie isimli liseli bir genç kızın okulda intihar etmesi ve polis memurlarının bu konuyu araştırması ile olaylar gelişmeye başlar. Lise son sınıf öğrencisi Chen Nian adındaki ana karakterimiz Xiaodie’nin zorbalık nedeniyle intihar ettiğini bilmesine rağmen korktuğu için polislere hiçbir şey anlatmaz. Ancak Wei Lei adlı zorbaların başı olan genç kız ve arkadaşları, Chen Nian’a da sözlü ve fiziksel şiddet uygulamaya başlar.

Çeşitli yerlerde çalışan ve alacaklılardan saklanmak zorunda olan annesi dışında kimsesi olmayan Chen Nian, zengin ve popüler Wei Lei karşısında kendini savunamaz ve zorbalıklara boyun eğer. Ancak bir gün sokak ortasında dövülen serseri bir çocuğu kurtarır ve o günden sonra bu genç Chen Nian’ı hazırlandığı üniversite sınavına kadar herkesten koruyacak ve en yakını olacaktır.

Ancak Liu Beishan adlı bu gencin yokluğunda Wei Lei ve arkadaşları Chen Nian’a zarar vermek için her yola başvuracak. Sınav günü yaklaştığında polisler yolda bir kız cesedi bulur ve baş şüpheli olarak Chen Nian ve Liu Beishan’ı sorgulamak için götürürler.

“Annem büyümenin avantajlarından birinin her şeyi unutmaya başlamak olduğunu söylerdi. ‘Hiçbir şeyin seni etkilemesine izin verme, eninde sonunda hepsini unutacaksın.’ Ama asıl öğretmedikleri şey ise nasıl yetişkin olunması gerektiği.”

Filmin en sonunda Chen Nian ve Liu Beishan’ın bütün bu olaylardan sonra gelecekteki halleri ve yaşamlarına dair bilgi sahibi olacağımız bir kesit sunuluyor. Aynı zamanda zorbalığa karşı farkındalık oluşturma amacıyla ve hükümetin zorbalık karşıtı politikasına yönelik bilgi veren bir yazı gösterilmekte.

Better Days Karakterleri

Chen Nian (Zhou Dongyu)

Oldukça zeki bir lise son sınıf öğrencisi olan Chen Nian üniversite sınavında yüksek puan alıp Beijing’e okumak için gitmek ister. Ancak bu dönemde akranlarından gördüğü şiddetli fiziksel ve sözlü zorbalık nedeniyle işi zorlaşır. Annesi de sürekli kapılarına dayanan alacaklılardan saklanmak zorunda olan biri. Üniversite sınavında iyi bir sonuç almayı yoksulluktan ve zorbalıklardan kurtulmanın tek çözüm yolu olarak görür.

Liu Beishan/Xiao Bei (Jackson Yee)

Kimsesiz bir serseridir. Bir gün Chen Nian ile yolları kesişir ve ikili o günden sonra birbirinden ayrılmaz.

Zheng Ye (Yin Fang)

Genç bir detektif. Hu Xiaodie’nin intiharını araştırmak üzere görevlendiriliyor. Zorbalık yapanları bulmaya ve Chen Nian’a yardım etmeye çalışır.

Wei Lei (Zhou Ye)

Saygın ve zengin bir ailenin kızı ve Chen Nian’ın sınıf arkadaşı. Aynı zamanda zorbalık yapan çetenin de başı olan zalim ve oldukça soğukkanlı bir karakter. Yaptıkları yüzünden sınıf arkadaşı intihar etmiş olmasına rağmen bu davranışlarından yine de vazgeçmez.

Hu Xiaodie (Zhang Yifan)

Wei Lei ve çetesi tarafından zorbalığa maruz kalmış ve en sonunda okulun en üst katından atlayıp intihar eden liseli genç bir kız.

Better Days Adaylıklar ve Ödüller

2021 Oscar Ödülleri En iyi Uluslararası Film Adayı

39. Hong Kong Film Ödülleri: 8 ödül ve 4 adaylık

26. Hong Kong Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri: 2 ödül ve 4 adaylık

33. Altın Horoz Ödülleri: 2 ödül ve 9 adaylık

Kaynaklar

https://tuftsdaily.com/arts/2019/11/26/better-days-reveals-dark-undertones-chinese-gaokao-school-bullying/

https://www.metacritic.com/movie/better-days

https://en.wikipedia.org/wiki/Better_Days_(film)


BENZER YAZILAR

Netflix Korku Filmi Önerileri

Göz atmadan geçmek istemeyeceğiniz birbirinden başarılı Netflix korku ve gerilim filmlerini sizler için seçtik.

Çizgili Pijamalı Çocuk Film İncelemesi

Yetişkinlerin kirlenmiş dünyasında, iki masum çocuğun arkadaşlık hikayesini anlatan Çizgili Pijamalı Çocuk filminin konusu ve film incelemesi.


Paylaş