Komedi, dram, savaş, macera, romantizm ve biyografi türlerinde 2. Dünya Savaşı yıllarını konu edinmiş 5 film önerisi ile karşınızdayız.

Listemizdeki filmlerin konusu 2. Dünya Savaşı yıllarına dayanıyor ancak hepsini farklı türlerden seçip sizler için bir derleme oluşturduk. Komedi, dram, savaş, macera, romantizm ve biyografi türlerindeki 5 filmin konusu, fragmanı, oyuncu kadrosu, yönetmeni ve aldıkları ödüller gibi birçok bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Jojo Rabbit (2019)

Tür: Komedi, Dram, Savaş

Dil: İngilizce

IMDb Puanı: 7.9

Dünya Çapı Hasılat: 90.3 Milyon Dolar

Yönetmen: Taika Waititi

Yazarlar: Christine Leunens, Taika Waititi

Jojo Rabbit Oyuncuları

Roman Griffin Davis

Scarlet Johansson

Thomasin McKenzie

Taika Waititi

Sam Rockwell

Rebel Wilson

Alfie Allen

Stephen Merchant

Archie Yates

Jojo Rabbit Aldığı Ödüller ve Adaylıkları

Jojo Rabbit Konusu

Yayın yıllarına göre sıraladığımız listemizin ilk sırasında yönetmenlik ve yazarlığını Taika Waititi’nin yaptığı Jojo Rabbit filmi var. Film, Christine Leunens’in Caging Skies adlı kitabından beyaz perdeye uyarlandı. Filmdeki olaylar Hitler hayranı ve aynı zamanda Hitler Gençliği (Hitlerjugend) örgütünün üyesi olan Jojo Betzler (Roman Griffin Davis) adlı 10 yaşındaki bir çocuğun odağında gelişiyor.

Jojo, geniş bir hayal gücüne sahip bir çocuk ve filmde de görüldüğü üzere Hitler (Taika Waititi) sürekli yanındaymış gibi hayal ediyor. Hitler her gittiği yerde kafasının içinde onunla konuşuyor hatta Jojo, Hitler’i idolü olarak görüyor desek yanlış olmaz. Nazi Almanya'sının çöküş yıllarında annesi Rosie (Scarlet Johansson) ile yaşayan Jojo bir gün evlerinde Elsa adında Yahudi bir kızın (Thomasin Mckenzie) saklandığını keşfeder. Nazi prensiplerine sıkı sıkıya bağlı olan Jojo, Elsa’yı ele verip vermemek konusunda sürekli bir ikilem içindedir. Annesi Rosie ise Nazi karşıtı bir topluluğun gizli bir üyesi. Oğlunun bundan haberi yok ancak Nazi karşıtı söylemleri nedeniyle Jojo tarafından sadık olmamakla ve ülkesini sevmemekle suçlanır. Bu durumlar karşısında Jojo, inandığı Nazi düşüncelerini yavaş yavaş sorgulamaya başlar. Hitler’in hayali versiyonu ise Jojo’nun kırılgan vatanseverlik anlayışını sürekli yüzüne vurmaktan geri durmaz. Aldığı çeşitli ödüller ile dikkat çeken film, komedi türünün yardımı ile Nazi Almanya'sını, politikalarını ve savaşı eleştirel bir yaklaşım ile beyaz perdeye aktarıyor.

Jojo Rabbit Fragman

A Hidden Life: Gizli Bir Yaşam (2019)

Tür: Biyografi, Dram, Romantizm

Dil: İngilizce, Almanca

IMDb Puanı: 7.4

Dünya Çapı Hasılat: 4.6 Milyon Dolar

Yönetmen: Terrence Malick

Yazar: Terrence Malick

A Hidden Life Oyuncuları

August Diehl

Valerie Pachner

Maria Simon

Karen Neuhauser

Tobias Moretti

Ulrich Matthes

Matthias Schoenaerts

Franz Rogowski

Karl Markovics

Bruno Ganz

A Hidden Life Aldığı Ödüller ve Adaylıkları

A Hidden Life Konusu

Ünlü yönetmenlerden Terrence Malick tarafından yazılıp yönetilen ve galasını Cannes Film Festivali’nde yapan A Hidden Life’ın konusu gerçek karakterler ve olaylara dayanmakta. Film, Franz Jägerstätter (August Diehl) adlı Avusturyalı Katolik bir çiftçi ve ailesininin etrafında şekilleniyor.

Küçük bir köyde ailesi ile birlikte oldukça sakin bir hayat süren Franz, 2. Dünya Savaşı sırasında eğitime çağrılır ve bir süre sonra savaşın biteceği düşünülerek geri gönderilir. Ancak savaş devam eder ve Franz da dahil olmak üzere köylerinde yaşayan ve savaşabilecek durumda olan herkes orduya çağırılır. Üçüncü Reich ve Adolf Hitler’e bağlılık yemini etmeleri şartı olan bu göreve Franz katılmayı reddeder. Bu sadakatsizliği karşısında tüm köy halkı Franz ve ailesini dışlar, onlara artık eskisi gibi davranmaz. Bağlılık yemini etmemesinin tutuklanmasına hatta idamına bile yol açabileceği gerçeği olmasına rağmen Franz bu kararından vazgeçmez. Karısı Franziska (Valerie Pachner) ve çocuklarına olan sevgisinin onu ayakta tuttuğuna film boyunca şahit oluyoruz.

A Hidden Life Fragman

Inglorious Basterds: Soysuzlar Çetesi (2009)

Tür: Macera, Dram, Savaş

Dil: İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca

IMDb Puanı: 8.3

Dünya Çapı Hasılat: 321.5 Milyon Dolar

Yönetmen: Quentin Tarantino

Yazar: Quentin Tarantino

Soysuzlar Çetesi Oyuncuları

Brad Pitt

Diane Kruger

Eli Roth

Melanie Laurent

Christoph Waltz

Michael Fassbender

Daniel Brühl

Til Schweiger

Gedeon Burkhard

August Diehl

Sylvester Groth

Martin Wuttke

Soysuzlar Çetesi Aldığı Ödüller ve Adaylıkları

Inglorious Basterds Konusu

Dünyaca ünlü yönetmen Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetilen film, ünlü oyunculardan oluşan geniş kadrosu, senaryosu, 4 ayrı dil kullanımı ve aldığı birçok önemli ödül ile dikkat çekiyor. Hans Landa rolü ile ödülleri silip süpüren Christoph Waltz ise yıldız kadrodan öne çıkan isim. Waltz, Cannes Film Festivali, Altın Küre, BAFTA ve Oscar Ödül Töreni’nin hepsinde En İyi Yardımcı Oyuncu kategorisinde ödül alarak büyük bir başarıya imza attı. Çeşitli olay örgülerinin birleşimi olan filmin konusuna kısaca bakalım.

Film, Nazi albayı Hans Landa’nın Fransız bir çiftçinin evinde Yahudi saklayıp saklamadığını sorgulamaya gitmesi ile başlar. Çiftçinin sakladığı Yahudi ailenin yalnızca Shosanna isimli kızları kaçıp kurtulabilir. Üç yıl sonrasında ise Shosanna’nın ismini Emmanuelle Mimieux (Melanie Laurent) diye değiştirerek bir sinema işletmeye başladığını görüyoruz. Emmanuelle, Nazi keskin nişancısı Fredrick Zoller (Daniel Brühl) ile tanışır. Zoller ona aşık olur ve başrolünde yer aldığı Nazi filminin ilk gösterimini Emmanuelle’in sinemasında yapmak ister. Nazilerin toplanacağı bir film gösteriminin bu sinema salonunda yapılacak olması Emmanuelle’in işine gelir çünkü hala intikam hisleriyle doludur. Filme adını veren Soysuzlar Çetesi (Inglorious Basterds) ise Nazi askerlerinin korkulu rüyası bir Amerikan timidir. Timin başında Aldo Raine (Brad Pitt) ve Donny The Bear (Eli Roth), Hugo Stiglitz (Til Schweiger), Onbaşı Wilhelm Wicki (Gedeon Burkhard) yer alıyor. Bu tim, filmin galasının yapılacağı yere Alman aktrist Bridget von Hammersmark(Diane Kruger)’ın İtalyan arkadaşları kılığında katılırlar. Ancak, Hitler ve Propaganda Bakanı Goebbels’in de katılacağı organizasyonun güvenliğinden sorumlu olan Hans Landa bu durumdan şüphelenecektir. Tarantino’nun çok beğenilen bu filminin büyüsünü bozmamak için detaylara girmeyip izlemesini sizlere bırakıyoruz. Emmanuelle’in sinemasında yapılacak olan gösterimden yararlanarak intikam alma çabaları, Soysuzlar Çetesi’nin kılık değiştirerek galaya sızmaları ve bunlar sonucunda gelişen olayları keyifle izleyeceğinize eminiz.

Inglorious Basterds Fragman

Atonement: Kefaret (2007)

Tür: Dram, Gizem, Romantizm

Dil: İngilizce

IMDb Puanı: 7.8

Dünya Çapı Hasılat: 131 Milyon Dolar

Yönetmen: Joe Wright

Yazarlar: Ian McEwan, Christopher Hampton

Kefaret Oyuncuları

Keira Knightley

James McAvoy

Saoirse Ronan

Romola Garai

Vanessa Redgrave

Brenda Blethyn

Juno Temple

Benedict Cumberbatch

Patrick Kennedy

Harriet Walter

Alfie Allen

Kefaret Aldığı Ödüller ve Adaylıkları

Atonement Konusu

Venedik Film Festivali’nin açılış filmi olan Atonement, Ian McEwan’ın aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlandı. Yönetmen koltuğunda ise 2005 yapımı Pride and Prejudice (Aşk ve Gurur)’ın yönetmeni Joe Wright var. Birçok eleştirmen ve izleyici tarafından beğenilen filmin kadrosunda ünlü oyuncular Keira Knightley, James McAvoy, Saoirse Ronan ve Benedict Cumberbatch yer alıyor. Şimdi, filmin konusuna bir göz atalım.

Briony Tallis (Saoirse Ronan), hayal gücü çok geniş olan hatta bir yazar olan 13 yaşında bir kız. Leon (Patrick Kennedy) ve Cecilia (Keria Knightley) adlı kendisinden yaşça büyük iki kardeşi, ebeveynleri ve bir süreliğine evlerinde kalan iki kuzeni ile birlikte yaşamakta. Ablası Cecilia ile evin çalışanının oğlu Cambridge öğrencisi Robbie (James McAvoy) arasında bir bağ vardır ve bu yakınlık Briony’nin sürekli dikkatini çekmektedir.

Bir gün abisi Leon, Paul Marshall (Benedict Cumberbatch) adlı oldukça zengin bir arkadaşını evlerine davet eder. Davetin akşamında hiç hoş olmayan bir olay yaşanır. Kuzenlerinden biri olan Lola (Juno Temple) cinsel tacize uğrar. Evlerinin bahçesinde karanlıkta bu olaya yarım yamalak şahit olan Briony, tam görememesine rağmen saldırganın Robbie olduğunu söyler. Bunun üzerine Robbie hapse gönderilir ve ardından savaş çıkmasının üzerine orduya dahil edilir. Cecilia ise Robbie’nin masum olduğuna inanmaya devam eder ve bu olayın ardından ailesinden uzaklaşıp hemşire olmaya karar verir.

Kız kardeşi Briony’nin ise çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerine tanıklık edeceğiz. Briony’nin suçlamasının sonucunda kendisininki de dahil birçok kişinin hayatı tamamen değişmiştir ve bu nedenle sebep olduklarının kefaretini ödemeye çalıştığını göreceğiz.

Atonement Fragman

Downfall: Çöküş (2004)

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Dil: Almanca

IMDb puanı: 8.2

Dünya Çapı Hasılat: 92.2 Milyon Dolar

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Yazarlar: Bernd Eichinger, Joachim Fest, Traudl Junge

Downfall Oyuncuları

Bruno Ganz

Alexandra Maria Lara

Ulrich Matthes

Juliane Köhler

Corinna Harfouch

Heino Ferch

Ulrich Noethen

Downfall Aldığı Ödüller ve Adaylıkları

Downfall Konusu

Listemizin son sırasında daha eski bir film olan 2004 yapımı Downfall (Çöküş) ya da Almanca adı ile Der Untergang var. Das Experiment (Deney) filminin yönetmeni Oliver Hirschbiegel bu önemli biyografi filmi ile yine karşımızda.

Tarihçi Joachim Fest’in Inside Hitler’s Bunker ve Hitler’in sekreteri Traudl Junge’nin Until the Final Hour adlı kitaplarını kaynak alarak filmin senaryosu yazılmış. Film, savaşın son yılları ve Nazi Almanya’sının kaybetmeye yakın olduğu zamanlarda Adolf Hitler’in “Führerbunker” adlı sığınağında yaşanan olayları izleyiciyle buluşturuyor. Hitler ve diğer Nazi üyelerinin özel yaşamlarına dair bilinmeyen çarpıcı bazı olayları sekreteri Traudl Junge’nin perspektifinden bizlere sunuluyor.

İşgal altında olan ülkeyi terk etmeyi büyük bir kararlılıkla reddeden Hitler (Bruno Ganz), yenilgiyi kabullenemeyip intihar ettiği güne kadar sığınakta kalır. Ölmeden önce sekreteri Traudl’a (Alexandra Maria Lara) vasiyetini yazdırır ve yaşamına son vermeden kısa bir süre önce evlendiği Eva Braun (Juliane Köhler) da onunla birlikte intihar eder. Sadece karısı değil kendisine sadakatle bağlı olan Goebbels ailesi de aynı şeyi yapar. Hitler’in ölümünden sonra Propaganda Bakanı Joseph Goebbels (Ulrich Matthes) depresyondadır. Eşi Magda Goebbels (Corinna Harfouch) ise çocuklarına uykularındayken bir tür hap yutturarak öldürdüğünü görüyoruz. Daha sonra Goebbels çifti de yaşamlarına son veriyor.

Downfall Fragman

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt2584384/

https://www.imdb.com/title/tt5827916/

https://www.imdb.com/title/tt0361748/

https://www.imdb.com/title/tt0783233/

https://www.imdb.com/title/tt0363163/


BENZER YAZILAR

Seni Buldum Ya! Film İncelemesi

Reha Erdem’in merakla beklenen yeni filmi Seni Buldum Ya! 13 Mart itibarıyla Mubi’de gösterime girdi. Zoom görüşmelerinden oluşturulan filmin konusu, oyuncuları ve ayrıntıları.

Harry Potter Geri Dönüyor: Return to Hogwarts

Çok sevilen fantastik film serisi Harry Potter'ın muhteşem ekibi, serinin 20. yılı şerefine özel bir bölümde bir araya geliyor.


Paylaş