İzlediğiniz filmleri bir günlük gibi puanlamanız ve yorumlarınızla kaydetmenize olanak sağlayan Letterboxd uygulaması hakkında bilgiler.

Letterboxd, izlediğiniz filmleri bir günlük gibi kaydetmenize olanak sağlayan bir uygulama. Özellikle geçtiğimiz yılda insanların çoğunlukla evlerinde olmasından dolayı popülerleşen Letterboxd, 2011 yılında Matthew Buchanan ve Karl von Randow tarafından kurulmuş. Sitenin ve uygulamanın bütün yönetimi ise Yeni Zelanda’daki ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Platformda, filmlerin yanısıra mini diziler de bulunuyor. Yani izlediğiniz mini dizileri de kaydedip filmler hakkında eriştiğiniz tüm bilgilere mini diziler hakkında da erişebiliyorsunuz.

Letterboxd Uygulaması Nedir?

Letterboxd film izleyicileri için bir sosyal medya uygulaması. Bu uygulama üzerinde izlediğiniz filmleri hangi günde izlediğinizi, filmlere beş üzerinden kaç puan verdiğinizi, filmleri beğenip beğenmediğinizi kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca, izlediğiniz film daha önce izlediğiniz bir filmse günlüğünüze yaptığınız kayıtta bunu da belirtebiliyorsunuz. İzlediğiniz filmler hakkında yorumlar yazıp başka insanların yorumlarını da okuyabiliyorsunuz. Şu anda yaklaşık üç milyon üyesi bulunan Letterboxd’ın üyeleri içinde çeşitli film eleştirmenleri veya film eleştirmeni olma yolunda ilerleyen insanlar da bulunduğu için daha profesyonel yorumlar da okuma şansınız olabiliyor.

Uygulamanın Diğer Özellikleri Nelerdir?

Uygulama üzerinde oluşturduğunuz profile en sevdiğiniz dört filmi ekleyebiliyorsunuz. Profilinizde ek olarak bir izleme listesi bulunuyor. İzlemek istediğiniz filmleri buraya kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca, gizli veya herkes açık olabilecek şekilde istediğiniz kadar film listesi oluşturabiliyorsunuz. Profiliniz üzerinden takip ettiğiniz insanların izlediği filmleri ve filmlere yaptıkları yorumlara anasayfanızdan; beğendikleri yorumlar ve listeler gibi detaylara da aktivite sekmesinden ulaşabiliyorsunuz.

(Resimdeki 2020 filmlerinden bazıları: Never Rarely Sometimes Always, Sound of Metal, Palm Springs, Minari, Nomadland, Tenet)

Bu özelliklerden başka, Letterboxd’da popüler internet sitesi IMDB gibi oyuncular, yönetmenler, kamera arkası ekibi gibi detaylara ulaşıp bir filmin künyesini görebiliyorsunuz. İlginç bir özellik olarak ise bir film listesine, bir oyuncunun veya yönetmenin filmografisine baktığınızda belirtilen filmlerin yüzde kaçını izlediğinizi görebiliyorsunuz.

Üyelik Çeşitleri Nelerdir?

Letterboxd üzerindeki yorumlara, puanlamalara ve film künyesi gibi bilgilere internet sitesinden bakmak için bir üyelik oluşturmanıza gerek yok. Ancak, izlediğiniz filmleri kaydetmek, izleme listenize film eklemek, başkalarının yorumlarını beğenmek gibi özelliklere erişmek için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Bu üyelik tipi ücretsiz ve kullanıcıların çoğunluğu ücretsiz üyelik tipini kullanıyor.

Diğer üyelik tipleri ise ücretli. Pro isimli üyelik tipinde, yıl sonunda iletilen geçen yılda kullanıcının izlediği filmleri analiz eden raporun daha detaylı olması, en çok izlenilen filmleri, oyuncuları, yönetmenleri gösteren rapora erişim ve kullanıcı adını değiştirebilmek gibi özellikler var. Patron isimli üyelik tipinde ise Pro üyeliğine ek olarak, isminizin uygulamayı destekleyenler arasından bulunması ve sitedeki veya uygulamadaki yeniliklere ilk erişim hakkı gibi özellikler var.

Letterboxd Hakkında Bazı Ek Bilgiler

Letterboxd Hakkındaki Yorumlar

Letterboxd’da bir filme yorum yazarken belli bir yazım kuralı yok. Herhangi bir sosyal medya uygulaması veya sitesinde olduğu gibi insanlar direkt olarak düşüncelerini paylaşıyor. Bazı insanlar için bu izledikleri filmler hakkında uzun yorumlar ve analizler anlamına gelirken bazıları için bu küçük harflerle yazılan kısa cümleler, şakalardan oluşan veya kullanıcıların kişisel hayatlarıyla bağlantılı yorumlar anlamına geliyor. Yine, kimilerine göre bu kısa ve, bazen tek cümlelik yorumlar günümüze uygun, eğlenceli, ilgi çekici olsa da kimilerine göre profesyonel değil ve sinir bozucu.

Bir yandan da Letterboxd yeni nesil film izleyiciliği ve yorumculuğu, eleştirmenliği için güzel bir platform olarak adlandırılıyor. İleride film eleştirmeni olmak isteyen, sinema okuyan, filmler hakkında çeşitli YouTube kanalları olan insanlar Letterboxd kullanarak kendilerini geliştiriyorlar. Özellikle genç bir kullanıcı kitlesine sahip olan Letterboxd, hem yerleşmiş film algısının değişmesine yardımcı oluyor hem de genç izleyicilerin daha farklı ve eski filmlerle tanışmasına olanak sağlıyor.

Kaynakça:

https://letterboxd.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Letterboxd

https://www.nytimes.com/2021/01/13/movies/letterboxd-growth.html

https://www.theringer.com/movies/2020/9/18/21444082/letterboxd-film-discussion-site-streaming-movies

 


BENZER YAZILAR

Netflix'in En Yeni Hit Dizisi : Squid Game (2021)

Netflix’in kendi deyimiyle “en başarılı” yapımı olmaya koşan yeni dizisi Squid Game’in konusu ve incelemesi.

Workin' Moms

Yeni doğum yapmış ancak çalışmaya devam eden annelerin eğlenceli serüvenini anlatan bir dizi incelemesi.


Paylaş