Vizyona gireceği anı merakla beklenen, beyazperdeye uyarlandığı ilk günden itibaren merakla izlenen ve Netflix dijitalinde en çok izlenen 2. filmin detayları.

Oscar ve Altın Küre ödüllü başarılı ve yetenekli aktris Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği gizem, gerilim ve dram içerikli film Bird Box görücüye 21 Aralık 2018 tarihinde çıktı.

Vizyona girdiği günden sonraki bir hafta içerisinde 45 milyon kişi tarafından izlendiği söylenen film, Netflix Türkiye üzerinde halen gösterilmeye devam etmektedir.

Kayıtlara göre Netflix üzerinde en çok izlenen 2. film olarak da gösterilmektedir.

Bird Box (Kafes)

Bird Box

Yönetmen koltuğunda Susanne Bier bulunan film Josh Malerman’ın aynı adlı eserinden uyarlanmak amacını taşırken, filmin senaryosunu da eserden öykünerek Eric Heisserer kaleme alıyor. Gizem ve gerilim öğelerini birlikte taşıyarak seyir zevki veren film 21 Aralık tarihinde yayın haklarını elinde bulunduran Netflix tarafından beyazperdeye aktarılıyor. Oyuncu kadrosunda Trevante Rhodes, Sarah Paulson, John Malkovich de bulunan filmin başrolünde yakından tanıdığımız bir isim var: Sandra Bullock. Ve Bullock aynı zamanda filmin yapımcıları arasında.

Eleştirmenler tarafından yapılan yorumlara göre, ilk başta duyular değişse de Körlük ve Sessiz Bir Yer’e oldukça benzetilen film olduğunu söyleyebiliriz. Sonu için ise Haruki Murakami kitaplarına benzetilen film, Netflix Türkiye üzerinde 2018 tarihinden itibaren gösterimdedir.

Gizemli bir varlık tarafından zihinleri ele geçirilen ve zihinleri ile birlikte ruhları da ele geçirilip, intihara meylettirilen insanları konu alıyor film. Sizler için filmi, filmin oyuncularını, filmin detaylarıyla özeti ve ana fikirlerini ve film hakkında yorumları içeren bir yazı hazırladık.

Bird Box Konusu ve Özeti

 Bird Box konusu

Bird Box, peşlerinde olandan kurtulabilmek için gözleri bağlı bir halde yola koyulan bir kadın ve çocuklarının hikâyesi en temelinde. Her şey tam olarak beş yıl öncesinde başlıyor. En başından itibaren hayatta kalmayı başaran Malorie ve iki küçük çocuğu için yaşadıkları hayat bu süreç beraberinde hiç de kolay olmuyor.

Nehrin kenarında, terk edilmiş bir evde artık tek başlarına yaşayan bu üçlü, öncesinden bugüne her adımı planlayarak gelmek zorundadır ve bunu yapmaya çalışırlar. İki küçük çocuklu geride kalmış tek ailesini sonunda güvenli bir bölgeye götürmenin hayalini kuran Malorie artık bu nehir kıyısındaki evlerinden ayrılma vakti gelmiştir ve sonrasının yolculuğu onlar için, aynı zamanda da izleyenler için oldukça tehlikeli ve gizem doludur. Tek bir hataları dahi ölüme yol açabilir bu sebeple oldukça dikkatli olmaları gerekir. Ve her şeyden önemlisi bu yolculuk sırasında her ne olursa olsun gözleri kapalı ve bağlı olmalıdır. Çünkü sadece zekâlarına ve geliştirdikleri duyma yetilerine güvenmelerinin gerek olduğu bu yolculukta Malorie ve çocuklar asla yalnız değildir. Peki ya onların peşinde olan bir varlık mıdır, bir canavar mıdır, bir hayvan mıdır ya da bir insan mıdır? İzleyerek göreceğiz.

Film genel hatlarıyla bilim kurgu ve gerilim karışımı fantastik bir drama olarak seyir zevki veriyor.

Bird Box Fragman

Bird Box Yönetmeni, Senaristi

Filmin Türü: Gizem, Gerilim, Dram

Yönetmen: Susanna Bier (Aynı zamanda senarist ve yapımcı da olan yönetmen Altın Küre Ödülü,PrimeTime Emmy Ödülü, Avrupa Film Ödülü kazanan ilk kadın yönetmendir. The Night Manager, The Undoing,Brothers ile tanınır.)

Senaristler: Josh Malerman (kitap), Eris Heisserer (beyazperde)

Süre: 2 saat 4 dakika

Yapım Yılı: 2018

Müzik: Trenk Reznar, Atticus Ross

Yapımcılar: Susanne Bier, Sandra Bullock, Dylan Clark, Mark Cotone, Ainsley Davies, Alexa Faigen, Eric Heisserer, Kelly Helstrom, Ryan Lewis, Chris Morgan, Clayton Townsend

Film Maliyeti: 19.8 Milyon Dolar

Bird Box IMDb Puanı

Gizem ve gerilim bandında ilerleyen filmin IMDb puanı 6,6 olarak belirlendi.

Bird Box türü nedir

Bird Box Oyuncular ve Karakterler

Bird Box Uyarlandığı Eser - Bird Box Kitap

Bird Box, 2014 yılında Josh Malerman’ın yazdığı aynı isimli romandan uyarlandı. Josh bu romanında gerçekte hayattan asla umudunu yitirme, diyor bizlere.

Kitap beyazperdeye Eric Heisseren tarafından uyarlandı.

Kitabın devamı niteliği taşıyan ikinci bir roman da bulunmaktadır: Malorie (Josh Malerman ilk etapta ikinci bir roman olmayacağını söylemişti fakat fikrini değiştirmesi en az romanda Malorie’nin hayatta kalabilmek için yaptıkları kadar cesurca.)

Film için de ikincisinin çekileceği haberleri verilmektedir.

Bird Box 2 ne zaman

Bird Box Öne Çıkan Özellikleri ve İlginç Bilgiler

-Film Netflix’de yayınlanmaya başladığı ilk haftada 45 milyonun üzerinde izlenme sayısı elde ederek ilk 7 günde en çok izlenen yapım oldu.

-Filmin başında üç tane elma vardı ve film ilerlerken sadece üç kişinin kurtulduğunu söyleyebiliriz.

-Filmin başında Malorie’nin çizdiği resmi gördüğümüz sahneler bizlere modernleşmiş insanların iletişim sorunları ve yalnızlığı eleştirisi üzerinde duruyor.

-Filmin zaman akışı doğrusal bir şekilde değil. Filmin olay örgüsü de çeşitlendirilmiş. Bir de Malorie’nin olduğu sahnelerde gerilim düştüğü için başrolün ölmeyeceği kanısına varabiliriz.

-Bird Box devam filmi için Josh Malerman açıklama yaptı ve devam kitabını da yazan yazar devam filminin de çekilebileceğini söyledi.

-Türk Dil Kurumuna göre ‘cennet’ ifadesi bahçe demek ve karakterlerimizin de en sondaki uğrak yeri burası oluyor.

-Charlie adlı karaktere, bir sahnede “bu bilgileri süpermarkette çalışarak mı öğrendin?” sorusu soruluyor. Charlie de, aslında internetten, herkes oradan öğreniyor, cevabını veriyor. Bu sahne sosyal medya ve dijital dünyaya ait bir eleştiri ve çıkarım yaratıyor bizlere.

bird box oyuncuları

-Filmde çoğunlukla ormanın içerisini görüyoruz. Orman anlam olarak akıl, bilinç, zihin demektir ve aslında şöyle diyebiliriz ki film boyunca hep zihnimizin içerisini seyrediyoruz ve filmde yaşanan ne varsa aslında bilincimizin içinde gerçekleşiyor.

-Bu film, Sarah Paulson ve Sandra Bullock’un ‘Oceans Eight’ filminden sonra beraber rol aldıkları ikinci film niteliği taşırken, Sandra Bullock filmleri için de ilk korku filmi niteliği taşımaktadır.

-Film dünya üzerinde Bird Box Challenge adında bir challenge akımı başlattı ve insanlar korkunç bir şekilde bu challenge ile hayatlarını tehlikeye attı.

-Filmde geçen ve gerçekten yaşanmış bir olaydan alınan bir sahne olduğunu söyleyebiliriz. Bu sahne tüm eleştiriler sonrasında ancak aylar sonra filmden çıkarılmıştır. Ekseriyetle, filmde yer alan ve gerçek bir kazadan alınan görüntüler izleyenlerin gözünden kaçmadı. Bu görüntüler filmdeki sahne sırasında televizyon üzerinden gösteriliyordu. Haberlerde yer alan patlama görüntüsü 2013 senesinde Kanada’nın Quebac bölgesinde yaşanan ve 47 kişinin yaşamını kaybettiği bir tren kazasına aitti. Bu görüntülerin ise buraya ait olduğunu fark eden izleyiciler Netflix ve Bird Box filmine tepkilerini gösterdi. Filmin yayına girmesinden aylar sonra, Netflix ve filmin yapımcıları aralarında görüşerek ve ortak karar alarak tren kazasının filmden kaldırılmasına ve yerine başka bir görüntünün getirilmesine karar verdiklerini açıkladı seyircilere.

Bird Box 2 Ne Zaman Çıkacak?

bird box imdb

2018 senesinde vizyona giren ve aynı adlı romanın hayranları Bird Box'ın devam filmi olup olmadığını merak ediyordu.

Üzerinden seneler geçse de devam filmi hakkındaki tartışmalar hiç bitmedi ve müjdeli haberi aynı adlı romanın yazarı Josh Malerman verdi.

Bir devam filmi sorulduğunda Malerman, zaten çalışmaların başladığını müjdeledi ve herhangi bir detay henüz paylaşmadı. Malerman açıklamasında; “Çok şey söylemem ama gelişmekte olduğunu söyleyebilirim. Bazen garip geliyor tüm bu gizlilik ama ben bu oyunun içindeyim." dedi. 

Film Hakkında Yorumlar

Bu yorumlar Beyazperde adlı sayfadan alınmıştır.

"Netflix filmleri çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Detaylara takılmayıp kendinizi kaptırdığınızda keyif alacağınız, sürükleneceğiniz bir film. Kurgusu son derece başarılı her şeyden önce ve finale kadar artan bir merak duygusu var. Klişeler de bolca mevcut ancak dediğim gibi, filmin türü içinde bazılarına göz yummakta fayda var. Oyunculuklar iyi, başta Bullock." -rudeonerudeone

"Film gerçekten kurgu nasıl yapılır ve anlatılmak istenen net bir şekilde nasıl aktarılır onu anlatıyor. Tür gerilim fakat gerilimden çok bana dram hissi verdi fakat uyandırdığı merak duygusunu da işin içine katacak olursak gerilimin de hakkını yeterince verdi. Bunu gönül rahatlığı ile söylüyorum çünkü uzun zamandır bir filmi merakla heyecanla izledim. Okuduğum birçok eleştiride filmin sonuna değinilmiş fakat sonu da gayet netti güzeldi diye düşünüyorum çünkü inanç konusunda gayet belirgin bir mesaj vardı. Bunu söylerken kaynağım Tom’un hikâyesi ve inanç hakkında söylediklerinin yanında çocukların isimleri konusuna filmin sonunda girilmiş olması tam net mesaj nedir bilemem ama bu filmde insanların inanması gerektiği her zaman inanması gereken tutunacak bir dala ihtiyaç duymaları gerektiğiydi." -Emrullah Ertuğrul

"Oturuyorsunuz nefes almadan izliyorsunuz, ciddi şekilde tavsiye ediyorum hayatımda hiç ama hiç sıkılmadan izlediğim filmlerden, tek eleştirim bütün bunlar neden oluyor gibi sorulara cevap vermeden bitmesi." -Ahmetgokk50

Kaynaklar

-https://www.imdb.com/title/tt2737304/?ref_=ttfc_fc_tt

-https://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-94202/

-https://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-88357/

-https://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-86880/

-https://www.beyazperde.com/galerileri/filmler/galerileri-86975/#page=5


BENZER YAZILAR

Köksüz Çocuklardan Özgür "Kelebekler"

Klişeleri ters yüz etmek üzerine kurulmuş, melodram ve komedi türünü iç içe izleyiciye sunan absürt bir aile hikayesi.

Soyut Bir Korku: The Shining

Stephen King'in romanından uyarlanan, Stanley Kubrick'in kıvrak zekasının bir yansıması olan The Shining filminin konusu ve incelenmesi.


Paylaş