Hayatları bu kadar ölümle çevrili bir ailenin yaşam öyküsü.

Yayımlandığı dönem boyunca 61 ödül kazanmış ve 166 ödüle aday olmuş olan Six Feet Under, yayımlanmaya başladığı 2001’den beri günümüze kadar izleyenleri kendine bağlayan bir dizi oldu. Bir HBO yapımı bu dizi, cenaze levazımatçısı diyebileceğimiz bir ailenin evlerinin üst katında yaşayıp alt katlarında ise işlerini sürdürdükleri bir cenaze evinde (funeral home) yaşayan, babaları ölünce 3 artık yetişkin sayılabilecek kardeşin buluşmasıyla başlayan zaman zaman izleyiciyi gülümseten zaman zaman da izleyiciyi gözyaşlarına boğan bir hikâyeye sahip. Belki de Friends gibi eski dizilerin de yükselişe geçtiği bu dönemde, Six Feet Under da izlemeyen dizi severler için izlemeye değer bir dizi haline geliyor. 5 sezondan oluşan dizide, 55 dakikalık 63 bölüm bulunmakta. Dizinin IMDb puanı 8,7 ve Rotten Tomatoes puanı 81.

American Beauty filminin de yapımcısı olan Alan Ball tarafından yaratılan ve "Joker" den tanıdığımız Frances Conroy (Ruth Fisher), "Truman Show"dan tanıdığımız Peter Krause (Nate Fisher) gibi oyuncuları içeriyor. 2003 yılında En İyi Drama Dizisi dalında Altın Küre ödülüne, 32 Emmy adaylığının 7 tanesine ve 8 Golden Globe adaylığının 3 tanesine sahip. Dizinin çok ses getiren ve Variety dergisinin de “Unutulmaz Dizi Finalleri” arasında yer alan final bölümü 2005 yılında yayımlandı ve şu an IMBD’de 9,9 puanı bulunmakta.  

Six Feet Under İle İlgili Bilgiler

Sezon sayısı: 5

Yayın tarihi: 3 Haziran, 2001 - 21 Ağustos, 2005

Bölüm sayısı: 63

Tür: Drama, Komedi

Six Feet Under Oyuncular Ve Karakterler

Peter Krause-Nate Fisher 

En büyük çocuk, çalışmayı istemediği bu endüstride kendini bir anda bulur ve ölümle yüz yüze gelir.

Michael C. Hall-David Fisher

Ortanca çocuk, gergin, kontrolcü ve gay olmasıyla barışmaya çalışır.

Frances Conroy-Ruth Fisher

Evin annesi, kocasının ölümünden sonra kendine yeni bir bağımsız yaşam oluşturmaya çalıır.

Lauren Ambrose-Claire Fisher

En genç çocuk, asi ve yaratıcı.

Freddy Rodriguez-Federico Diaz

Fisher ailesinin iş ortağı, aile adamı.

Mathew St. Patrick-Keith Charles 

LAPD de polis memuru, David’in partneri.

Rachel Griffiths-Brenda Chenowith

Nate’in partneri, depresif ve ailesiyle sorunları var.

Jeremy Sisto-Billy Chenowith

Brenda’nın erkek kardeşi, bipolar.

James Cromwell-George Sibley

Ruth’un ikinci eşi, bir jeoloji profesörü

Justina Machado-Vanessa Diaz

Federico’nun eşi, lisanslı meslek hemşiresi.

Ayrıca diziye konuk oyuncu olarak katılan birçok ünlü oyuncu da bulunmakta; The Office dizisinden Dwight Schrute rolüyle tanıdığımız Rainn Wilson, How I Met Your Mother dizinden Ted Mosby rolüyle de tanıdığımız Josh Radnor bunlardan sadece bazıları…

Six Feet Under Konusu

Dizinin çekildiği dönemlerde hatta şu anda bile var olan fakat biraz daha azalmış olan konuşulmayan şeyleri incelemekten çekinen dizilerden biri değil Six Feet Under. Çekilmeye tam olarak 20 yıl önce başlamasına rağmen, 2021 yılında hala dizilerde ve televizyon ekranlarında yer bulmaya çalışan homoseksüellik, aile içi problemler, ırkçılık, din ve diğer birçok konuya oldukça açık ve korkusuz bir şekilde yaklaştığından Six Feet Under, zamanının diğer dizilerinden ayrılıyor. Bunlar gibi tabulaşmış konuları kullanarak 2000’lerin başında televizyon dünyasında kendini öncü bir konumda bulunuyor. 2000’ler televizyon dizileri konusunda oldukça renkli bir zaman, Scrubs, Gilmore Girls, The Sopranos ve Friends gibi beğenilen ve fazlasıyla izlenen dizile de dönemine damga vuran dizilerdi fakat Six Feet Under kara mizahı ustaca kullanışı ve adeta ölümle dalga geçişiyle aralarından öne çıkmayı başardı.

Six Feet Under'da LGBTQ+ Temsili

Dexter dizisinden de tanıdığımız ve dizinin gelecek yeni sezonuyla da bugünlerde de konuşulan oyuncu Micheal C. Hall’ın da kamera önündeki ilk oyunculuk deneyimi ve hayat verdiği David Fisher karakteri çekilmeye başlandığı 2001 ve benzer yıllarda pek dizilerde ve televizyon ekranlarında görülmeye alışık olunmayan bir kesim olan LGBTQ+ topluluğunu temsil ediyor. Oldukça açık sahneler de barındıran bu rol Micheal C. Hall’ın da cesur oyunculuğuyla başka bir seviyeye ulaşıyor.

Afrika-Amerikalı ve bir polis olan sevgilisi Keith Charles (Matthew St. Patrick) ile inişli çıkışlı ilişkileri ile Los Angeles’ta hayatlarını sürdürmeye çalışırlarken bir yandan da mutlu olabilecekleri bir topluluk bulmaya çalışmalarına da yer verir. Topluluğun normal olarak karşıladığı ilişkilerin bile zorluklarla baş başa kaldığı bir dünyada homoseksüel bir çift olarak bu çifti diziye eklemek izleyicilere yeni bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyor. Bu LGBTQ+  temsili ayrıca diziler tarihinde bir homoseksüel ilişkiyi olması gerektiği gibi diğer herhangi bir ilişki olarak göstermesiyle ilklerden biri olarak kabul ediliyor.

Ölümlü Dünya

Dizinin bir diğer tabulaşmış konusu ve tabii ki ana konusu da olan ölüm dizinin büyük bir alanını kaplıyor. Ölüm konsepti, üzerine konuşulması hatta şaka yapılması bile problematik sayılabilecek konulardan biri. Fakat Six Feet Under her bölüm başında izlenilecek bölüm cenazesi yapılacak kişinin ölümünü göstererek izleyiciyi her bölüm ölümün gerçekliğiyle baş başa bırakıyor. Dizinin süresi boyunca karakterlerle birlikte izleyici de yer yer yas tutuyor, üzülüyor, empati kuruyor. Ayrıca dizi ölümü işlerken bir yandan da ölüm ve Fisher ailesinin de olduğu gibi bunun bir endüstri olduğunu ve bu endüstrinin içindeki büyük kurumsal ve bağımsız şirketlerin arasındaki güç savaşlarına da yer veriyor. Dizi yabancı insanların ölüm ile karşılaşmalarını göstermeden önce karakterlerin ilk bölümde babalarının ölümüyle, kendilerinin ölüm ile karşılaşmalarını gösteriyor. Dizi boyunca cenazelerden sonra insanların neler hissettiklerini ve yaşadıklarını bize kendi karakterlerinin nasıl baş ettiklerini görerek sadece tahmin edebiliyoruz.

İyi Aile Yok Mudur?

Hiçbir ailenin mükemmel olmadığını biliyoruz fakat genelde filmlerde ve televizyon ekranlarında gösterilen "mükemmel aile" formatına karşı gelen bir dizi Six Feet Under. Dizinin ilk sezonunda ve ilerleyen sezonlarda ailenin babası olan Nathaniel Fisher’ın (Richard Jenkins) ölümünden sonra herkesin hayatına devam etme çabasını görüyoruz.

Ailenin annesi olan Ruth Fisher’ın (Frances Conroy) uzun yıllar evli olduğu eşinin ölümünden sonra kendi bireyselliğini bulması ve yeni insanlarla tanışmaya çalışması, ailenin en büyük çocuğu olan Nate Fisher’ın (Peter Krause) küçüklüğünden beri kaçmakta olduğu aile işi ve hayatın bir şekilde onu bu işe geri getirmesi, ailenin ortanca çocuğu olan David Fisher’ın (Micheal C. Hall) cinsel yönelimiyle barışmaya ve ailesine açılmaya çalışması ve ailenin en küçük çocuğu olan Claire Fisher’ın (Lauren Ambrose) da en küçük kaldığı için her şeyi kaçırdığını düşündüğü ailesiyle bağlarını güçlendirmesi. Bu birbirinden bu kadar uzak ve farklı görünen birbirleriyle duygularını ve başlarına gelenleri çok da paylaşmayan aile, görüyoruz ki birlikte olması gerektiğinde birlikte de olmayı biliyor.

Six Feet Under Müzikleri

Dizi, ilk bölüm yayımlandıktan bir hafta içinde ikinci sezonu için onay aldı. O günden bugüne hala izleyen herkesin aklının bir köşesine ismini yazdırmış durumda. Final yapmanın ve güzel ve izleyiciyi tatmin eden bir final yapmanın bu kadar zor olduğu bir sinema ve televizyon endüstrisinde unutulmaz finaliyle Six Feet Under 20 yıl sonra bile hala unutulmayan ve izlenmeye devam eden bir dizi olmaya devam edecek gibi duruyor.         

Kaynakça

https://www.imdb.com/title/tt0248654/?ref_=ttmi_ttkça

https://en.wikipedia.org/wiki/Six_Feet_Under_(TV_series)

https://www.hbo.com/six-feet-under


BENZER YAZILAR

Ölümsüz Bir Sistem Eleştirisi: Modern Times

Sessiz sinemanın ustası olarak görülen Charlie Chaplin'in işçilerin sorunlarına dikkat çektiği eşsiz filmi Modern Times hakkında genel bilgiler, konusu ve sahnelerin ayrıntılı incelemesi.

Galler Prensesi Diana'nın Hayatı/ The Crown

Galler Prensesi Diana'nın ölümü, The Crown dizi özeti ve bilinmeyen gerçekler.


Paylaş