The Sopranos’un öncesini anlatan filmin ortaya çıkışı, oyuncu kadrosu, konusu ve yayın tarihi.

1999-2007 seneleri arasında HBO’da yayınlanan ve yayınlandığı döneme damga vuran The Sopranos dizisinin prequel filmi olan The Many Saints of Newark, izleyicilerin beğenisine sunulmak için gün sayıyor. Şu ana kadar basında yer alan birkaç fotoğraf ve filmin içinden 10 saniyeyi geçmeyen görüntüler dışında pek bir materyali yayınlanmayan filmin bu görüntüleri bile The Sopranos severleri heyecanlandırmaya yetti.

The Sopranos Dizisinin Filmini Yapma Fikri

6 sezonluk macera 2007 senesinde tartışmalı bir final bölümüyle son bulmuştu. Bu çekilen final bölümü uzun süre tartışılmış, izleyenler o bölüm hakkında bir süre çeşitli çözümlemeler ve teoriler üretmişti. Diziyi izleyip bitirenlerin birçoğu bu hikayenin bir devam filmi ya da bir devam dizisinin gelmesini beklemiyorlardı. Lakin herkes The Sopranos dizisinde yaşanan olayların öncesinde yaşananlar hakkında bir proje yapılmasını umuyordu.

Dizinin ana karakteri olan Tony Soprano’nun başında olduğu suç ağının nasıl başladığı ve nasıl bir gençlik geçirdiği hakkında dizinin bazı bölümlerinde flashback sahneleri görsek de o dönem hakkında detaylı bilgi alamamıştık. Flashback sahnelerinde gösterilen Tony Soprano’nun babası Johnny Boy Soprano ve amcası Junior Soprano’nun gençliği izleyenlere o dönemlerde de ilgi çekici hikayeler yaşandığını hissettirmişti.

Ve beklenen haber geldi. Dizinin oluşturucusu David Chase, Lawrence Konner ile birlikte bu evrende geçen bir film senaryosu yazdıklarını duyurdu. Filmin yönetmen koltuğuna ise The Sopranos’un bazı bölümlerinde de yönetmenlik koltuğuna oturan Alan Taylor getirildi. Daha önce Terminatör: Genisys ve Thor: The Dark World gibi yüksek bütçeli filmlerin yönetmen koltuğuna oturmuş Alan Taylor’ın yönetmenlik kariyerinde Game of Thrones’un 7 bölümü de bulunuyor. Bu gelen haberler karşısında filmi heyecanla beklemeye başlayan insanlar, filmin oyuncu kadrosu açıklandığında heyecanları katlanarak çoğaldı.

The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark Oyuncu Kadrosu

The Sopranos dizisinde Tony Soprano karakterine hayat veren James Gandolfini, 2013 senesinde ani bir kalp krizi geçirip 51 yaşında Roma’da hayatını kaybeder. Filmde Tony Soprano’nun gençliğini kimin oynayacağı merak edilirken James Gandolfini’nin 22 yaşında kendi gibi oyuncu olan oğlu Michael Gandolfini’nin bu rolü oynayacağı duyurulur. Genç oyuncu bu role seçildikten sonra babasının başrolünde oynadığı The Sopranos dizisini ilk defa baştan sona izleyip hazırlıklara başlar. Şüphesiz ki Michael Gandolfini için duygusal geçen bir hazırlık sürecinden sonra çekimlere başlanır. Genç oyuncunun babasının başarıyla oynadığı ve fenomen haline gelen Tony Soprano karakterinin gençliğini nasıl canlandırdığı büyük bir merak konusu.

David Chase ve Michael Gandolfini

The Sopranos dizisinde Tony Soprano karakterini oynaması için düşünülen isimlerden biri olan ve 1990 yılında Martin Scorsese’nin çektiği Goodfellas filmindeki performansıyla hafızalara kazınan Ray Liotta da bu filmin oyuncu kadrosunda. The Walking Dead dizisiyle kariyerinde eşik atlayan ve sonrasında önemli roller oynayan Jon Bernthal’ın da bulunduğu The Many Saints of Newark filminin diğer oyuncu kadrosu ise şöyle:

The Many Saints of Newark Anlamı

Dizide Tony Soprano’nun yeğeni ve yardımcısı olan Christopher Moltisanti’nin babası Richard “Dickie” Moltisanti’nin sadece bir fotoğrafını görsek de ismini birçok kez duyduk. Dizinin geçtiği dönemden yıllar önce vefat etmesine rağmen Tony Soprano onun her adı geçtiğinde saygıyla anar, gençliğinde akıl hocası olarak gördüğünü söyler. Filmde ana karakterlerden birinin Richard “Dickie” Moltisanti olması bu ilişkinin filmde detaylı olarak anlatılmasını kuvvetle muhtemel kılıyor.

Hikayenin Newark’ta geçmesi ve İtalyanca bir soyadı olan Moltisanti’nin kelime anlamı “many saints (birçok aziz)” olduğu için filme The Many Saints of Newark adı verilmiştir.

Alessandro Nivola, Richard "Dickie" Moltisanti Rolünde

The Many Saints of Newark Konusu

Film Newark’ta 1967 senesinde işsizlik, yoksulluk ve polis şiddetinin tavan yaptığı dönemde bunun yanına ırksal gerilim de eklenmesiyle insanların sokağa döküldüğü Newark ayaklanmalarında başlayacak. Dizinin ve filmin oluşturucusu David Chase: “Film o sırada siyahlar ve beyazlar arasındaki gerilimleri ele alacak. Tony Soprano bunun bir parçası olacak, ancak çocukken.” açıklamasını yaptı.

David Chase, The Sopranos evreninde geçen bir filme uzun süre sıcak bakmadığını ve filmin oluşturulma aşamasında hâlâ çok endişeli olduğunu belirtmiştir. Ancak 1967 Newark ayaklanmaları sırasında ailesiyle Newark’ta yaşadığı için ilgisinin arttığını eklemiştir.

The Many Saints of Newark Ne Zaman Yayınlanacak?

Filmin ilk vizyon tarihi 25 Eylül 2020 olarak belirtilse de COVID-19 salgını yüzünden birkaç kez ertelenmek zorunda kaldı. Herhangi bir aksi durum olmaz ise izleyicilere sunulma tarihi 24 Eylül 2021 olarak belirlendi. HBO Max ve sinemalara aynı anda sunulması planlanan film için heyecan hat safhada.

6 sezonluk destansı bir macera sonrasında o karakterlerin gençlikleri ve ebeveynleri ile tekrar karşılaşmak, onların hayatlarında geldikleri konumuna getiren eylemleri izlemek deneyimlenmesi gereken bir tecrübe gibi duruyor. İnsanların film hakkında az materyale sahip olmasına rağmen beklentileri yüksek. Beklentilerin yüksek olmasının en büyük sebebi ise bu projenin başında da David Chase’in bulunması. The Many Saints Newark’ın diğer senaristi olan Lawrence Konner’ın da The Sopranos’un 2 bölümünü yazması ve filmin yönetmenin de daha önce dizinin 9 bölümünü yönetmesi, dizinin dinamiklerine hakim bir ekibin bu filmi yapması anlamına geliyor. 24 Eylül tarihinden sonra bu beklentilerin karşılanıp karşılanmadığı hakkında bir bilgi sahibi olabileceğiz.

Kaynakça:

https://www.esquire.com/uk/culture/film/a34917012/the-many-saints-of-newark-release-date-trailer/

https://www.dailystar.co.uk/tv/sopranos-prequel-many-saints-newark-23996991

https://www.cinemablend.com/news/2562256/the-many-saints-of-newark-quick-things-we-know-about-the-sopranos-prequel-movie

https://www.imdb.com/title/tt8110232/?ref_=tttr_tr_tt


BENZER YAZILAR

Sinemanın Şairi: Krzysztof Kieślowski

Dünya sinemasının en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Krzysztof Kieslowski'nin hayatı, filmleri ve sanat anlayışı.

Yeşilçam Dizisi ve Konusu (Yeni fragman)

Yeşilçam Dizisi hakkında bilgiler. Yeşilçam dizisinin konusu, nerede yayınlanıyor, fragmanı ve kadrosu


Paylaş