Pera Palas'ta Gece Yarısı dizisinin konusu, oyuncuları, fragmanı, incelemesi, müzikleri ve izleyici yorumları.

Son günlerin en çok konuşulan Netflix yapımlarından biri olan Pera Palas'ta Gece Yarısı, Hazal Kaya'nın başrolünde yer aldığı bir yapım. 

Tarihi dram türündeki dizinin 2 Mart 22 akşamı Pera Palas Otel'de galası gerçekleşti ve 3 Mart 2022'de yayına girdi. Dizi, yayına girdiği ilk günlerde Netflixîn Türkiye ilk 10 listesinde ilk sıraya oturmayı başardı. 

Charles King'in aynı isimli kitabından uyarlanan dizinin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Tür: Tarih, Dram

Yönetmen: Emre Şahin, Nisan Dağ

Yapımcılar: Sam Anzel, Kelly McPherson, Emre Şahin

Görüntü Yönetmeni: Clint Lealos

Senaryo: Elif Usman

Süre: 45 dk (ortalama)

Pera Palasta Gece Yarısı Dizisinin Konusu

Esra (Hazal Kaya), tarihi Pera Palas Oteli ile ilgili bir yazı hazırlamak için otele gittiğinde, fantastik bir şekilde kendisini geçmişte, 1919 yılında buluyor. Aynı zamanda Türkiye'nin kaderini değiştirecek bir komplonun içine düşüyor. Dizi, bu oelde konaklayan ve görüşmelerini gerçekleştiren Atatürk'ün, kendisine gerçekleştirilecek suikasti Peride tarafından önlemesini anlatıyor. 

Cinayet romanları bağımlısı bir gazeteci olan Esra, İstanbul'un hem ilgi çekici tarihi hem de gizemli doğaüstü olayları ile tanınan saygın oteli Pera Palas'ı ziyaret etmek için yola çıkıyor. Görevi ise, Pera Palas Otel'in 130. yılına özel bir yazı hazırlamak. Yanlışlıkla 411 numaralı odanın geçmişe uzanan bir kapı olduğunu keşfediyor. Kendini aniden 1919 yılında buluyor ve burada, geçmişteki birçok önemli şahsiyetle tanışıyor. 

İlk başlarda hayranı olduğu isimleri görebildiği ve dönemin atmosferini yaşayabildiği için şaşkın ve mutlu olsa da, İşgalci İngiliz ordusundan kişilere Mustafa Kemal Paşa ile ilgili bir bilgiyi yanlışlıkla veriyor. Böylece hem geçmişte hem de şimdiki zamanda işler karışıyor. 

Geçmişe gittiğinde, Atatürk'e aşık olan Peride'nin yerine geçen Esra, onun Mustafa Kemal'e düzenlenecek suikasti engelleme amacını gerçekleştirmek ve tarihin akışını düzeltmek için Ahmet ile işbirliği yapıyor. Pera Palas'ın 2022'deki müdürü olan Ahmet ile birlikte geçmişin ve geleceğin koruyucusu olma görevini istleniyorlar. Artık zaman yolculuğu kavramı farklı bir anlam kazanıyor. Esra, bir gazeteci olmaktan çıkıp, ülkenin kaderini elinde tutan biri haline geliyor. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı Fragman

Pera Palas'ta Gece Yarısı IMDb

Dizinin IMDb puanı 7,3.

Pera Palas'ta Gece Yarısı Oyuncuları

Hazal Kaya - Esra, Piraye

Tansu Biçer - Ahmet

Selahattin Paşalı - Halit

James Chalmers - George

Yasemin Szawlowski - Sonia

Engin Hepileri - Reşat

Hakan Dinçkol - Mustafa Kemal Atatürk

Nergis Öztürk - Eleni

Ahmet Varlı - Dimitri

Osman Albayrak - Naim Efendi

Ergün Metin - Fahrettin 

Clare Louise Frost - Agatha Christie

Jordan J Gallagher - Lover

Dizi Nereden Uyarlandı? Pera Palas'ta Gece Yarısı Kitap

Dizi, Charles King'in "Midnight At The Pera PAlace - The Modern Birth Of Istanbul" isimli eserinden ilham alınarak oluşturuldu. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı Kaç Bölüm?

Dizinin henüz ilk sezonu yayınlandı ve 8 bölümden oluşuyor. Diziyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı Gerçek mi? Peride Gerçek mi?

Mustafa Kemal Paşa'yı suikastten kurtaran Peride isimli kadının hikayesi gerçek değil. Senaryodaki Peride karakteri, kurgusal olarak hazırlandı. 

Pera Palas'ta geçen hikaye kurgu olsa da, film içine serpiştirilmiş gerçeklikler de var. Atatürk, İstanbul'a geldiğinde, 1917'de 15 gün kadar bu otelde kalmış. O dönemde adını konuk defterine ilk kez yazdırmış olsa da sonraki dönemlerde defalarca burada kalmış. Savaş ve barış dönemlerinde burada önemli kararlar almış, üst düzey misafirlerini ağırlamış. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı Atatürk Kim Oynuyor? 

Pera Palas'ta Gece Yarısı Atatürk

Dizide Hakan Dinçkol, Mustafa Kemal Paşa'yı canlandırıyor. Herkesin tüylerini diken diken eden sahnelerin arasında Mustafa Kemal'in görüldüğü anlar var. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı 2. Sezon

Dizinin 2. sezonuna dair hala bir açıklama yapılmış değil. Resmi bir duyuru yapıldığında buradan ulaşabilirsiniz. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı Müzikleri

Dizinin bazı parşalarını aşağıdaki Spotify listesinde sunduk. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı İncelemesi

-Bu başlık spoiler içerir-

Konusu ve oyunculukları ile gündeme gelen dizi, birçok övgüye ve eleştiriye konu olsa da, arka planında bir emek olduğu kesin. Özellikle tarihi bir mekan olarak Pera Palas Otel'in çekimleri insanı hayran bırakıyor. 

Dizinin keyifli sahnelerinden biri, Esra'nın İngiliz Ordusu mensuplarına karşı kırdığı pot olabilir. Büyük bir rahatlıkla Mustafa Kemal'in işgal kuvvetlerini nasıl kovacağı, İstiklal Savaşı'nı nasıl başlatacağını anlattığı sahne, ilerleyen bölümlerde ortalığı karıştırsa da, eğlenceli olan anlardan biri. 

İzleyenlerin şaşkınlıkla karşıladığı ve bir o kadar da eğlendiği sahnelerden biri de Esra'nın Peride kılığında sahneye çıkıp şarkı söylemesi. Özellikle 1919'da söylediği parçaların Sezen Aksu - Seni Yerler ve Britney Spears - Ops I Did It Again olması izleyiciyi kendine çekiyor. 

Dizinin konusunun yanında işlediği temalar da dikkat çekiyor. Peride rolüne bürünen Esra, hiçbir erkeğe ve erkek egemen kurala taviz vermiyor. Araba kullanıyor, kendisini eve hapseden babasına karşı evden kaçmayı seçiyor. Peride'nin küçük kızı Leyla'yı da uyarıyor ve ona da kendisi olmasını, birilerinin doğrularıyla yaşamamasını öğütlüyor. 

Pera Palas'ta Gece Yarısı İzleyici Yorumları

Pera Palas'ta Gece Yarısı İzleyici Yorumları

Yayınlandığı günden beri gündemde olan Pera Palas'ta Gece Yarısı dizisi için izleyiciler ikiye ayrılmış durumda. Tartışmaların odağında ise oyunculuklar, senaryo, diyaloglar ve sinematografi var. Bir kesim her şeyiyle diziyi başarılı bulurken, diğer bir ksıım da teknik ve oyunculuk kısımlarını kötü ve basit buluyor. Atatürk ile alakalı sahneler duygulandırıcı bulunsa da, dizinin kötü olduğunu düşünenler yalnızca rayting için Atatürk'ün diziye dahil edildiğini de savunuyorlar. 

Biz de www.imdb.com'dan aldığımız birkaç incelemeyi buraya ekleyerek dizinin asıl yorumunu izleyenlere bırakıyoruz. 

"Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün sahnelerinden derinden etkileniyorum. Ancak başrol oyuncusu Hazal Kaya'nın zayıf oyunculuğu tüm heyecanı alıp götürüyor. otel harika görünüyor ama."

"Setler ve ayarlar harika olsa da, zaman yolculuğu bu seriyi kafa karıştırıcı ve uzun soluklu hale getirdi. Kostümler daha çeşitli olabilirsi. 1920'lerin İstanbul'unda altın rengi bir mini elbiseyle Britney Spears tarzı bir şarkı söyleyen başrol oyuncusu gerçeküstüydü!"

"İzlenmesi gereken muhteşem bir Türk dizisi. Özellikle Hazal Kaya'nın oyunculuğu ve performansı büyüleyici. Dram, aksiyon, romantizm ve tarihin mükemmel bir birleşimi."

"Sinematografi, prodüksiyon ve kalite olarak oldukça iyi. Bunun şimdiye kadar gördüğüm en iyi fantastik-tarihi Türk dizilerinden biri olduğunu onaylayabilirim. İlk 3 bölümde gerçekten tarif edemediğim bir şey eksik. Belki de farklı bir zaman diliminde olmanın gerektirdiği şoku yansıtamamıştır. Yoksa aldığı riskin farkında değil mi? Aktris konusunda bir tuhaflık var ama genel olarak çok iyi. Kesinlikle tavsiye ederim."


BENZER YAZILAR

Yazın En İddialı Dizisi “The Bear”

Yazın en iyi dizilerinden biri olarak adını duyuran, Jeremy Allen White'ın başrolünde bulunduğu The Bear dizisinin incelemesi ile karşınızdayız.

Bonkis: Hayaller Avokado, Hayatlar Menemen

Kar, Beni Sevenler Listesi gibi çok başarılı yapımların yönetmeni Emre Erdoğdu’nun yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu Bonkis dizisinin incelemesi.


Paylaş