Netflix’in kendi deyimiyle “en başarılı” yapımı olmaya koşan yeni dizisi Squid Game’in konusu ve incelemesi.

Ya çocukken oynadığınız oyunlar yaşamınız ve ölümünüz arasında duran tek olgu olsaydı? Ya o kalabalığın içinde koşarken haykırdığınız "oley"ler hayata tutunmanızı sağlayan tek umudunuz olsaydı? Ya kazandığınız her bir zaferle insanlığınızı adım adım kaybediyor olsaydınız?

Netflix'in en yeni dizilerinden olan, şimdiden "en başarılı" işlerinden olma yolunda hızlı bir çıkış yakalamış, şu anda 83 ülkede 1 numarada yer alan, Güney Kore yapımı "Squid Game"; bizi çocuk oyunları formunda basitleştirilmiş ve zekice dizayn edilmiş bir "dünya", "kapitalizm" ve bir "insanlık" eleştirisi ile başbaşa bırakıyor.

Squid Game (2021)

Türü: Dram, Gizem, Gerilim

Yaratıcı, Yazar, Yönetmen: Hwang Dong-hyuk

Oyuncular: Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi, Kim Joo-ryoung

Besteci: Jung Jae-il

Bölüm Sayısı: 9

Ortalama Bölüm Süresi: 32 – 63 dk

Aldığı Puanlar:

IMDb: 8.3 / 10

Rotten Tomatoes: %100 (16 eleştirmen oyu)

Squid Game'in Fragmanı

Squid Game Konusu

Bir grup para sıkıntısı yaşayan insana, 6 çocuk oyununu kazanmaları dahilinde yüklü miktarda para verileceği söylenir. Bu teklifi kabul eden 456 insan uyutularak neresi olduğunu bilmedikleri "hapishane" benzeri bir yere getirilirler ve kendilerine söyleneni yapmak zorunda kalırlar. Kuralları ihlal etmenin ya da kaybetmenin cezası ise ölüm olur.

Squid Game Oyuncuları, Karakterler Kimler?

Oyuncu 456 - Seong Gi-hun (Lee Jung-jae)

Eşinden boşanmış, annesiyle yaşayan, çok sevdiği kızıyla yakınlaşmak isteyen ama nasıl yapacağını bilemeyen, parayı elinde tutmakta zorlanan bir kumarmaz; hayatı eline yüzüne bulaştırmış bir adam.

Oyuncu 218 - Cho Sang-woo (Park Hae-soo) 

Seong Gi-hun'un çocukluk arkadaşı, müşterilerini dolandırdığı için polisten kaçmakta olan bir iş adamı. Dünyanın zirvesinde durduğu, kaybettiği hayatını özleyen ve geri kazanmak için ne gerekirse yapmak zorunda olduğunu düşünen karakter.

Squid Game Dedektif - Hwang Jun-ho (Wi Ha-joon)

Yıllar önce kaybolan kardeşini bulmak için oyunun sırlarını çözmeye çalışan, bu uğurda oyunu düzenleyen grubun içine gizlice sızan bir polis.

Oyuncu 67 - Kang Sae-byeok (Jung Ho-yeon)

Soğuk ve insanlara güven duyamayan, yaşadıklarının etkisinden kaçamamış, ayrı düştüğü ailesini kurtarmak için çabalayan ve bunun için birçok suça karışmış bir Kuzey Kore kaçağı. 

Oyuncu 1 - Oh Il-nam (Oh Yeong-su)

Beyin kanserinden ölmek üzere olan yaşlı bir adam.

Oyuncu 101 - Jang Deok-su (Heo Sung-tae)

Diğer çetelere borcu bulunan; acımasızlığı, ben merkezciliği ve hırsıyla öne çıkan bir çete üyesi.

Oyuncu 212 - Han Mi-nyeo (Kim Joo-ryoung)

Manipülatif ve istediğini elde etmek için yalan söylemekten kaçınmayan, zeki, ne yapacağı kestirilemeyen, fakir ve yalnız bir anne olduğunu ileri süren, kimsenin güvenemediği karakter. 

Oyuncu 199 - Ali Abdul (Anuman Tripathi)

Karısı ve bebeğine iyi bir hayat sağlayabilmek amacıyla var gücüyle çalışan, zorbalıklar ve düşmanlıklarla karşılaşmış; her şeye rağmen insanlara yardım etmekten kaçınmayan Pakistanlı göçmen.

Neden Çocuk Oyunları?

Dizinin yapımcısı Hwang Dong-hyuk, Squid Game'in başarısına yönelik şu ifadeleri kullanıyor:

"Bence insanlar buradaki ironiye çekiliyorlar; umutsuz yetişkinler çocuk oyunlarını kazanmak için hayatlarını riske ediyorlar.". Dizinin işleyişinde karakterlerin kişilikleri, davranışları, hayat hikayeleri, duyguları ve temsil ettikleri yaşamlar dizinin ana merkezini oluşturuyor; oynanan oyunlar ise, aktörlerin kendi deyimiyle toplumun bir eleştirisini değil "aynası"nı temsil edebileceği zemini oluşturuyor. Hwang Dong-hyuk bu konuya yönelik şunu ekliyor: "Oyunlar basit ve kolay, bu sayede izleyiciler oyunların karmaşık kuralları yerine herbir karaktere daha fazla odaklanabiliyorlar."

Squid Game Konusu: Ne Anlatıyor? Düzenin Aynası

Kapitalist bir dünyada sadece 10 adımda zirveye varın! Tek yapmanız gereken oynamak!

Kapitalist Dünyanın Mağdurları

1. Çaresizlik

Güçlünün güçsüzü ezerek gücüne güç kattığı bir dünyada toplumun sömürülen, ezilen, yaşamak için her yolu denemek zorunda kalan, unutulmuş, sosyal sınıf basamaklarını güç bela tırmanmaya mecbur bırakılan, sahte gücün ardında diz çökmemek uğruna dizine kadar çamura batan insanlarının ortak noktasıdır "çaresizlik". 

Toplumda var olabilmek, sevdiklerine iyi bir yaşam sunabilmek, belki de sadece hayatta ve değerli olduklarını hissetmek uğruna; yoklukla mücadele ettikleri bu dünyada suça karışmış, borca girmiş, hedef gösterilmiş, yalnızlığa itilmiş, umutsuzluğa boyun eğdirilmiş, hayallerin yokluğuna şükretmek öğretilmiş insanların çaresizliği... Kapitalist sistemin ezdikleri ve sindirdiklerinin...

Squid Game, işte bu çaresiz insanlara uzanan gizemli bir elle başlar. Uzatılan bu hayat ipine gözleri kapalı atlamayı seçen insanlarla... 

2. Direniş: "Biz Hepimiz"

Karakterlerin, oyunun kurallarını ve kazanmak uğruna hayatlarını masaya koymaları gerektiğini öğrenmeleri ile her şeyi değişir.

İçinde kaldıkları düzene uymak zorunda kalan insanlar; mahkum edildikleri koşullara boyun eğerler. Verdikleri kararlar, gösterdikleri zayıflıkları, korku düzeni içinde ezenlerin emrinde donakalışları kendilerine dayatılan sistem içinde hak bulur: "Yaşamak istiyorsan itaat et.". Fakat acılar, kayıplar ve sömürüye daha fazla dayanamayan grup; direnişe geçer. Kölesi olmayı reddettikleri bu sistemde özgür, eşit, adil bir hayat için el ele verirler.

Karakterlere bir seçim sunulur. Özgürlüğü seçtikleri an yaşamları kurtulacaktır. 
İşte tam bu noktada şaşırtan olay; zayıfın üzerinden beslenerek yükselen bu sisteme, zayıfın muhtaç olduğunu düşünmesi olur. Özgür olarak dönecekleri hayat, sahip olmakla yetinemeyecekleri bir hayattır. Onlardan bir akbaba gibi beslenen düzenin kanatlarının, onları çölün yokluğu ve güneşinden koruyan sığınacak bir gölge sunduğunu düşünürler. "Yaşama"nın getirdiği korkuyla "mutlak ölümü" seçerler. 

Yalvarış ve Çarkın İçinde Yok Oluş

3. Kazanan Kasa

Spoiler* Neyseki "demokratik(!)" bir seçimle evlerine dönmeleri kabul edilir. Fakat sorun; bu kurtuluşun her zaman sisteme isteyerek geri boyun eğişle sonuçlanacağının bilinmesi, düzenin bunun üzerine kurulmuş olması.

Kapitalizm tarihte her zaman bir şekilde tutunmayı becerebilmiş. Toplumların refahını kollayan, özgürlük ve eşitliği temel alan, toplumu var eden değerleri yücelten bir sistem olduğu için değil; üzerinden beslenilmiş zayıf ve bitkin insanlar, bir gün başkalarından beslenecekleri güne kendileri aç kaldığı için. İşte kumarda her zaman masanın kazanması gibi; karakterlerin hapsedildiği sistem, bu direnişten ve geçici olarak yorumladığı özgürlüklerinden endişe duymaz. Çünkü birey odaklı, faydacı sistem; insanların bencil varlıklar olduğunu bilir, bu yüzden yaşamın kumarında kazanan kapitalizmin kasası olur. 

4. Umut: "Ben"

Bu turnuvada 456 kişi içerisinden galip gelecek olmak imkansız, bunu denemek ise neredeyse kesin bir ölüm demek. Fakat o 456'da 1 olabilme şansının varlığı, ne kadar düşük bir ihtimal olursa olsun, ezilmiş insanlara bir umut kapısı açar. Sonunda ölüm olsa bile bu umut; hayatlarının tehlikeye girmeyeceği sıradan, toplumun besin zincirinin altında, herkes gibi, görünmez yaşadıkları hayatlarına bedeldir.

Squid Game'de bu uğurda kazanma ihtimallerini arttırmak için gelmiş bir karı kocayı bile görürürüz. İnsanlar bencildir. En dipte kalabalıktan bir denizin ortasında duran çaresizlere, tepeden gülümseyen altın bir domuz ve onun vaadettiği paraya, konuma, hayata ulaşabilecek o '1' umut varolduğu sürece sistem ayakta kalacak; insanlar kapitalizmin oyununu oynamaya devam edecek(!).

Köleliğin Yüceliği(!)

5. Kayboluş

Dizide insanların kazanmak uğruna kişiliklerini, merhametlerini ve insanlıklarını kaybedişlerini görürürüz. Bu uğurda yalan söylediklerine, birbirlerini kandırdıklarına, yarı yolda bıraktıklarına, "kazanan ben olmalıyım" duygusuyla birbirlerine ihanet ettiklerine ve hatta birbirlerini öldürdüklerine şahit oluruz. Kazanmak uğruna "bencillikleriyle", "benliklerini" kaybederler.

6. Tırmanış: "Hepinizin Üstünde"

Başta zirveye el ele yürüyen insanların zamanla  birbirleri üzerine "basarak" öne geçmeye çalıştığını görürürüz. Artık bir grup, bir toplum yoktur. Kapitalist düzenin ezdiği kalabalıktan yükselmeye çalışan, kurtulmaya çabaladığı köleliğin bir maşası olarak yanındakilerin üzerinden tırmanmaya yeltenen insanlar vardır. 

Gösteri Devam Etmeli

7. Gülümse!

Sistemin vaadettiklerine ulaşmak uğruna onun bir kuklası haline gelenler, çoktan zirvede yer alanlar için gösterinin bir parçası olmakla kalırlar.

8. Kuklacı Rolünde Bir Kukla

Kazandıklarını sandıkları zirve çarkın dönüşüne hizmet eden bir çividen ibarettir. Çark döner; zirvedekiler dibe, diptekiler zirveye yerleşir. Parası olmayanlar ve olanlar, ezen ve ezilenler; yokluğunu hissettikleri değerler uğruna çarkı kırmaktan ziyade onun dönüşüne hizmet etmeyi seçerler. Oturdukları sandalyeler hangi desenlerle süslenmiş olursa olsun; para, gelip geçici olan hayatlarını yeterli kılmaz. 

9. Bencil Zafer: "Bana Bakın! Burdayım!"

Her şeye rağmen görünebilme, o süslü kuklalardan olabilme şansı ve başarısı insanları kör eder. "Tepede var olabilme" ve "görülebilme" her şeye bedel olur. 

Yeni Dünya

10. İsyan ve Devrim

Peki kapitalist sistemleri bozguna uğratan insanlar kimlerdir? Squid Game; sadece bencil, kendi başarısına odaklı, kendi zevk ve düşleri dışında gözü kimseyi ve hiçbir şeyi görmeyen insanları işlemez.

Aynı zamanda yardımsever, kendi zararına olacağını bilse dahi her ne zorlukta olursa olsun yardım eli uzatan, kendinden başkalarını düşünen, dürüst, cesur insanları da işler. Başkaları için kendini feda eden, kazanan olmak için değil kazandırmak için savaşan insanları... İşte toplum da bu insanlar sayesinde mücadelesini sürdürür.

Çünkü yardım eli uzattıkları o hiç tahmin edilmeyen insanlar, belki de yükselmeyi başaran o insanlar; birgün düzene başkaldıracak cesareti bulmuş ve bunu geride kalarak herkesi yükseltmeyi seçen o insanlardan öğrenenler olur.

Squid Game 2. Sezon Ne Zaman Gelecek?

Dizinin hikayenin bıraktığı yerden 2. sezonun gelmesinin planlandığını biliyoruz. Ayrıca yönetmen 2. sezona dair planlarının olduğunu söylüyor fakat henüz kesin bir tarih açıklanmamış durumda.

Squid Game Şekeri-Dalgona Şekeri

Dizinin 3. bölümünde Dalgona Şekeri ile oynatılan oyunun ayrıntıları ve Dalgona Şekeri'nin yapılışını merak ediyorsanız buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Squid_Game, https://www.imdb.com/title/tt10919420/https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Characters/SquidGamehttps://www.vulture.com/article/squid-game-an-interview-with-the-giant-robot-doll.htmlhttps://www.nme.com/news/tv/squid-game-director-success-people-are-attracted-by-the-irony-3057815


BENZER YAZILAR

La Vie en Rose: Kaldırım Serçesi

Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödüllü oyuncu Marion Cotillard’ın canlandırdığı ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın sansasyonel yaşam hikayesini ele alan biyografik film.

İyi Hissettiren 10 Film Önerisi

Kötü hissettiğiniz günlerde zihninizi boşaltacak ve modunuzu yükseltecek 10 film önerisi.


Paylaş