Meryl Streep, Nicole Kidman gibi muhteşem oyunculuklar ile rengârenk ve ışıltı dolu bir atmosferin sunulduğu Netflix’in yeni yapımı PROM’u izlemeniz için 5 önemli sebebi sizler için derledik.

11 Aralık’ta yayınlanan PROM filmi ışıltı dolu sahne şovları, birbirinden renkli kostümleri ve oldukça iyi oyuncu kadrosu ile öne çıkan yapımlardan biri. Yönetmenliğini American Horror Story gibi öne çıkan dizilerden tanıdığımız Ryan Murphy’nin üstlendiği PROM’u izlemeden geçmemeniz gerektiğini düşünmemizi sağlayan 5 muhteşem sebebe ise hep birlikte bir göz atalım.

1. PROM’un Konusu

Tony ödüllü Broadway müzikalinin uyarlaması olan bu film, temelde Indiana Lisesi’nde okuyan Emma isimli bir öğrencinin yıl sonu balosuna eş olarak kız arkadaşını getirmek istemesi üzerinden şekillenir. Okulun ileri görüşlü olmayan müdürü ve okul aile birliği eşcinsel bir çiftin baloya katılmalarını istemezler. Bu nedenle de baloyu iptal etme kararı alırlar.

Diğer bir yanda, Broadway’in şaşaalı dünyasında oldukça başarılı bir kariyere sahip olan Dee Dee Allen’ın son müzikal projesi oldukça olumsuz eleştirilere maruz kalmaktadır. Gözden düşmeye başlayan müzikal oyuncuları, bu imajlarını kurtarabilmek için kamusal bir projeye el atmak isterler. Çünkü eleştirmenler özellikle Dee Dee Allen’ı yarattığı narsist kişilik imajı üzerinden suçlamaktadırlar.

Müzikal kadrosu bu amaçla Twitter’da TT olaylara göz atarken herkesin o sıra Emma’yı konuştuğunu fark ederler ve bu olaya el atarak LGBT savunuculuğu yönüyle öne çıkarak imajlarını iyileştirmek isterler. Başta bu oyuncuların tek amacı budur.

Kişisel çıkarlar ile işe başlayan müzikal kadrosu, olaylara dahil oldukça hem kendi kişilikleri, yaşamları ve aileleri üzerine düşünüp kendilerini keşfetmeye doğru bir yolculuğa çıkarlar hem de Emma, sevgilisi Alyssa ile baloya katılabilmek için kendi yöntemleri ile önemli bir değişime yol açar. Sesini duyuramayanların, saklanmak zorunda kalanların sesi olur.

2. Muhteşem Kostüm Tasarımları ve Renk Cümbüşü

Gökkuşağının renklerini arkasına alan ve ışıltılı bir sahne şovuna kapıları açan bu film bir yandan da gözleriniz için bir nevi şenlik olacak. PROM’un belki de en göz alıcı özelliği müzikal oluşunun da etkisi ile sahne şovları. Rengârenk bir görünüme sahip olan filmin kostüm tasarımları ise oldukça başarılı.

Işıltının ve bolca rengin öne çıktığı filmde özellikle canlı renklerin kullanımı kesinlikle bu dönemlerde içinizi ısıtacak bir özelliğe sahip. Başarılı kostüm dizaynları ile öne çıkan Lou Eyrich, PROM’da da yeteneğini açıkça gösteriyor. Hareketli bir ortam ve Broadway müzikalleri tadında bir renk cümbüşü sunan film, Ryan Murphy’nin dokunuşları ile umut veren ve iyi hissettiren bir dünya sunmayı amaçlıyor.

3. Kaliteli Bir Müzikal

IMDB puanı 6.2 olan bu film, müzikale olan ön yargılarımızdan dolayı belki de hak ettiğinden biraz daha düşük bir puana sahip olmuş gibi duruyor. Müzikallere ön yargılı olanlar için PROM, gayet yerinde bir ilk adım olabilir. “It’s Not About Me”, “Love Thy Neighbor” ve “Unruly Heart” gibi şarkıların filmin atmosferine de uygun olarak başarılı sahne şovları ve oyunculuklar eşliğinde söylendiği PROM’un bir diğer artısı da kesinlikle kadrosundaki tüm oyuncuların muhteşem seslere sahip olması.

Meryl Streep’in başarılarını, Nicole Kidman’ın özellikle “Moulin Rouge” müzikalindeki göz kamaştırıcılığını düşünecek olursak kafamızda şimdiden bir şeyler canlanmaya başlayabilir. Yeri gelmişken, “Moulin Rouge” müzikalini izlememiş olanlara izlenecekler listesine PROM’un hemen ardına bu başarılı filmi de eklemelerini ufak bir tavsiye mahiyetinde buraya bırakalım.

4. Birbirinden Başarılı Oyunculuklar

Filmin tüm bu ihtişamını sağlayanların temelinde tabii ki şimdi değineceğimiz muhteşem oyuncular var.

Nicole Kidman

Hollywood’un öne çıkan isimlerinden Nicole Kidman’ın oynadığı filmler ve başarıları saymakla bitmez. Fakat kısaca bahsedelim. 1967 doğumlu Avustralyalı oyuncuyu özellikle Dogville ve The Others gibi alanının baş yapıtı filmlerdeki başarılı oyunculuğu ile tanıyoruz.

Moulin Rouge müzikali ile Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne sahip olan Kidman, Rabbit Hole filmi ile Oscar’a aday gösterilmiştir. Birçok Altın Küre adaylığına sahip oyuncu The Hours filmindeki Virginia Woolf rolü ile BAFTA ödülüne de sahip olmuştur.  PROM’daki Angie Dickinson rolü ile ise göz kamaştıran bir oyunculuğa imza atmaktadır.

James Cordan

1978 doğumlu olan İngiliz oyuncu, komedyen, televizyon yazarı, yapımcı ve sunucu Cordan, muhteşem sesi ve başarılı oyunculuğu ile PROM’un kesinlikle gözde karakterlerinden biridir. 2015 yılından itibaren sürdürdüğü “The Late Late Show with James Corden” talk-show’u ile öne çıkan Cordan, birçok animasyon filmine de seslendirmeler yapmıştır.

Jo Ellen Pellman

1996 yılında doğan Amerikalı oyuncu kesinlikle parlayan yıldızlar arasında sayabileceğimiz isimlerden biridir. Muhteşem Bayan Maisel (2017) ve The Deuce (2017) filmleri ile de öne çıkan Pellman, Emma rolüyle PROM’un olmazsa olmaz karakterleri arasındadır.

5. PROM’un Yıldızı ve Hollywood’un Divası: Meryl Streep

Birbirinden başarılı oyunculuklardan bahsetmişken PROM’u izlemek için en önemli sebep olan Meryl Streep’e değinmeden geçmemiz mümkün değil. Streep’in oyunculuktaki başarıları, göz kamaştıran yeteneği artık tescillenmiş durumda. Fakat biz yine de kendisinden kısaca bahsetmek istiyoruz. “Modern zamanın en yetenekli ve saygıdeğer oyuncularından biri” olarak kabul edilen Meryl Streep, 1949 doğumludur.

İlk kez 1975'te Trelawny Wells'de sahne alan yetenekli oyuncu uzun yıllar boyunca birçok başarılı yapımda rol almıştır. Bunların arasında Şeytan Marka Giyer, Mamma Mia, The Hours ve Julie & Julia’yı sayabiliriz. Toplam 19 kere OSCAR’a aday gösterilerek rekor kıran Meryl Streep, 3 kez ödülün sahibi olmuştur. Bunun yanı sıra, 28 Altın Küre'ye aday olmuş ve sekizini kazanmıştır.

Anlayacağımız üzere evi ödülden geçilmeyen Streep’in iki Emmy ödülü, İki BAFTA ödülü, iki Screen Actors Guild Awards ödülü, bir Cannes Film Festival ödülü ve bir Tony Award adaylığı da vardır. Bunlara ek olarak, 2014 yılında Barack Obama, başarılı oyuncuya, sivillere verilen en yüksek nişan olan Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı takdim etmiştir.

Tescillenmiş başarının, alanının en iyisi olmanın ne demek olduğunu kendisinde açıkça görebildiğimiz Streep’in PROM’daki başarısından söz etmek sanırım artık bize düşmez. PROM yalnızca bu başarılı oyunculuğa şahit olabilmek için bile izlenmeye değer.

Bob Martin ve Chad Beguelin’in kaleme aldıkları başarılı hikâye PROM, Ryan Murphy’nin dokunuşları ile daha da güzelleşerek izleyiciyle Aralık ayının ilk günlerinde buluştu. Netflix’ten izleyebileceğiniz bu başarılı müzikal için öne çıkan 5 önemli özelliği sizler için derledik. Meryl Streep’in muhteşem oyunculuğundan Nicole Kidman’a, James Cordan’a birçok güzelliğe sahip olan PROM, rengârenk dünyası ile özellikle bu zamanlarda içinizde bir umut ışığı yakacak başarılı yapımlardan biri. Bu 5 Muhteşem Sebep ile ikna edebildiğimiz değerli okuyucularımıza ise şimdiden iyi seyirler dileriz.

 

KAYNAKLAR:

https://www.imdb.com/title/tt10161886/?ref_=nv_sr_srsg_0

https://www.imdb.com/name/nm10842005/?ref_=tt_cl_t8


BENZER YAZILAR

The Last Dance ve Michael Jordan Efsanesi

Basketbolunun efsanesi Michael Jordan'ın hayatından kesitler veren heyecan dolu bir belgesel.

2020’de Gözden Kaçmış Olabilecek En İyi 5 Film

I'm Thinking Of Ending Things, The Assistant, Undine, Mank ve Boys State filmleri hakkında kısa bilgiler.


Paylaş