Galler Prensesi Diana'nın ölümü, The Crown dizi özeti ve bilinmeyen gerçekler.

The Crown 4 sezondan oluşan Netflix yapımı bir dizi. Yönetmenliğini Peter Morgan ve Stephen Daldry üslenmiştir. 2016 yılında yayına giren The Crown dizisi 4. sezonunda Prens Charles ve Prenses Diana'nın ilişkilerine oldukça yer vermiş. Çiftin sorunlu ilişkisini izlerken seyirici Diana'nın karalamaya maruz kaldığı yönünde eleştirilerde bulundu. Peki Diana'nın gerçek hayat hikayesi nedir? 

The Crown Dizisinin Konusu Nedir? 

 2016 yılında yayınlanmaya başlayan The Crown yayın gününden itibaren gündemi oldukça sarsmış, herkes tarafından konuşulmayı başarmıştır.

Konusu; Dünyanın en meşhur ve en uzun süre tahtta kalmayı başarmış olan kraliçesi 94 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth'in gençlik yıllarını ve hayatını anlatmaktadır. Dizinin bu kadar sevilmesinin en önemli sebebi Kraliçenin ''Her şeyden önce bir insan'' olduğu vurgulanması kesinlikle. Yaşadığı kaygıları, evliliğindeki sorunları, kardeşiyle yaşadığı mücadeleyi ve kapılı kapılar arkasında ülke yönetimi için verilen karar süreçlerini şeffaf bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu da seyirciye insanın ne konumda olursa olsun güdülerini sessize alamadığını, insani duyguların bu kadar güçlü bir kadını bile nasıl etkilediğini sezmesini sağlıyor. 

Henüz 25 yaşında bir kadının kraliçe olmak gibi zorlu bir görevi üstlendiğindeki kaygılarını, korkularını ve ne kadar zorlandığını görmek, bu hikayelerinin birileri tarafından yaşanmış olduğunu bilmek sizleri derinden etkileyecek.

The Crown Dizisi Kurgu mu?

Birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir konu ise dizinin gerçekliği. The Crown dizisi yeterince gerçeği yansıtmıyor. Dizi çekileceği zaman saraydan üzerine kurgu yapılabilir cevabı geldiği bile söylenenler arasında. Birçok olay tanıdık gelse de bilinen birçok tarihi dizi aksine The Crown uyarlamasının kurguya dönüştüğü fark edilir bir gerçek. Öyle ki eski kraliyet basın sekreteri Dickie Arbiter, diziyi Prens Charles ve Prenses Diana'ya yapılan bir karalama olarak nitelendiriyor.

The Crown Dizi Oyuncuları

Claire Foy: Kraliçe (Gençlik dönemi)

Olivia Colman: Kraliçe

Matt Smith: Prens Philip

Josh O' Connor: Prens Charles

Emma Corrin: Prenses Diana

Gillian Anderson: Margaret Thatcher

The Crown 4. Sezon Neden Eleştiri Topladı?

Prens Charles ve Prenses Diana'nın hayatı 4. sezonda büyük bir yer kaplıyor. Prens Charles'ın inişli çıkışlı aşk hayatı, kaçamaklarını gözler önüne serilen bu sezonda gerçekler, gerçek olmaktan çıkmış durumda. Prenses Diana'nın psikolojik problemleri, ilişkide sorun çıkaran taraf olması, kraliyet ailesi prensesi kabul etmesine rağmen Diana'nın bitmek bilmeyen şikayetleri oldukça kurgulanmış ve abartılmış. Prens Charles'ın evliliği süresince başka biriyle birlikte olmasının sebebi bile Diana'nın sorunlu kişiliği olarak gösterilmiş. Prenses Diana'nın hastalığı sorunlu bir kişiliği seyirciye onaylatmak için ön plana konulmuş. Tüm bu sebepler Netflix'e ve The Crown'a eleştiri oklarının dönmesine sebep oldu.

Bu durum sarayın üzerine kurgu eklensin demesinden kaynaklı mı? Yoksa Diana'yı karalamak sarayı karalamaktan daha mı kolaydı? 4. sezonun üzerine bir çizik atın ve gerçeklerin tadını çıkarmaya hazırlanın.

Galler Prensesi Diana'nın Gerçek Hayat Hikayesi

Diana Spencer 1 temmuz 1961 doğumludur. 6 yaşındayken annesi tarafından terk edilmiş ve oldukça yalnız dönemlerden geçmiştir. Leydi Di, kendini ifade etmenin ve kişiliğini bulmanın yolunu dans olarak görmüştür. Çocukluğundan beri hep önemli bir kişi olacağını, bir Prenses olacağını biliyor ve bunu hep söylüyordu. Bu yüzden temiz bir sayfa açmak yerine Leydi Di, sayfasını temiz bırakmayı tercih etti. Prens Charles ile evlenmeden önce oldukça neşeli, özgür ve düşünceli olduğu tanıdıkları tarafından hep dile getirildi. Prens Charles ile yalnızca 12 kez görüşen Diana bu görüşmelerinden ardından bir evlilik yoluna girdi. Bunun sebebi Kraliçe II. Elizabeth'in Dianayı kraliyet ailesine yakıştırmasıydı. Bir aşk evliliği yaptığını sanan Diana, kısa bir süre sonra Prens Charles'ın pek saklı olmayan yasak ilişkisini öğrendiğinde depresyonunun ilk adımını atmış bulundu. 

Düğünden hemen önce Prens Charles'ın hep aşık olduğu kadınla yüz yüze gelen Diana yine de Charles'a bir şans vermek istedi ve o büyülü düğün gerçekleşti. Milyonlar tarafından izlenen ve büyük bir coşkuyla karşılanan düğün Prens Charles'ın sevgilisin katılımıyla Diana için bir felakete dönüştü. 

Prenses Diana evliliğinde büyük bir depresyona sürüklendi. Hep tek başına, sevgisiz, konuşacak kimsesi olmadan, aldatılan bir kadın olarak bunlarla başa çıkamadı. Prenses Diana'nın intihar girişimleri olduğu ölümünden sonra ortaya çıktı. Aslında bu intihar değildi, sadece kocasının dikkatini çekmek isteyen bir kadının yardım çığlığıydı. Dizide Kraliçe'nin Diana ile konuştuğu bölümlerin aksine Diana'nın durumunu bilen Kraliçe hiçbir şey yapmadı. Bu stres altında Leydi Di Bulimia adlı bir yeme bozukluğuna yakalandı.

Prenses Diana'nın yardım çığlıklarına koşan kimse olmadı ve ardından 1982'de ilk çocuğu dünyaya geldi.  Dizide çocuklarını yanından ayırmak istememesi bir sorun çıkarma sebebi olarak yansıtılmış olsa da işin aslı o değildi. Diana Prens Charles'ın Kraliçe tarafından sevgi ve ilgi görmediği için bu kadar sevgisiz olduğunu düşünüyordu. Bir röportajında ''Çocuklarımın her zaman yanımda olmasını istedim, onlara sarıldım, onlarla uyudum. 4 duvarlı bir odada sevgisiz kalmalarına izin vermedim'' demesi tüm konuya açıklık getirmiş oldu. 

Prens Charles'ın Camilla ile ilişkisi Prensesle olan evliliği süresince devam etmiştir. Bu süreçte Diana'nın hastalığı onu iyice ele geçirmişti. Bununla başa çıkma yolunu hayır işlerinde bulan Prenses;  Aids hastası olan birine sarılan ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Prens Charles ve Prenses Diana Kraliçe'nin istediği üzerine 1996 yılında boşandı.  

Ölümü

Prenses Diana'nın sevgilisi Dodi Fayed ile tatile gitmişlerdi. Son dakika dönüşlerinde bir değişiklik oldu ve Paris'te bir gece daha geçirmeye karar verdiler. Leydi Di, ilk nişanlandığı günden itibaren basının ilgi odağıydı ve bu ilgi onu zorlamaya başlamıştı. Bir yemek sonrası, Diana ve Dodi Fayed'ı paparizelerden kaçıran şoför tünele girdi ve bir kaza yaptı. Diana arabaya sıkıştığı için arabadan çıkarılması tam 94 dakika sürdü ve çok geç kaldıkları için Galler Prensesi 1997 yılında öldü.  

Bir gün öleceğini veya öldürüleceğini düşünen Diana, Andrew Morton ile bir ropörtaj gerçekleştirip hayatını yazmasını istiyor. Diana'nın ölümünden sonra ses kayıtları ortaya çıkarılıyor ve tüm gerçekler öğrenilmiş oluyor. Galler Prensesi Diana boşansa bile ölene kadar Galler Prensesi olarak sayılacaktı. Ölümünün bir suikast girişimi olduğu düşünülüyor. 

Halkın Prensesi Diana'nın Hastalığı: Bulimia Nevroza Nedir?

Yeme-çıkarma bozukluğudur. Aşırı yeme ataklarının ardından hasta kişi kendini suçlu hisseder ve zorla kendini kusturmaya başlar. Hasta normal kiloda olsa bile kendini şişmanlamış hissetmeye devam eder. Sebepleri; Yakın birinin ölümü, toplumsal baskı, yalnızlık ve sevgisizlik bu hastalıkta büyük rol oynar.

Prenses Diana'nın Hayatını Konu Alan Belgeseller: 

Prenses Diana'nın Kayıp Sırları.

The Story Of Diana.

The Royal House Of Windsor

 


BENZER YAZILAR

Akrebin Yolculuğu'nda Zaman Kullanımı ve Zamansızlık

Kayıp zamanın izini sürmek, Akrebin Yolculuğu'nda (1997) zaman kullanımı ve zamansızlık

Requiem For A Dream: Bir Rüya İçin Ağıt

Gerçekliklerinden kaçış için tutunacak bir dal arayan; fakat kontrolü kaybeden, bu uğurda bağımlılıklarının esiri olan 4 insan ve her şeyi kaybedişlerinin öyküsü.


Paylaş