1994 yılında Wong Kar-wai tarafından yazılıp yönetilen film Chungking Express'in konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını ve hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar

Chungking Express Filmi Hakkında

1994 senesinde çekilen Chunging Express filmi doksan sekiz dakika uzunluğundadır ve yönetmen koltuğunda ise Wong Kar-wai oturur. Yönetmen çekimler başladığında senaryonun bitmediğini açıklamıştır. Çekimler sırasında 2. hikayeyi geliştirmiştir. Hatta üçüncü bir hikayede yazmıştır ancak filmin çok uzun olacağını düşündüğünden 1995 senesinde Fallen Angels adlı filmi çekmiştir.

Yapıtın afişleri sanatçı Stanley Wong tarafından tasarlanmıştır. Filmin ismi "Chungkin Express; Chungking", Wong'un 1960'larda büyüdüğü Hong Kong, Tsim Sha Tsui'deki Chungking Konaklarını ifade etmektedir. "Ekspres", Central, Hong Kong'da bir bölge olan Lan Kwai Fong'da bulunan Midnight Express yiyecek standını ifade etmektedir.

Chungking Express filmi 1994 senesinde Stockholm Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu (Faye Wong) ödülünü almıştır. Ayrıca yönetmende FIPRESCI ödülünü (Wong Kar-Wai) kazanmıştır. 1995 Hong Kong Film Ödüllerinde de  En İyi Film, En İyi Yönetmen (Wong Kar-wai), En İyi Erkek Oyuncu (Tony Leung Chiu-Wai), En İyi Kurgu (William Cheung Suk-Ping, Kwong Chi-Leung, Hai Kit-Wai) alanlarında ödül almıştır. 

Tür: Dram / Romantik

Yönetmen: Wong Kar-wai

Müzik: Frankie Chan; Roel. A Garcia

IMDb: 8/10

Rotten Tomatoes: %87

Beyazperde: 4.1/5

Chungking Express Filmi Konusu

Chungking Express filminde 2 ayrı hikaye anlatılıyor. Bunlardan ilki bir polis memuru olan He Qiwu tarafından anlatılıyor. May isimli kız arkadaşından ayrılan Qiwu üzgündür ve kız arkadaşının ona dönmesi için hala bir umudu vardır. Ona ve kendine kendi doğumgünü tarihi olan 1 Mayıs'a kadar süre verir bu arada kız arkadaşının en sevdiği konserve ananaslardan her gün alır.

Yolları yer altı dünyasında uyuşturucu ticareti yapan güneş gözlüklü sarı peruklu bir kadın ile bir barda kesişir. Ona onu daha yakından tanımak istediğini söyler ancak kadın bitkindir ve bu isteği için çok istekli değildir, çok yorgun olduğunu ve uyumak istediğini söyler. Birlikte otele giderler.

Filmin ikinci kısmında ise He Quiwi'nin hep gittiği mekanda çalışan Faye'nin ve başka bir polisin  hikayesi anlatılır. Faye kuzeninin yanında çalışmaktadır. Oraya gelip giden polis memuruna aşık olur. Polis memuru ise hostes sevgilisinden yeni ayrılmıştır ve üzgündür. Ayrıldığı sevgilisi Faye'nin çalıştığı yere onun için bir mektup ve ev anahtarını bırakır. Faye ise mektubu polis memuru için saklar fakat bu sırada adamın dairesine defalarca girer ve orada vakit geçirir. Polis memuru da sevgilisinin yasını tutmayı bırakır ve Faye'ye karşı birşeyler hisseder ve onu yemeğe davet eder. 

Chungking Express Fragmanı

Chungking Express Oyuncuları

Tony Chiu-Wai Leung –  Cop 663

Faye Wong –  Faye

Valerie Chow –  Air Hostess

Brigitte Lin –  Woman in Blonde Wig

Takeshi Kaneshiro – He Zhiwu, Cop 223

Zhiming Huang – Man

Lee-Na Kwan – Richard(as Guan Lina)

Piggy Chan – Manager of Midnight Express

 Chungking Express İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb'den alınmıştır. 

Bence Wong Kar-Wei'nin en iyi filmi. Soyut anların kusursuz hikayesi ve anlatımı. Sinematografi ve kurgu iyi, Oyunculuklar abartı değil ama bence bu film ile yönetmen sinema tarihindeki yerini almıştır. (Yum26)

Yönetmenin bir diğer filmi olan Fallen Angels ile zıt bir film. Bu sıradan insan, her gün yanımızdan geçen insanlar fikrini çok sevdim. Benim için harika bir Hong Kong filmi. Tekrar tekrar izlemeye değer bir fllm. (InzyWimzy18)

Güzel bir senaryo, şaşırtıcı oyunculuk, ve bence ilham veren bir film. Aşkın karmaşıklıklarını ele almış film. Severek izledim. (tomgillespie2002) 

Chungking Express Hakkında Bilinmeyenler

Kaynaklar 

https://www.imdb.com/title/tt0109424/

https://en.wikipedia.org/wiki/Chungking_Express


BENZER YAZILAR

Bonkis: Hayaller Avokado, Hayatlar Menemen

Kar, Beni Sevenler Listesi gibi çok başarılı yapımların yönetmeni Emre Erdoğdu’nun yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu Bonkis dizisinin incelemesi.

Yanlış Bilinç: Aaahh Belinda Filmi

Bir şampuan reklamı üzerinden temellendirilen, toplumun beklentilerini karşılayarak yaşayan bir kadın ile toplumun beklentilerini reddederek yaşayan bir kadının iç içe geçmiş hikayesini anlatan iki boyutlu Aaahh Belinda filminin konusu ve incelemesi.


Paylaş