Başrollerinde Olivia Cooke ve Jack O’Connell’ı bulunduran İngiliz bağımsız filmi Little Fish hakkında bilgiler.

Little Fish, başrollerinde Olivia Cooke ve Jack O’Connell’ı bulunduran bir İngiliz bağımsız filmidir. 2019 yılında çekimlerine başlanan filmin aslında Nisan 2020’de gerçekleştirilecek Tribeca Film Festivali’nde gösterilmesi planlanıyordu. Ancak, pandemi sebebiyle festivalin ertelenmesi ile bu plan da iptal olmuş. Sonrasında uzun süre de sinemaların kapalı kalması yüzünden film ancak Şubat 2021’de gösterime girmiş.

Yönetmen: Chad Hartigan

Senarist: Mattson Tomlin

Oyuncular: Olivia Cooke, Jack O’Connell, Raúl Castillo, Soko

Yapım Şirketleri: Automatik, Black Bear Pictures, Tango Entertainment, Oddfellows Entertainment

Puanları: IMDB – 6.9, Rotten Tomatoes - %91, Letterboxd – 3.8

Little Fish Fragmanı

Filmin Konusu

Film, insanların hafızasını kaybetmelerine ve kim olduklarını unutmalarına sebep olan bir salgın hastalığın dünyaya yayıldığı bir gelecekte geçiyor. Bu gelecekteki insanlar birdenbire yıllardır yaptıkları işleri unutabiliyorlar veya zamanla anıları, hayatlarındaki insanlar silinebiliyor. Little Fish, Emma ve Jude isimli iki karaktere ve onların ilişkisine odaklanıyor. İkilinin şimdiki hali ve eski günleri arasında geçişler yapılarak hem ilişkileri aktarılıyor hem de dünyanın bu salgın hastalıktan nasıl etkilendiği gösteriliyor. Öncelikle etraflarındaki insanların salgının sonuçlarından etkilenmesini deneyimleyen çift sonrasında birebir dünyadaki felaketle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Emma ve Jude film boyunca başlarına gelen olaylara rağmen birlikte kalmaya çalışıyorlar ve çabalıyorlar.

Filmin Oyuncuları

Filmde Emma karakterini canlandıran Olivia Cooke, Bates Motel dizisindeki Emma Decody karakteri ve gençlik filmi Me and Earl and the Dying Girl filmi ile tanınıyor. İngiliz oyuncu en son Darius Marder’in başrolünde Riz Ahmed’i bulunduran filmi Sound of Metal’de yer almıştı. Bu filmdeki rolüyle çokça övgü toplayan Cooke, genellikle bağımsız filmlerde yer alıyor. Little Fish filminin ise, aynı zamanda, yapımcılarından biri.

Jude karakterini canlandıran Jack O’Connell en çok ünlü İngiliz gençlik dizisi Skins’deki rolüyle tanınıyor. Bu diziden önce çektiği ve ilk filmi olan This Is England’daki rolüyle de beğenilmiştir. Sonrasında Angelina Jolie’nin yönettiği Unbroken filminde olimpik bir atlet ve bir Amerikan askeri olan bir adamı canlandırmıştır. Bu ay yayımlanmaya başlayan BBC mini dizisi The North Water’da ise başrolü Colin Farrel ile paylaşmaktadır.

Filmin Kaynak Materyali                

Film, Aja Gabel’in 2011’de yazdığı aynı adlı öyküden uyarlanmıştır. Yani, içinde bulunduğumuz pandemi süreciyle fazlasıyla kıyaslanan filmin hikayesi aslında on yıl önce yazılmış. Yazar, Little Fish öyküsünü ilk önce gittiği bir apokaliptik kurgu dersinin ödevi olarak kaleme almış. Aja Gabel, dünyanın başına gelen bir felaketin sonuçlarını değil de o süreci ve o süreçteki yıkımı anlatmak istemiş. Yazarın kendisinin söylediğine göre Little Fish yazdığı öyküler içinden en sevdiğ. On sekiz sayfalık öyküyü senaryolaştıran ise yeni Batman filminin senaristlerinden Mattson Tomlin. Aja Gabel’in aktardığına göre, filmdeki aşı hikayesini ve Emma’nın işi ile ilgili olan kısmı Mattson Tomlin eklemiş.

Öyküyü İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz!

Film Hakkındaki Genel Yorumlar

Filmin konusu her ne kadar ilgi çekici olsa da filme dair en öne çıkan özellik iki başrolün performansı. Olivia Cooke ve Jack O’Connell bireysel iyi oyunculukları dışında çok iyi bir uyuma da sahip oldukları söyleniyor. Oyuncular, önce seyircinin iki karakter arasındaki aşka inanmasını sonrasında da bu aşk için onlarla birlikte üzülmesini sağlıyorlar. Ayrıca, Keegan DeWitt’in yaptığı film müzikleri de beğeniliyor. İster istemez yapılan COVID-19 kıyaslamaları ile film ayrı bir anlam kazanıyor. Her ne kadar filmdeki hastalık ve şartlar günümüzden farklı olsa da panik, her şeye rağmen hayatın devam etmesi gibi konseptler veya uçuşların iptali gibi olaylar seyircilere tanıdık geliyor.

Kaynakça:

https://ew.com/books/author-interviews/aja-gabel-little-fish-interview/

https://ew.com/books/little-fish-short-story/

http://www.ajagabel.com/little-fish

https://www.rogerebert.com/reviews/little-fish-movie-review-2021


BENZER YAZILAR

Netflix'in En Yeni Hit Dizisi : Squid Game (2021)

Netflix’in kendi deyimiyle “en başarılı” yapımı olmaya koşan yeni dizisi Squid Game’in konusu ve incelemesi.

Yılbaşı Zamanı İzlenecek 5 Film Önerisi

Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanırken eski filmleri izlemek gibisi yoktur! Nostalji duygunuzu besleyecek, yılbaşı ruhunuzu harekete geçirecek 5 film önerisi.


Paylaş