Yeni Dune oyunu Spice Wars, Samsung isim değişikliği, 2022'nin rengi Very Peri, 2021’in en iyi Chrome eklentileri ve Türk heykeltraşın ABD’de sergilenen camdan kadın heykelleri hakkında haftalık haber seçkisi.

Dune Evreni Oyuna Dönüştü: Dune: Spice Wars

Dune serisi, Dune: Çöl Gezegeni filmiyle ekim ayında gündeme düşmüştü. Bu sefer aynı kitap evreninde geçen bir strateji oyunu geliyor. 

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen The Game Awards 2021 ödül töreninde bir duyuru yapıldı. Geliştirici şirket Shiro Games ve yayıncı Funcom, Frank Herbert tarafından kaleme alınan Dune kitap evreninde geçen, gerçek zamanlı bir strateji oyunu olan Dune: Spice Wars'ı tanıttı. 

Dune: Spice Wars, Arrakis gezegeninde kontrolü ele geçirmeye çalıştığınız ve Dune evreninde klanınızı yönettiğiniz bir strateji oyunu. Aynı kurgudaki gibi baharat, en değerli kaynak. Oyunda 4 farklı klandan birini seçip yönetmek mümkün. 

Dune: Spice Wars, erken erişim oyunu olarak 2022 yılı içinde çıkış yapacak ve yalnızca PC'de oynanabilecek.

Samsung İsim Değişikliği Trendine Katıldı

Facebook ile bu yıl başlayan isim değişikliği trendine Samsung da katıldı. Gemi taşımacılığından cep telefonuna, iletişim teknolojilerinden beyaz eşyaya kadar bir çok sektörde faaliyet gösteren Güney Kore’li bir teknoloji devi, aldığı yeni kararın ardından cep telefonu alanında yeni bir isimle devam edeceğini açıkladı. 

Bugün, akıllı telefon piyasasının en büyük pazar payı Samsung'un elinde ve firma, cep telefonu bölümünü yeniden yapılandırmak istiyor. Firmanın mobil bölünün adı; 4 Ocak günü CES 2022‘de yapılacak duyurunun ardından Samsung MX olacak. 

Bu isim değişikliğinin nedeni, Samsung'un mobil dünyaya daha fazla odaklanmasını sağlamak. Mobil dünyanın yeniliklerine adapte olmak, ana şirketten bağımsız çalışan Samsung MX ile daha kolay hale gelecek. 

2022'nin Rengi Very Peri Seçildi

Pantone, dünya renk otoritesi olarak kabul ediliyor. Her yıl yeni bir renk belirleyerek bir trend yaratıyor. Bu yıl bir farklılığa giderek mevcut renkler arasından herhangi bir tonu seçmedi. İlk kez sıfırdan bir renk üretti. Pantone, "Very Peri" adını verdiği bu rengi 2022'nin rengi olarak ilan etti.

Rengin kaynağı, "Sakinliğe ilham veren ancak menekşe kırmızısı alt tonla canlandırılan bir mavi" olarak açıklandı. 

2021’in En İyi Chrome Eklentileri Google Tarafından Açıklandı

Google, geçtiğimiz ay, tarayıcısı Google Chrome için tasarlanan en iyi eklentiler listesini paylaştı. 

Liste, tarayıcı deneyiminizi özelleştirirken asistan olabilecek, yeni bir dil seçmenize yardımcı olacak, ekip arkadaşlarınızla irtibat kurmanıza ve işbirliği yapmanıza olanak sağlayacak yardımsever eklentiler içeriyor. 

İşte Google'ın kullanıcıları için seçtiği 2021'in en iyi 13 eklentisi:

1. Loom: Ekran ve ses kaydı yaparak kolayca göndermenize yarıyor. 

2. Mote: Paylaşılan dökümanlara sesli yorum ve sesli içerik eklemeye yarıyor. 

3. Wordtune: Yapay zeka destekli bir yazma eklentisi. Metinleri daha iyi algılanabilir hale getiriyor. 

4. Forest: Teknoloji bağımlılığına çözüm olarak sanal ağaç büyütmenizi sağlıyor. 

5. Dark Reader: Bütün internet sitelerine karanlık modu entegre ediyor.

6. Tab Manager Plus: Doğrudan açık tablarınızı kontrol edebiliyorsunuz. 

7. Nimbus Screenshot & Screen Video Recorder: Ekran görüntüsü ve video kaydetmeye yarıyor. 

8. Kami: Tarayıcı üzerinden öğretmenler ve öğrenciler için bir eğitim programı sunuyor. 

9. InsertLearning: Öğretmenler ilk elden herhangi bir web sitesine bilgi ekleyebiliyorlar. Bu görüntüler hemen öğrencilere aktarılıyor.

10. Toucan: Yeni bir dil öğrenmenize yardımcı oluyor. 

11. Rememberry: Sözcükleri, hızlı revizyonlar için data kartı destelerinde düzenliyor. 

12. Stylus: Web sitelerini özel temalar ve görünümlerle kişiselleştirmenize yarıyor. 

13. Rakuten: Web’de indirim kuponlarını ve fırsatları otomatik olarak bulmanızı sağlıyor.

Türk Heykeltraşın "Camdan Kadınları" ABD’de

Heykeltraş Emel Vardar, uluslararası alanda Türkiye'yi temsil ediyor. Sanatçının cam kadın heykelleri, Amerika’nın önde gelen önemli galerilerinden biri sayılan Hababat Gallery’de sergilenmeye başladı. Aynı yerde, dünyanın en başarılı cam sanatçılarının eserleri de sergileniyor.

Emel Vardar, Türkiye dışında Asya, Avrupa ve Amerika’da pek çok ülkede uluslararası bianel, müze ve sanat fuarında yer aldı. Sanatçı, eserlerinde kadın figürlerine yer veriyor, duygularını metale, cama ve bronza yansıtıyor. Nedenini de şu şekilde açıklıyor: 

"Kadınlar geçmişten günümüze baktığımız zaman pek çok sanatçıya ilham kaynağı oldu. Ben de kadının ebedi güzelliğin simgesi olduğuna inanıyorum. Kadının fiziksel güzelliğinin yanı sıra içsel dünyasının zenginliğini vurguluyorum ve içsel dünyasının ışığını yansıtmaya çalışıyorum."

Vardar'ın heykellerinin her birinin bir hikayesi var. Çalışmalarını ise hala İstanbul’daki Eylül Sanat Galerisi ve atölyelerinde sürdürüyor. 

Kaynaklar:

www.webtekno.comshiftdelete.netwww.ntv.com.trteknograms.comcnnturk.com


BENZER YAZILAR

Haftanın Gelişmeleri 9-15 Ağustos 2021

2021 Netflix en çok izlenenler, ilk web sitesinin 30. yılı, Körfez Akıntısı'nın yarattığı iklim felaketi, Barbie'nin sağlık çalışanı koleksiyonu, 3.700 yıllık tablet üzerinde yeni geometrik keşifler ve Türkiye'nin ilk "decacorn"u olan Trendyol hakkında haftanın haberleri.

Dünyanın En Etkileyici Kütüphaneleri

Mimari yapıları, tarihleri ve ev sahipliği yaptığı eserlerle dünyanın en etkileyici kütüphanelerden birkaçını derledik.


Paylaş