Başrolünde Steven Yeun'un yer aldığı Koreli-Amerikalı bir ailenin Amerika’da kendilerine bir hayat kurma çabasını anlatan film Minari.

Gerek Altın Küre ödül törenlerinde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday gösterilmesi, gerek Akademi Ödülleri’ne damgasına vurması olsun Minari 2020’nin en çok konuşulan filmlerinden biri. 2020’nin Ocak ayında yapılan Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan Minari daha genel seyirci ile buluşmadan önceden beri övülüyordu. Filmin başrolünde The Walking Dead dizisinden tanınan Steven Yeun bulunuyor. Minari’nin en çok övgü toplayan oyuncularından biri genç oyuncu Alan Kim.

Yönetmen: Lee Isaac Chung
Senarist: Lee Isaac Chung
Oyuncular: Steven Yeun, Yeri Han, Alan Kim, Noel Kate Cho, Youn Yuh-jung
Yapımcı: A24, Plan B
Nerede Çekildi?: Tulsa, Oklahoma
Puanları: IMDB - 7.7, Rotten Tomatoes - %98, Letterboxd - 4.2
Nerede İzlenebilir?: IMDB’nin bildirdiğine göre Minari, 9 Nisan’da Türkiye’de gösterime girecek. Ancak, sinemaların açılış tarihi henüz kesin olarak belli değil ve bu yüzden, gösterim tarihi değişebilir.

Filmin Konusu Nedir?

Minari, Koreli-Amerikalı bir ailenin Amerika’daki hayatını anlatıyor. Jacob, bir çiftlik kurmak istediği için Arkansas’ta bir arazi satın alarak bütün aileyi oraya taşır. Ancak, eşi Monica yeni hayatlarından pek memnun değildir. Çocuklarına gün içinde bakacak kimse yoktur ve oğulları David de bir kalp rahatsızlığına sahiptir. Hem bu yüzden hem de Arkansas’a taşınmış olmaları yüzünden, Monica Jacob ile anlaşarak annesini Kore’den Amerika’ya getirir. Böylece filmin bir kısmı Jacob’ın çiftlik kurma çabasına odaklanırken diğer kısmı çocukların, özellikle de David’in anneanneleri ile olan ilişkilerine odaklanır. Genel olarak Minari, Amerika’da kendilerine bir hayat kurmaya çalışan Koreli-Amerikalı bir ailenin portresini çizer.

Filmin Oyuncuları ve Diğer Ekibi

Jacob karakterini canlandıran Steven Yeun çoğunlukla The Walking Dead dizisindeki Glenn karakteri ile biliniyor. Diziden ayrıldıktan sonra kendisine çok iyi bir film kariyeri oluşturan Yeun, Bong Joon-ho’nun Netflix filmi Okja’da, Boots Riley’nin ilk yönetmenlik denemesi olan Sorry to Bother You’da, Lee Chang-dong’un eleştirmenlerce çok beğenilen filmi Burning’de yer aldı. Minari ile de zaten iyi olan kariyerini bir adım ileriye taşımış oldu.

Monica karakterini canlandıran Yeri Han için Minari, çektiği ilk Amerika yapımı film oldu. Onun öncesinde çeşitli Kore yapımı dizi ve filmlerde yer alan Yeri Han, kısa filmlerle kariyerine başlamış.

Monica’nın annesi Soon-ja karakterini canlandıran oyuncu ise Youn Yuh-jung. Kendisi Amerika’da Minari ile tanınmaya başlansa da aslında Güney Kore’de ciddi ve uzun bir kariyeri varmış. 1967’den beri oyunculuk yapan Youn Yuh-jung Güney Kore’de pek çok ödül de kazanmış. Şimdi de  En İyi Yardımcı Kadın oyuncu dalında Oscar adayı.

Filmin yönetmeni ve senaristi Lee Isaac Chung için Minari yarı otobiyografik bir film. Koreli-Amerikalı olan Lee Isaac Chung’un ailesi de Arkansas’ta bir çiftlikte yaşamış. Lee Isaac Chung’un söylediğine göre, Minari’yi çekmeden önce film yapmayı bırakmayı düşünüyormuş. Daha kişisel bir hikaye olarak Minari’yi yazmayı deneyen Lee Isaac Chung, görünen o ki doğru bir karar almış.

Minari’nin en çok konuşulan oyuncularından biri David rolündeki genç oyuncu Alan Kim. Öncelikle filmdeki performansıyla beğenilen Alan Kim, ödül törenlerindeki veya röportajlardaki samimiyetiyle daha büyük bir sevgi topladı. Şimdiden yeni roller için antlaşmalar yapmaya başladı.

Altın Küre ve Minari'nin Yabancı Dilde En İyi Film Kategorisi Adaylığı

Altın Küre kurallarına göre eğer bir filmin %50’den fazlası İngilizce’den başka bir dilse yabancı bir film olarak sayılıyor. Bu yüzden de En İyi Film gibi kategorilerde yer alamayor. Minari filminin yaklaşık %70’i Korece olduğu için Altın Küre ödülleri filmi Yabancı Dilde En İyi Film dalına aday etti. Ancak bu durum büyük bir tepkiyle karşılandı. Öncelikle, filmin yapım şirketleri olan A24 ve Plan B Amerikan yapım şirketleri bu yüzden de Yabancı Dilde En İyi Film dalında Minari’nin ülkesi olarak ABD yazıyor. Asıl tepkiyi oluşturansa Minari’nin Koreli-Amerikalı bir ailenin Amerika’da kendilerine bir hayat kurma çabasını anlattığı için aslında bir Amerika hikayesi olması. Bu durumda filme yabancı film muamelesi yapılması önceki yıl The Farewell filmi ile aynı şeyi yaşayan Lulu Wang gibi pek çok ünlü kişi tarafından eleştirildi.

Altın Küre’nin bu kararının eleştirilmesinde ırk payı da büyük. Zira, Quentin Tarantino’nun Inglorious Basterds filminin yaklaşı %70’i İngilizce dışında bir dilde olmasına rağmen bu kuraldan muaf tutulmuştu. Kuralın Asyalı-Amerikalı karakterleri anlatan The Farewell, Minari veya Alfonso Cuarón’u Roma filmi gibi filmlerde geçerli olması tepkileri hem arttırıyor hem de Altın Küre’nin ırkçılıkla suçlanmasına sebep oluyor.

En azından Minari, Altın Küre’de Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazandı.

Filmin Oscar Adaylıkları

En İyi Film
En İyi Erkek Oyuncu - Steven Yeun
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Youn Yuh-jung
En İyi Yönetmen - Lee Isaac Chung
En İyi Özgün Senaryo - Lee Isaac Chung
En İyi Film Müziği - Emile Mosseri

Steven Yeun, En İyi Oyuncu dalında aday olan ilk Koreli-Amerikalı olurken Youn Yuh-jung aday olan ilk Koreli oyuncu oldu. Filmin müzikleri içindeki Rain Song ve Wind Song şarkılarını Yeri Han seslendiriyor.

Film Hakkındaki Genel Yorumlar

Filme dair pek fazla karışık yorum yok. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nden Akademi Ödülleri’ne çeşitli ödül törenlerine aday olması ve Rotten Tomatoes gibi platformlardaki yüksek puanlarının gösterdiğine göre Minari, hem eleştirmenler tarafından hem de sektör tarafındn beğenilmiş. Bunun yanında, seyircilerin yorumlarına bakıldığında Minari’nin yine çok beğenildiği görülüyor. Ailenin hem karışık hem sevgi dolu dinamiği ve anlatılanların seyircide bir karşılık bulması bu beğeninin genel sebebi.

Filme karşı negatif yorumlarda bulunanlardan bazıları ise filmi diğer A24 filmleri ile kıyaslayarak Minari’nin diğerlerinden biraz daha aşağıda kaldığını söylüyor. A24’ün bağımsız bir stüdyo olmasına rağmen son yıllarda Oscar'larda fazlasıyla yer almaya başladı. Minari de A24 için yeni bir başarı olmuş oldu.

Kaynakça:

https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2021-03-15/oscars-2021-minari-steven-yeun-yuh-jung-youn-korean-first

https://www.insider.com/golden-globes-nominations-minari-best-foreign-language-movie-despite-american-2021-2

https://en.wikipedia.org/wiki/Minari_(film)

https://www.youtube.com/watch?v=9A25kc9rgdg&t=325s

 


BENZER YAZILAR

How to Get Away with Murder

Başarılı bir savunma avukatı ve hukuk profesörü Annalise beş öğrencisiyle bir cinayet davasına dahil olurlar. 6 sezon süren macera dolu dizinin incelemesi.

Yanlış Bilinç: Aaahh Belinda Filmi

Bir şampuan reklamı üzerinden temellendirilen, toplumun beklentilerini karşılayarak yaşayan bir kadın ile toplumun beklentilerini reddederek yaşayan bir kadının iç içe geçmiş hikayesini anlatan iki boyutlu Aaahh Belinda filminin konusu ve incelemesi.


Paylaş