WhatsApp ve Twitter'dan yeni özellikler, Getir uygulamasının büyümesi, AB'nin plastik kullanımını yasaklaması, Amazon şirketinin yeni yönetim anlayışı ile ilgili güncel haberler.

Twitter Güvenilir Arkadaşlar Özelliği Geliyor

Twitter yeni duyurduğu güvenilir arkadaşlar özelliği ile kullanıcılarını heyecanlandırdı. Deneme aşamasında olan özellik yakında tüm kullanıcılarla buluşacak.

Kısa bir süre önce hikayeler özelliğini tanıtan şirket bu sefer başka bir özelliği kullanıcılarla buluşturdu. Bu özellik sayesinde sadece yakın olarak gördüğünüz kişiler hikayelerinize bakabilecekler. Güvenilir arkadaşlar modu ile birlikte Twitter kullanıcılarına önemli bir seçenek sunmakta. Kullanıcılar tweetlerini daha kısıtlı bir kitle ile paylaşabilecek.

Her geçen gün kullanıcı sayısını artırmayı başaran Twitter yeni bazı özelliklere ihtiyaç duyuyor gibi gözüküyor. Son zamanlarda çıkardıkları özelliklerin birçoğu başka uygulamalar üzerinde kullanılan özelliklerle büyük benzerlik gösteriyor. Instagram uygulaması ile ortaya çıkan yakın arkadaşlar özelliği burada da tercih edildi. Yapılan çalışmalara göre Instagram kullanıcıları yakın arkadaşlar özelliğini severek kullanıyor.

Bugüne dek daha çok çizgisini bozmadan stabil bir politika izleyen Twitter, bu tarz değişikliklere önem göstermeye başladı. Ayrıca Instagram uygulaması ile arasında olan rekabetten de geri planda kalmak istemiyor. Bu sebeple sık sık özelliklerini geliştirerek kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Twitter’ın bu yeni özelliği kısa bir süre içerisinde tüm kullanıcılara sunulacak. Ayrıca bu yeni özelliğin sadece mobil platform için geçerli olup olmayacağı ise henüz belli değil.

WhatsApp'tan yeni özellik: Bir Kez Görüntüle

2 milyara yakın kullanıcısıyla dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, devamlı olarak yeni özelliklerle kullanıcılarının karşısına çıkıyor.WhatsApp, gönderilen medyanın alıcı tarafından sadece bir kez görüntülenebileceği yeni özelliğini kullanıcılara sunmaya başladı.

Yeni özelliğin nasıl kullanılacağı hakkında çıkan söylentilere göre, mesajı ileten kişi alıcıya göndermek üzere seçtiği medyayı ''Başlık ekleyin'' çubuğunun sağ kısmında yer alan "1" simgesine dokunarak bir kez görüntületmek üzere iletebilecek. Kullanıcılar bu simgeye dokunup aktif ettiğinde, karşı taraf görüntüledikten hemen sonra medya silinecek.

Fotoğraflar, videolar ve GIF'ler için geçerli bu yenilik, gruplarda yapılacak paylaşımlar için de geçerli olacak. Göndericiler grup üyelerinden kimlerin medyayı gördüğünü de kontrol edebilecekler.

Alıcı, gönderilen medyayı bir kez görüntüleme imkanına sahip olsa da medyanın ekran görüntüsünü alıp kalıcı olarak saklayabilir. WhatsApp'ın bu durum hakkında nasıl bir önlem alacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Getir, Güney Avrupa’ya Satın Almayla Girdi

Getir şirketi, satın aldığı Blok uygulamasıyla birlikte Barselona, Madrid ve Milano’da faaliyete geçecek. Son dönemlerin en popüler uygulaması haline gelen Getir, İtalya, İspanya ve Portekiz pazarına satın almayla girdi. Bu yıl Londra, Amsterdam, Berlin ve Paris’te hizmete başlayan Getir, Güney Avrupa pazarında faaliyet göstermekte olan Blok uygulamasını satın aldı.

Blok uygulamasının Barselona, Madrid ve Milano'da sürmekte olan hizmeti artık Getir adıyla devam edecek. İlk kez bir şirket satın alımı gerçekleştiren Getir, bu sayede Avrupa’da hizmet verdiği ülke sayısını 7'ye çıkarmış olacak.

Getir’in Kurucusu Nazım Salur, ''Kültürel uyumumuzun tam olduğuna inandığımız Blok uygulamasını bünyemize kattık. Londra, Amsterdam, Paris ve Berlin’den sonra şimdi de Barselona, Madrid ve Milano sokaklarını Getir moru ile renklendireceğiz'' dedi.

Blok'un İspanya ve İtalya’daki yerel tecrübe ve bilgisinin önemine de dikkat çeken Salur, ''Blok'un yereldeki başarısı sayesinde bölgedeki en iyi hizmeti veren şirket olacağımıza inancımız tam.'' şeklinde konuştu.

AB Tek Kullanımlık Plastikleri Yasakladı

Avrupa Birliği'nde tek kullanımlık plastik kaşık, bardak gibi ürünlerin kullanılmasını yasaklayan kanun yürürlüğe girdi. Bu kapsamda artık bu tarz ürünlerin Avrupa Birliği pazarına girişi yasaklandı.

Plastik atıklar, doğada binlerce yıl çözünemeyen yapıları sebebiyle gezegenimizin geleceği adına büyük sorunlardan birisi olarak görülüyor. Özellikle okyanuslarda oluşan kirliliğin en büyük sebeplerinden biri olan ve okyanus canlılarının yaşamını tehlikeye atan plastikler, ne yazık ki günlük hayatlarımızda da en çok ürettiğimiz atıkların başında geliyor.

Avrupa Birliği, 2018 yılında önerilen ve 2019 yılında kabul gören ''Tek Kullanımlık Plastik Yönergesi'' kapsamında tek kullanımlık plastik atıklarının önüne geçebilmek için bu ürünlerin kullanımını yasakladı. Plastik kaşık, bardak, pipet gibi ürünlerin yasaklandığı kanun yürürlüğe girdi. Kanun ile birlikte aynı zamanda Polistiren ile üretilmiş yiyecek ve içecek kutuları da yasaklandı.

"Sıfır Atık Avrupa" hareketi kapsamında atılan bu adım sayesinde plastik atıkların önüne geçilmesi hedefleniyor. Avrupa'da tek kullanımlık plastik ürünlerin yerini artık dönüştürülebilir ve sürdürülebilir ürünler alacak. Kanun kapsamında restoran benzeri işletmeler bu konu ile ilgili gerekli uyarıyı almış durumdalar, bundan sonrası için sadece dönüştürülebilir ya da doğada çözünebilen ürünlerin kullanımına geçilecek.

Amazon Yönetim Anlayışını Değiştiriyor

Amazon, web sitesindeki bir güncellemede 14 maddelik yönetim ilkeleri listesine iki yeni maddenin dahil olacağını açıkladı. Şirket, "dünyanın en iyi işvereni olmaya çalışın" ve "başarı, sorumluluk getirir" olarak belirttiği iki ilke ile daha kapsayıcı ve daha iyi bir işveren olmayı hedefliyor.

Amazon şirketinin kurucusu Jeff Bezos’un yönetimi, Amazon Web Servisleri patronu Andy Jassy’ye devretmesine sadece birkaç gün kala, şirket yönetim ilkelerine iki yeni madde eklendi. Yeni maddeler, Bezos’un son taahhütlerini yansıtıyor. Değişiklikler, Amazon’un şirket içerisinde bulunan personele yönelik tutumu ve bu tutumun çevre üzerinde olacak olan etkisi hakkındaki sert eleştirilerin ardından geldi.

E-ticaret şirketi, yönetim ilkelerine yenilikler katarak bir süredir çalışanlarının çalışma koşulları ve şirket içerisinde yapılan ayrımcılık benzeri haberlere karşı aksiyon almayı hedefliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre de ABD’li tüketicilerin %40’ı değerlerine uyan markaları aramanın kendileri için önemli olduğunu söylerken, %34’ü pandemi sırasında amaca yönelik nedenlerle marka değiştirdiklerini iddia ediyor. Geriye kalan %26’lık kesim ise bir şirketin çalışanlarına nasıl davrandığına ilişkin algılarla hareket ediyor.

Kaynakça

https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/amazon-yonetim-anlayisini-degistirmeye-hazirlaniyor-6519744/

http://https://www.dunya.com/sirketler/getir-guney-avrupaya-satin-almayla-girdi-haberi-626690

https://www.btgunlugu.com/twitter-guvenilir-arkadaslar-ozelligi-geliyor-instagramdan-kopyala-yapistir/

https://m.ensonhaber.com/teknoloji/whatsapptan-yeni-ozellik-bir-kez-goruntule

https://www.webtekno.com/ab-tek-kullanimlik-plastikleri-yasakladi-h111890.html


BENZER YAZILAR

Kripto Paranın Geleceği

Kripto paraların, Bitcoin’in, Altcoin’in ve son zamanlarda üstüne ilginin arttığı Dogecoin’in neler olduğunu ve kripto paraların geleceğini işledik.


Paylaş