Gerçek hayattan uyarlanmış hırsız, dolandırıcı ve seri katil olan, usta akıl oyunlarıyla etrafındakileri kandıran ve manipüle eden "the serpent" lakaplı Charles Sobhraj'ın hayat hikayesi.

Gerçek bir hikayeden ekranlarımıza sunulan The Serpent; seri katil, hırsız ve dolandırıcı olan Fransız asıllı Charles Sobhraj’ın hayatını ele almaktadır. Charles Sobhraj 1970’li yıllarda Güneydoğu Asya’da Hippili gençleri hedef alarak, onların kendisine itaat etmesini sağlamıştır ve itaat etmeyenleri verdiği ilaçlarla öldürmüştür.

The Serpent, BBC yapımı suç ve drama dizidir. Tayland’da çekilen dizinin çekimleri Mart 2020’de başladı. 2021’de BBC One’da prömiyerini yaptıktan sonra, BBC IPlayer’da seyircilere açıldı.

Hangi Platformda, Nerede Yayınlanıyor?

The Serpent, Nisan 2021’de Netflix’te yayınlanmaya başladı. 

The Serpent Kaç Sezon, Kaç Bölüm?

Bir sezon ve toplam sekiz bölümden oluşan The Serpent’in yazarları Richard Warlow ve Toby Finlay, yönetmeni ise Tom Shankland ve Hans Herbots’dir. 

IMDB Puanı

IMDb 7,7/10 olan dizide, usta seri katil Charles Sobhraj’ı dizide Tahar Rahim canlandırırken, onun sevgilisi olan Marie-Andrée Leclerc’ı Jenna Coleman canlandırmaktadır.

Fragman

The Serpent'in Konusu

70’li yıllarda Güneydoğu Asya ülkelerinde, kaçakçılık yaparak işe başlayan ardından dolandırıcılık ve seri katilliğe de soyunan, gittiği ülkelerdeki hippi gençleri kendi tarafına çekmeye çalışarak onlara güzellikler sunan ama karşı tarafın olumsuz herhangi bir dönütüyle hippi gençleri farklı öldürme metotlarıyla öldüren Charles Sobhraj ve onun çetesinin hikayesini izliyoruz.  

Yaptığı seyahatlerde mücevher kaçakçılığı yapan Charles ve çetesi, daha kolay seyahat edebilmek için öldürdüğü insanların pasaportlarını kullanmıştır. Gerçek hayatta çete, en az 20 kişiyi uyutarak, zehirleyerek veya boğarak öldürmüştür. 

The Serpent Ne Demek?

1970’li yıllarda Charles, eşi Chantal Compagnon ile Hindistan’a taşındı. Burada kızı Usha dünyaya geldi. İşlediği suçlarlardan sonra yakalanan Charles, hapisten kaçıp Kabil’e yerleşti. Hippi güzergahı denilen yol üzerinde insanları soymaya başladı. Ardından farklı suçlar işledi ve tekrar yakalandı. Bu sefer yanında taşıdığı hapları güvenlik görevlilerine verdi ve onları uyutarak hapishaneden tekrar kaçtı. Bu sırada yaptığı eylemlerden dolayı ona “The Serpent” (Yılan) lakabı takıldı.  

Efsanevik olaylarda ve mitolojide çokça geçen “the serpent” ismi Havva’yı kandıran ve onun aklına yasaklı meyveyi sokan kişi olduğu geçer.

İlker Kaleli ve The Serpent

BBC ve Netflix ortak yapımı İngiliz dizisinde İlker Kaleli, “Vitali Hakim” isimli bir kurbanı canlandırıyor. İngliz aksanıyla ve oynadığı Öğretmen, Poyraz Kayel gibi dizilerle gündeme gelen başarılı oyuncu; The Serpent’te seri katilin ilk kurbanlarından olan, Türk-Yahudi asıllı bir hippiye can vermiş ve oyuncu diziye birkaç bölüm eşlik etmiştir.

The Serpent Oyuncu Kadrosu

Tahar Rahim, dizide seri katil olan Charles Sobhraj’ı canlandırıyor. Yeraltı Peygamberi (Un Prophète), Geçmiş (Le Passé) gibi yapımlardan tanıdığımız Cezayir asıllı Fransız oyuncu başrolde yer almaktadır. "Yılan" ya da "Bikini Katili" lakabıyla tanınan Charles Sobhraj’ın işlediği suçların anlatıldığı dizide, Tahar Rahim mimikleriyle, tonlamalarıla ve role bürünmesiyle başarılı bir iş çıkarmıştır.

Billy Howle, dizide Herman Knippenberg’i canlandırmaktadır. Konsoloslukta çalışmakta ve seri katili araştırmakla görevlidir. Billy Howle daha önce Star Wars, Outlaw gibi yapımlarda yer almaktadır.

Jenna Coleman dizide Fransız asıllı Kanadalı, Charles’in sevgilisini Marie-Andree Leclerc’i canlandırmaktadır. Suç örgütünün içinde bulunarak çeteye yardım etmiştir. Jenna Coleman Doctor Who, Victoria gibi yapımlarla tanınmaktadır.

Serpent Gerçek mi? Charles Sobhraj Kimdir? Yaşıyor mu?

Modern dünyanın en ünlü ve soğukkanlı seri katillerinden biridir. 6 Nisan 1944 yılında doğan Charles, Vietnam ve Hint kökenli Fransız bir dolandırıcı, seri katil ve hırsızdır. Ustalığından ve yaptığı manipüle, kandırma, kaçma gibi girişimlerden dolayı “the serpent” lakabı takılmıştır. Hippilere olan nefreti yüzünden onları kirli işlerinden kullanmaya zorlayarak psikolojik baskı kurmuş ve en az 20 hippili genci öldürmüştür. Ölen sayısı çok bilinmemekle beraber, bu sayının 30’ların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle işlerini kardeşi, sevgilisi ve ortaklarından oluşturduğu çetesiyle yapmıştır.

Babası tarafından küçük yaşta terk edilen Charles günlüğüne “Babalık görevini kaçırdığın için pişman edeceğim” notunu düşmüştür.

İlk kez 19 yaşında hapse atıldı. Burada manipülasyon yeteneklerini geliştirdi ve çıktıktan sonra işlerine devam etti. Chantal Compagnon ile evlendi. İşlediği suçlardan rahatsız olan Chantal kızını da alıp ayrıldı. Eşinin onu terk etmesinin ardından İran üzerinden İstanbul’a geldi. Türkiye ve Yunanistan arasında kardeşi ile çeşitli suç faaliyetlerinin içinde bulundular. Yakalandıktan sonra tekrar hapisten kaçarak Tayland’a gitti. Burada sevgilisi olan hippili Marie-Andree Leclerc ve ortağı Ajay Chowdhury ile tanıştı. Çetesini büyüttü, insanları onun için çalışmaya ve suç işlemeye teşvik etti. Bu sırada kurallarına uymayan veya beğenmediği hippili gençleri onun kullandığı ifade ile “temizledi”.

Charles ve Marie-Andre, bir öğrenci grubuna ilaç verirken yakalandı. 1975’de Mumbai’de gerçekleşen bu olayda çift, 12 yıl hapis cezası aldı. Hapis cezasının 8. yılında kendisine yumurtalık kanseri teşhisi konulan Marie-Andree Leclerc, ülkesi Kanada’ya döndü. Ve burada 38 yaşında hayatını kaybetti.

Defalarca yakalan ama bir yolunu bulup sürekli kaçan seri katil, 2003 yılında Nepal’de tekrar yakalandı. Burada tutuklandı, yargılandı ve mühebbet hapis cezasına çarpıldı. Nepal’de duruşma sürecinde avukatının kızı olan Nihita Biswas ile nişanlandı. 2008 yılında hapishanede evlendiklerine dair iddiaları ise Nepal makamları bu olayı reddediyor.

Kendisi halen hayatta ve hapistedir.


BENZER YAZILAR

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok

Marvel'ın, 17 Aralık'ta vizyona giren, Örümcek Adam serisinin son çıkan filminin detayları.

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? Film Eleştirisi

Türk sinemasının efsane ve unutulmaz filmlerinden olan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü'nün detaylı incelemesi ve eleştirisini sizler için hazırladık.


Paylaş