Tayland'ın kuzeyindeki yağmur ormanlarına gizlenmiş, küçük bir hippi kasabası olan Pai’nin, tarihi ve doğası ile ilgili bilgileri ve Pai’de yapılabilecek aktiviteleri bu yazımızda sizin için derledik.

Güneydoğu Asya’nın en canlı ülkesi Talyand’da bulunan Pai; dingin doğası, canlı barları, eğlenceli aktiviteleri ve her kültürden insanla karşılaşabileceğiniz ortamıyla huzurlu bir tatil geçirmenize imkan sağlıyor.

Hem Pai hakkında kısa bilgiler edinmeniz hem de şimdiye kadarki en huzurlu tatilinizi planlamanız için derlediğimiz bu yazımıza bir göz atalım.

 
1- Pai'nin Tarihi

1- Pai'nin Tarihi

Pai'nin bilinen tarihi 800 yıl öncesine dayanmasına rağmen, 1980’lere kadar çevresindeki diğer kasabalardan farklı değildi. Ancak 1980’li yıllarda dünyanın kaosundan kaçan Avrupalı gezginler ve hippiler tarafından keşfedilmesi, şu an tüm dünya tarafından “hippi kasabası” olarak bilinmesine neden oldu. Yıllar içinde gezginler arasında kulaktan kulağa yayılarak çok daha uğrak bir nokta olmaya başlayan Pai, dünyanın farklı ülkelerinden insanları bir araya getirerek kültürel alışveriş sağlıyor. Ancak Pai’yi 1980’li yıllarda diğer kasabalardan ayıran şey, bugün hala gezginlerin en uğrak noktalarından birisi olmasını sağlayan şey ile aynı. Etrafında barındırdığı sıcak su kaynaklarına, şelalelerine, mağaralara, dağ manzaralarına ve yürüyüş rotalarına sahip olan doğası.

2- Pai'nin Doğası

Tropikal iklime sahip Tayland’ın kuzeyinde, Kamboçya sınırına yakın bir konumda bulunan Pai, sahip olduğu doğası ile yıllardır gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor. Tayland’ın başkenti olan Bangkok’un dünyanın en kirli havalarından birisine sahip olması nedeniyle, Bangkok’tan gelen turistler Pai’nin temiz orman havasıyla sarhoş oluyor.

Pai’yi bu kadar özel kılan şey onun doğası. Peki doğasını bu kadar özel kılan ne? Öncelikle Pai, sıcak su kaynaklarından şelalelere, mağaralardan yürüyüş rotalarına birçok doğa harikasını içinde barındırmakla kalmayıp aynı zamanda Güney Doğu Asya’nın vazgeçilmez canlıları olan fillere de ev sahipliği yapıyor. Pai’de mutlaka yolunuzu düşürmeniz gereken doğa harikalarından birkaçına göz atalım.

Sai Ngam Kaplıcası

Pai’nin yaklaşık 15 km kuzeyinde bulunan bu kaplıca, Lom Nam Pai Yaban Hayatı Koruma Alanı içinde yer almakta.

Kaplıcaya giriş için iki farklı ücret ödemeniz gerekmekte. Bunlardan ilki, koruma alanına girmek için ödemeniz gereken 230 baht, diğeri ise kaplıcanın girişinde ödeyeceğiniz 200 baht.

Sai Ngam Kaplıcası içerisinde birçok doğal sıcak su havuzu bulunduruyor. Bu havuzlar ağaçlarla çevrelenmiş durumda ve en sıcak havuz 34 derece sıcaklığa sahip. Tüm havuzlar ağaçlarla çevrelenerek rahatlamanız ve dinlenmeniz için uygun bir ortam yaratmış durumda. 

Pai Kanyonu

Bu kanyon, Pai’nin en popüler doğa harikalarından birisidir. Dar patikalardan geçerken heyecanlanabilir, muhteşem manzarası karşısında mest olabilir ve elinize içkinizi alıp gün batımını izleyebilirsiniz. Gün batımında çalınan şarkılar, tanımadığınız insanlarla kurduğunuz muhabbet, size hayatınızın en güzel gün batımı deneyimini yaşatabilir.

Ancak uyarmalıyız ki patikalar çok dar olduğundan yine de çok karanlık saatlere kalmamak daha güvenli olabilir. Burayı ziyaret etmek için sabah erken saatler ya da öğleden sonra tercih edilebilir aksi halde güneş oldukça yorucu bir yürüyüş yapmanıza neden olacaktır.

Tham Lot Mağarası

Efsanelere göre bu mağaranın içinde Vietnama’a açılan tüneller bulunmakta. Ayrıca bu mağara binlerce ebabil ve yarasaya ev sahipliği yapmakla kalmayıp aynı zamanda içerisinde Prehistorik Çağ'a ait kalıntıları ve mezarları da barındırmakta. Eğer bu mağarayı gezmek isterseniz, 100-200 bahta bir rehber ile anlaşmanız gerekiyor çünkü ziyaretçilerin mağaraya tek başına girmeleri yasak. Mağaranın içinden bir nehir geçiyor ve bu da mağarayı ister sallarla isterseniz de yürüyerek gezmenize imkan sağlıyor.  

3- Pai'de Yapılacaklar

Pai, aktiviteler açısından oldukça fazla seçeneğe sahip. Raftingden tay masajına, sirk okulundan yemek okuluna kadar birçok aktiviteyi bulabilirsiniz. Biz bunlardan en ilgi çekici olanları sizin için derledik.

Tay Yemek Okulu

Tayland’ın diğer turistlik bölgelerinde de bulabileceğiniz bir aktivite olmasına rağmen doğanın içinde yemek yapmak çok daha keyifli olabilir. Tay mutfağının en popüler yemekleri; tom yam çorbası, som tam papaya salatası, pad thai, kızarmış sebzeli pilav ve körili tavuk yemeğidir. Yemek okulunda hem yemeklerde kullanılan bitkileri ve malzemeleri yakından tanıyacak hem de “en iyisi” nasıl yapılır onu öğrenebilirsiniz.

Tay Masajı

Tayland’a gidiyorsanız yaptırmadan dönmemeniz gereken şeylerden birisi olan tay masajı, normal masajlara göre biraz daha sert bir masaj olmasıyla bilinir. Hatta çoğu zaman “sanki masaj yapmadılar da dövdüler” şeklinde yorumlar yapanlarla bile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle masaj yaptırmadan önce yumuşak bir masaj istediğinizi belirtmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca masajların saatlik ücretleri ise 150-200 baht arasında değişmekte.  

Bunun haricinde eğer masaj yapmayı öğrenmek isterseniz de Pai’de “Pai Traditional Thai Massage” isimli bir masaj okulu bulunmakta. İsterseniz 3 günlük bir eğitim alarak siz de bu masajı yapmayı öğrenebilirsiniz.

Rahatlamak

Zaten tatile rahatlamak için çıkıyoruz ancak Pai'ye gidiyorsanız bu sizin için bir eylem haline gelebilir. Pai'nin öyle bir ortamı var ki gerçekten bütün gün oturup sadece rahatlamak isteyebilirsiniz. Aslında bakarsanız zaten birçok gezgin buraya rahatlamak ve dinlenmek için geliyor. Konaklayacağınız otellerden tutun restoranlara ve barlara kadar her yer doğanın içinde huzurlu bir tatil geçirmeniz için muhteşem bir ortam yaratıyor. Ormanın içinde, kocaman bahçeye sahip bir kafede oturup bir yandan içkinizi yudumlarken, bir yandan kitabınızı okuyabilir, yoga yapabilir ya da insanlarla sohbet edebilirsiniz.

Pai, 1980’lerde hippiler tarafından keşfedilmiş olsa da, günümüzde ziyaretçilerine herkesin beklentisini karşılayacak seçenekler sunmakta. İster huzurlu tatilinizi doğa içinde lüks otellerde, isterseniz hostellerde, isterseniz de çadırlarda geçirebilirsiniz. İsterseniz yürüyüş yapabilir, kaplıcada yüzebilir ya da sadece ağaçların arasında oturmayı tercih edebilirsiniz.

Pai son yıllarda Tayland’ın en popüler tatil noktalarından birisi haline gelmesiyle birlikte yüksek sezonda (Aralık- Şubat) turist akınına uğramaya başladı. Bu nedenle Pai’ye gitmek için düşük sezonu (Haziran- Ağustos) tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kaynaklar:

http://www.meliskaracam.com/detay/1023/pai-gezi-rehberi

https://www.skyetravels.com/pai-canyon/

https://www.bizevdeyokuz.com/tham-lot-magarasi/

http://tripgezi.blogspot.com/2018/12/pai-kanyonu.html

https://www.bizevdeyokuz.com/pai-ne-yapilir

https://jonnymelon.com/sai-ngam-hot-spring/


BENZER YAZILAR

Zamanın Durduğu Şehir: Trinidad

Kübalıların "zamanın durduğu şehir" olarak bildikleri Trinidad hakkındaki bilgileri sizi için derledik.

İstanbul Müzik Festivali 50 Yaşında

İstanbul’un renkleri, İstanbul’un sesleri 50 yıldır festivalde buluşuyor.


Paylaş