Judd Apatow tarafından yönetilen ve Pete Davidson'ın başrolünde yer aldığı The King of Staten Island filmi hakkında bilgiler.

Geçtiğimiz yılın öne çıkan filmlerinden biri de The King of Staten Island'dı. Universal Pictures tarafından dağıtımı yapılan film pandemi sebebiyle dijital olarak satışa çıkmıştı. Yarı-otobiyografik sayılabilen The King of Staten Island, yasla başa çıkmak, hayatının kontrolünü ele almak, büyümek gibi temalara sahip. Geçtiğimiz haftalarda Eleştirmenlerin Seçimi ödüllerinde En İyi Komedi Filimi dalında aday olan filmi Judd Apatow yönetirken başrolünde Pete Davidson yer alıyor.

Yönetmen: Judd Apatow
Senarist: Judd Apatow, Pete Davidson, Dave Sirus
Oyuncular: Pete Davidson, Marisa Tomei, Bill Burr, Bel Powley, Maude Apatow, Steve Buscemi
Yapımcı: Apatow Productions
Nerede Çekildi?: Staten Island, New York
Puanları: IMDB - 7.1, Rotten Tomatoes - %74, Letterboxd - 3.5

The King of Staten Island Filminin Konusu Nedir?

The King of Staten Island, annesi Margie ve kız kardeşi ile yaşayan 24 yaşındaki Scott’ın hayatını toplamaya çalışma sürecini anlatıyor. O daha çocukken ölen itfaiyeci babasının ölümünü halen daha atlatamamış Scott’ın geleceğine dair tek planı dövme sanatçısı olmaktır. Kız kardeşi Claire’ın üniversiteye gidip kendine bir hayat kurması da bir işi bile olmayan Scott’ın hayat planlarını pek etkilemez. Ancak annesinin hayatına yeni birinin girmesiyle Scott’ın hayatı da değişmeye başlar. Annesinin yeni sevgilisi Ray’in de, babası gibi bir itfaiyeci olduğunu öğrenmesi Scott için iyi gitmez ama Ray sayesinde daha çok itfaiyeci ile vakit geçirmeye başlayan Scott biraz geç de olsa babasının yasıyla baş etmeye başlar. Bunların sonunda hem annesi hem de hayatındaki diğer kişilerle arasını düzeltmeye başlar.

King of Staten Island, aslında, başrolde yer alan Pete Davidson için yarı-otobiyografik bir film. Staten Island’da doğup büyüyen Pete Davidson’ın da babası 11 Eylül saldırısındaki ilk müdahale ekibinde bulunan ve orada ölen bir itfaiyeciymiş.

Pete Davidson Kimdir?

Uzun yıllardır yayınlanan, ünlü skeç programı Saturday Night Live’ın (SNL) ekibinde yer alan Pete Davidson, yeni nesil komedyenlerden. Özellikle SNL’in Weekend Update skeçlerinde çeşitli konularda fikirlerini belirterek kendi kuşağını temsil etmekte yer alıyor. Netflix’te yer alan Alive From New York isimli bir stand up şovu var. Ayrıca, Big Time Adolescence, The Dirt gibi filmlerde ve 2021'de yayınlanması planlanan The Suicide Squad filminde yer alıyor. 2019 yılında komedyen John Mulaney ile Amerika’da bir komedi turuna çıkmıştı.

Komedi anlayışı genelde kendisi hakkında ağır konularla ilgili şaka yapmasıyla ilerliyor. Özel hayatından, babasının ölümünden, sahip olduğu borderline kişilik bozukluğundan, uzun yıllardır hakkında tedavi görüdüğü Crohn's hastalığından ve bu hastalıkla nasıl baş ettiğinden ve diğer pek çok şeyden konuşmayı seviyor.

 
 

Filmin Diğer Oyuncuları ve Ekibi Kimlerdir?

Filmin yönetmeni Judd Apatow, tanındık komedyenlerden. Yönetmenliğini ve yazarlığını üstlendiği filmler arasında Steve Carrel’in başrolünde yer aldığı The 40-Year-Old Virgin, Knocked Up, This Is 40 gibi filmler var. Ayrıca, 1999 yılında kurduğu Apatow Productions ile yapımcılığını üstlendiği diziler arasında ise Linda Cardellini, Seth Rogen, Jason Segel gibi isimlerin yer aldığı Freaks and Geeks, Gillian Jacobs’lı Love ve Crashing var.

The King of Staten Island’da Scott’ın annesi olarak ünlü oyuncu Marisa Tomei var. My Cousin Vinny isimli 1992 yapımı film ile ünlenen Marisa Tomei, en son yeni çekilen Spiderman filmlerinde May hala rolünde yer almıştı. Scott’ın kardeşi Claire rolünü ise Judd Apatow’un kızı Maude Apatow oynuyor.

Çok fazla rolü olmasa da ünlü komedyen Steve Buscemi’yi filmde görmek güzel bir sürpriz oluyor. Kendisinin oyunculuğa atılmadan hemen önceki döneminde bir itfaiyeci olması büyük ihtimalle filmde yer almasının en büyük sebebi. 11 Eylül saldırılarından sonra, Buscemi eskiden çalıştığı itfaiye istasyonuna dönüp gönüllü olarak çalışmış.

Filmde, ufak bir rolle yer alan bir diğer kişi de Machine Gun Kelly adıyla tanınan rapçi Colson Baker. The King of Staten Island, gerçek hayatta da yakın arkadaş olan Pete Davidson ve Colson Baker’ın birlikte yer aldığı üçüncü film. Diğerleri, Big Time Adolescence ve Mötley Crüe grubunu anlatan Netflix filmi The Dirt.

Film hakkındaki Genel Yorumlar Nedir?

The King of Staten Island genel olarak beğenilen bir film. İzleyiciler ve eleştirmenler filmi çok fazla övmeseler bile izlemenin keyifli olduğu çoğunluğun fikri gibi. Film, özellikle Judd Apatow’un filmlerine aşina olan veya Pete Davidson’ı takip eden insanlar için iyi bir izleme deneyimi olmuş. Bazı insanlar Scott karakterinin pek ilginç olmadığını düşünürken bazılarına göre Scott’ın hikayesi hayatın içinden çıkmış durumda. Bu konudaki bir görüş belki de Scott'ın çok ilginç bir karakter yerine hayattan herhangi biri olmasının filmin tonuna daha çok uyuyor olması. Böylece film komedinin yanında hayatın içine yaslanmış oluyor.

Eleştirilerden bir diğeri de filmin işlemeye çalıştığı daha dramatik konuların kenarında dolaşıp pek detayına girmemiş olması. Ancak, filmin temposu ve hikayelerin ilerlemesindeki denge iyi durumda olarak aktarılıyor. Sonuç olarak eğlenceli ve içten yanıyla The King of Staten Island izlenmeye değer. Scott'ın hikayesinin başlangıcı ve sonu arasında yaşadığı gelişimi, yani sonunda biraz büyümesini görmek de hoş olabilir. Zaten Pete Davidson'ın iyi ve gerçekçi performansı ile yardımcı oyuncuların iyi performansları birleşince ekrandaki hikayeye inanmak ve Scott'ın büyümesini istemek daha kolay oluyor.

Kaynakça

https://www.rogerebert.com/reviews/the-king-of-staten-island-movie-review-2020

https://www.newyorker.com/culture/the-front-row/judd-apatows-the-king-of-staten-island-reviewed-pete-davidsons-apprenticeship-in-comedy-and-manhood

https://en.wikipedia.org/wiki/The_King_of_Staten_Island


BENZER YAZILAR

Pixar'ın Yeni Filmi: Luca

Pixar'ın bir İtalyan sahil kasabasında geçen ve büyüme, arkadaşlık ve korkularla yüzleşmeyi konu alan, geçtiğimiz günlerde yayımlanan filmi Luca.

Chungking Express – 1994

1994 yılında Wong Kar-wai tarafından yazılıp yönetilen film Chungking Express'in konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını ve hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar


Paylaş