Harikalar diyarının tozlu haline hoşgeldiniz! Bu diyar acayip, garip, korkutucu hatta sinir bozucu olabilir.

Hindistan'da hayatta kalma rehberine bakmadan önce söylemeyliyiz ki Hindistan büyüleyici bir yer. Çok pis, karmakarışık, kalabalık ve rengarenk. Güvenli değil ama dost canlısı, düzenli değil ama inanılmaz bir kültürel zenginliğe sahip, korkutucu ama dünyanın en farklı ve ilgi çekici ülkelerinden biri. Gelin Hindistan'da nasıl hayatta kalırız öğrenelim.

Hindistana Gitmeden Yapılacak Aşılar

Özelllikle Tifo, Hepatit B, Hepatit A yapmanız tavsiye edilecektir. Her ülke gibi covid aşısı veya testi yapmak zorunlu. Japon Ensefaliti aşısı veya Kızamık da yaptırılabilir ama en önemlisi ilk cümlede belirttiğimiz üç aşı. Hindistan'da hayatta kalmak için yanınıza birkaç ilaç almanız gerekebilir.

Yanınıza Almak İsteyebileceğiniz İlaçlar

Öncelikle bilmelisiniz ki Hindistan'da sağlık hizmeti devlet hastanelerinde bedava. Kendinize kolayca ilaç yazdırabilir ve sayehat sigortanız olmadan da tedavi görebilirsiniz. Tek sorun Hindistan kocaman bir ülke ve şehirlerin dışında hastane bulmak oldukça zor olabilir, sonuçta burası bir üçüncü dünya ülkesi. 

Bazı ilaçlar hastanede ücretsiz veriliyor, lakin ücretli ilaçlar da gayet ucuz fiyata satın alınabiliyor. Yine de gitmeden yanınıza mide bulantısı, ishal, baş ağrısı için kullandığınız ilaçlarınızı alabilirisiniz; ayrıca kas gevşetici ve özellikle mide koruyucu almak isteyebilirsiniz. Malaria ilacı ve özellikle sinek kovucu sprey ve losyonlar almak isteyebilirsiniz.

Mutlaka Pazarlık Yapın

Mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri, her ne kadar yerlilerin İngilizce biliyor olması size turistlere alışık olduklarını düşündürecek olsa da burası eski bir İngiliz kolonisi olduğu için İngilizce inanılmaz yaygın.

Mutlaka turist olduğunuz anlaşılacaktır bu sebepten ilk söylenen fiyatı kabul etmemelisiniz, turistlere ayaklı dolar olarak bakılıyor genelde maalesef ki. Pazarlık yapmak Hindistan kültürünün bir parçası olduğu için kimse garip karşılamayacaktır. Taksi ve tuktuk çağırmak için Uber kullanabilirsiniz, eğer yoldan tuktuk çevirmek zorunda kalırsanız binmeden iyi bir pazarlık yapmalısınız.

Fiyat etiketi olmayan her yerde pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz yoksa Hindistan'da ekonomik olarak hayatta kalmak zorlaşacaktır.

Hindistan'da Hayatta Kalma Rehberi

Hindistan'da Sokak Yemeği

Hindistan'nın yemek kültürünün büyük bir parçasını sokak lezzetleri oluşturuyor. Ne yemeği yapan kişiler ne de yemek hijyenik, fakat yemek pişmiş ise herhangi bir hastalık durumunda korunmuş olacaksınızdır. Kısacası pişmiş sokak yemeklerini mutlaka deneyin, inanılmaz ucuz ve lezzetli.

Sokakta yemek oldukça popüler, çekinmeyin! Bunlar ilginizi çekmezse tekrar ediyoruz denemeden dönmeyin ama diyelim ki ilginizi çekmedi, Zomato ve Swiggy de oldukça yaygın ve neredeyse her yere yemek gönderiyorlar.

Son bir uyarı olarak her şey aşırı baharatlı ve çoğunlukla acı.Türkiye'deki gibi bir tatlı kültürü yok. Jalebi ise halka tatlısının farklı bir versiyonu gibi, siz yiyin ve siz karar verin.

Hindistan'da Ulaşım ve Otostop Çekmek

Hanımlar size enteresan bir haberimiz olacak, toplanın! Hindistan'ın birçok şehrinde, şehir içi seyahetlerde otobüslere ya ücretsiz ya da indirimli bineceksiniz çünkü devlet şu an kadınları sosyal hayatta daha çok katmaya çalışıyor.

Delhi ve Jaipur gibi bir nebze daha gelişmiş şehirlerde metro sistemleri oldukça kapsamlı ve kullanışlı. Şehirler arası için ise Hindistan'da trenler çok popüler, neredeyse her yere tren var lakin tren yoksa, mesela dağlık bir bölgeye gidecekseniz mutlaka otobüsler vardır.

Bizim tavsiyemiz devletin tanıdığı otobüs firmalarından bilet almanız olacaktır çünkü özel otobüslerde fiyat sabit olmaz. Özel otobüslerde özellikle turistlere daha yüksek fiyat veriliyor ayrıca 2 kişilik kabinlerde 3 veya 4 kişi kalma şansınız çok yüksek.

Yine de 2 kişilik kabine (kesinlikle 2 katlı kabinler bu arada, altını çizelim yatak değil.) 3 veya 4 kişi binip 6-8 saat bebek beşiğinde gibi sallanarak gittiğiniz yol size ömür boyu eşlik edecek bir hikaye olabilir. Özellikle tren ve otobüslere yemek alıp da girebilirsiniz, almazsanız da üzülmeyin trene mutlaka seyyar satıcılar girecektir. Son olarak otostop çekmeyin!

Hindistan'da Hayatta Kalma Rehberi

Hindistan Güvenli Mi?

Elbette, Hindistan bir Avrupa ülkesi değil en nihayetinde bir üçüncü dünya ülkesine gidiyorsunuz. Çantalarınıza cüzdanlarınıza İstanbul'da ne kadar dikkat ediyorsanız Hindistan'da o kadar dikkat etmeniz yeter.

Taciz ve benzeri durumlar için diyebileceğimiz, metrolarda sadece kadınlara özel bölümler var, herhangi bir durumda özellikle turist polisini arıyabilirsiniz. Genel itibari ile kadın olarak gitmek için zor bir ülke, ne kadar farklı gözükürseniz o kadar tehlikeli hale gelebiliyor.

Ne giydiğinize dikkat etmek tamamen size kalmış zaten turist olduğunuz için kimse size bir ahlakçılık yapmayacaktır ama kuzey kısımlarında çok fazla bakıldığı ve laf atıldığını söylememiz gerekir. Tek sorun şu ki, ne giyerseniz giyin bakılıcak ve laf atılıcak, o sebepten kendinizi kısıtlamak gibi bir ''güvence'' yolu anlamsız olacaktır.

Hintliler turistik yerlede sizinle fotoğraf çekinmek isteyebilir, elinize bebeklerini ve çocuklarını verebilirler. Aileler, kadınlar ve çocuklarla fotoğraf çektirmek size kalmış olsa da erkek ve erkek grupları ile fotoğraf çekinmek istemeyebilirsiniz.

Hindistanda Konaklama 

Hindistanda Konaklama 

Özellikle konaklama konusunda Hindistan güvenli mi, diye düşünüyor olabilirsiniz. Çoğu konaklama uygulamalarında bulabileceğiniz otel ve hosteller güvenli.

Çok yaygın olmasa da çoğu büyük şehirde yaygın bir hostel kültürü var. Otellerin ve hostellerin genelde güvenli olmasının yanı sıra, oda kiralama gibi durumların biraz daha az göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

O şehre veya eyalete gitmeden güvenilir daha önce ziyaret edilmiş bir yerden oda ayırtmak gerekecektir çünkü sokakta gördüğünüz veya seyahat ofisinde gördüğünüz çoğu insan güvenilir değil. Daha uygun ve daha güvenli bir konaklama için iyice araştırıp gitmeden yerinizi ayırtmanız en sağlıklısı olacaktır.

Hindistanda nerelere gidilir, en iyi yemek nerde ve benzeri konuları merak ediyorsanız haftaya da bu konularla ilgili bir Hindistan yazımız daha gelecek, takipte kalın!

PS: Fotoğraflar- Şule Öztürk


BENZER YAZILAR

Hamburger Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Benimsendi?

Fast food ‘un gözdesi hamburgerin tarihçesi ve gurme burger trendi hakkında bilgi

Güneşe Dönük Tanrıları ile Nemrut Dağı

Bu yazımızda Türkiye'nin simgelerinden Nemrut Dağı'nı ve bu bölgenin kültürel mirasını ele aldık.


Paylaş