Peaky Blinders'ın çekim platosu, Sanayı Devrimi'nin başladığı şehir, yaşayan müze Black Country'nin hikayesi.

Yazar: Barış Teknaz- Anadolu Üniversitesi

Black Country Living Museum adıyla kurulan bu müze Sanayi Devrimi'nin başladığı İngiltere'nin şehirlerinden biri olan Dudley’de kurulmuştur.

Sanayi merkezi olan bölgeye yöre halkı maden ocaklarından dolayı Kara Ülke ismini takmışlardır.

Dudley

1900’lerde Dudley klasik bir sanayi şehriydi. Kömür madeni, demir ocakları, fabrikaları, ürünleri taşımak için demir yolları ve su kanalı gibi her şeye sahip bir kent olan Dudley’de 1960’ların sonunda son kömür madeninin kapanmasıyla zor günler başladı. Üretim azaldı ve birçok su kanalı ve demiryolu terk edildi.

Bölgenin mirası tehlike altındaydı ve Black Country topluluğu kuruldu ve bu topluluk sayesinde Black Country Living Museum (Kara Ülke Yaşayan Müze) kuruldu.

Black Country’nin müze olmadan önce Sanayi Devrimi'nin ortaya çıktığı ilk alanlardan biridir. Dünyanın ilk başarılı buhar motoru ve ilk buharlı tren burada yapıldı. Asgari ücret ilk bu bölgede uygulanmaya başlandı. Hepimizin bildiği ve buz dağına çarpıp trajik bir şekilde batan Titanik gemisinin çapası burada üretildi.

Black Country Living Museum (Kara Ülke Yaşayan Müze)

Ziyarete açık olan müze ziyaretçilerini adeta bir zaman makinesi ile sanayi devriminin etkin yılları olan 1800’lerin sonu ve 1900’lerin başına götürüyor. Yaşayan müze sakinleri eski İngiliz halkı kıyafetleri giyiyor ve o dönem var olan mesleklerle uğraşıyorlar. Örneğin bisiklet üretimi yapan biri modern aletler yerine geçmişte kullanılan aletlerle bunu yapıyorlar.

Bu müzede dönemin ruhuna aykırı olmayacak şekilde 40'tan fazla mağaza, ev ve sanayi alanı var. Sokaklarını gezdiğiniz zaman çekiç seslerini duyabilir fabrika bacalarından çıkan dumanları görebilirsiniz.

Müzeyi ziyaretinde eski araçlardan birine, su kanalında bir kayığa, tramvay, troleybüs ve bir otobüse binebilirsiniz. Sinemaya gidip 1920’lere ait bir film izleyebilirsiniz. Dönemin sokak oyunlarını oynayabilirsiniz. Fırın ve tatlı dükkânlarından birini ziyaret edip dönemin lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Herhangi bir atölyeyi ziyaret edip üretilen endüstriyel ürünlerin yapımına tanıklık edebilirsiniz. 

Sokaklarda gezinirken tarihi karakterlerle sohbet edebilir ve birçok bilgi alabilirsiniz. Şehirdeki okula gidip derslere katılabilirsiniz. Maden müdürüyle sohbet edip eskiden madenciliğin nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çok büyük bir arazi üzerinde kurulan müze ziyaretçiler dışında film ve dizi sektörlerinin de dikkatini çekmiştir. Birçok film, dizi ve tv şovları burada çekilmektedir. En bilindik örneği Peaky Blinders dizisidir. Peaky Blinders dizisini izleyenler buranın ne kadar büyüleyici olduğunu bilir.

İngiltere’ye yolunuz düşerse ve ilginç yerleri görmeyi seviyorsanız bu yaşayan müze sizlere her türlü olanağı sunacaktır. Eski İngiliz mimarisine tanıklık ederken geçmiş yılların sosyal hayatını yakından tanımış olacaksınız. Eski atölyelerde üretimin nasıl gerçekleştiğini öğreneceksiniz. Eski otobüslerle yolculuk yapıp, fırınlarında eski lezzetleri tadacaksınız. 

 Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Country_Living_Museum

https://www.bclm.co.uk/


BENZER YAZILAR

Formula 1 Motorlarının Normal Motorlardan Farkı Nedir?

Motor sporlarının en üst seviyesi olan Formula 1’de normal arabalardan farklı motorlar kullanılmakta. Bu motorların farklarını ve neden normal bir arabaya Formula 1 motoru takılmadığını işledik.

Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrikalar

Endüstri 4.0 döneminin öne çıkan fabrikaları


Paylaş