Instagram'dan yeni özellikler, Getir'in ABD'de faaliyete başlaması, Elon Musk'ın sattığı Tesla hissesi, Apple'ın çok tartışılan yeni özelliği, açık arttırma ile satılan Apple'ın ilk bilgisayarı haberleri ile ilgili haftalık bülten.

Getir, ABD’de Faaliyete Başladı

Son dönemlerde oldukça hızlı bir yükseliş içerisinde olan Getir uygulamasının yeni durağı Amerika, Chicago oldu. Mobil uygulama aracılığıyla restoran yiyecekleri ve market ürünleri için hızlıca teslimat hizmeti sunan Getir, globalleşme yolunda büyük adımlar atıyor. Merkezi Türkiye’de bulunan şirket, ülkemiz sonrasında öncelikle Avrupa’da yaygınlaşmaya başladı. Şu anda İngiltere, Hollanda, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’da faaliyet gösteriyor.

Ekim ayında Portekiz’e açılarak, bulunduğu ülke sayısını 8’e çıkaran Getir uygulamasının 9. durağı Amerika oldu. 2020 yılı itibarıyla 329 milyon nüfusu olduğu bilinen ABD, bu anlamda platform için fazlaca büyük bir pazar niteliği taşıyor. Ayrıca Amerika, nüfus bakımından şu anda Getir’in hizmet verdiği en büyük ülke olma özelliği taşımakta. Gelişmeyi sosyal medya hesaplarından bildiren şirket, “Getir şimdi Amerika’da, Chicago sokaklarında!” notunu kullanıcılarıyla paylaştı. “Yiyecekleri yaklaşık 10 dakika içinde teslim ediyoruz. Evet gerçekten” notu da yer alıyor.

Elon Musk 5 milyar Dolarlık Tesla Hissesini Sattı

Tesla CEO'su Elon Musk, Twitter'da hisse satışına dair yapmış olduğu anketin arkasından ortalama 5 milyar dolarlık hissesini sattı.

Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yapmış olduğu anketle takipçilerine, yüzde 10'luk hisse satışı hakkında fikirlerini soran Musk'ın ortalama 5 milyar dolarlık Tesla hissesini sattığı bildirildi.

Elon Musk, 2016'dan bu yana gerçekleşen ilk satışta 3,6 milyon Tesla hissesini ortalama 4 milyar dolara, öteki 934 bin hissesini ise 1,1 milyar dolara sattı. Sözü geçen hisseler, Musk'ın Tesla'daki toplam hisselerinin yüzde 3'üne karşılık geliyor.

Apple’dan ‘‘Dijital Mirasçı’’ Özelliği

Son iOS güncellemesiyle beraber Apple'a oldukça tartışılacak ilginç bir özellik geldi. Apple’ın çıkardığı bu yeni özellikle beraber bundan sonrasında dilerseniz dijital mirasınızı bırakabileceğiniz kişileri seçebileceksiniz.

Apple, bu haftaki ikinci beta sürümüyle iOS 15.2'de farklı özelliklerine devam ediyor. 

iOS 15'in bir parçası olarak haziran ayında WWDC'de duyurulan bu haftaki iOS 15 sürümüne, ölmeniz durumunda Dijital Mirasçı'nızı seçmenize imkan sağlayacak yeni bir özellik de geliyor. Apple bu yeni özelliği, “Dijital Miras programı, ölmeniz durumunda hesabınıza ve kişisel bilgilerinize erişebilmeleri için kişileri miras bırakılan kişi olarak belirlemenize imkan tanır.’’ olarak tanımlıyor. 

Yeni Dijital Miras özelliğine Ayarlar'a girdikten sonrasında, en üstte bulunan Apple ID’den "Parola ve Güvenlik"i ve arkasından da "Miras Bırakılan Kişi"yi seçerek ulaşabilirsiniz. Apple, mirasınızı bırakacağınız şahıs olarak atadığınız kişinin, "fotoğraflar, mesajlar, notlar, dosyalar, kişiler, takvim etkinlikleri, indirdiğiniz uygulamalar, “ dahil olmak suretiyle yedeklemeler ve daha fazlasına erişilebileceğini; sadece buna iCloud Keychain ya da herhangi lisanslı bir medyanın dahil olmadığını belirtiyor.

Apple'ın İlk Bilgisayarı Açık Artırma ile Satıldı

Apple'ın ilk bilgisayarı olan ve tamamen kişiselleşmiş bilgisayarların başlangıcı olan Apple-1'in bizzat Steve Jobs tarafınca montajlanan bir modeli, açık artırma yoluyla satıldı. Alıcı bu bilgisayarı almak için 400 bin dolar ödedi. Daha önce 2014 senesinde gerçekleşen bir açık artırmada başka bir Apple-1, 905 bin dolara kendine alıcı bulmuştu.

Bu bilgisayar, 45 sene önce yapılan ve sadece 200 adet üretilen, Apple’ın ilk bilgisayarı Apple-1’di. Fakat açık artırmaya çıkan bu modeli özel kılan yalnızca bu durum da değildi. Açık artırmadaki model, bizzat Steve Jobs tarafınca montajlanmıştı.

Instagram’dan Yeni Özellikler

Popüler sosyal medya platformu Instagram son zamanlarda birçok yeni özellik üstünde çalışıyor. Bu yeni özelliklerden birisi ise, canlı yayınlara bir moderatör ekleme özelliği. Bu özellikle beraber moderatörler yorumları, canlı yayına katılma isteklerini, soruları ve çok daha fazlasını yönetebilecek, canlı yayını açan kişilere bu süreçte destek olabilecekler. 

Bu özellikle birlikte, daha önceden canlı yayını kaç kişinin yönetebileceği belli değilken şimdi Instagram, yalnızca bir kişi olmak şartıyla bir moderatörün size destek olması için geliştirmeler yapıyor.

Bir öteki yeniliğin ise, Hikayeler’i beğenme özelliği olması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda bu özelliği denemeye başlayan Instagram, son birkaç ay içindeyse bu işlevle alakalı tanıtım niteliği taşıyan bir ekran eklemiş fakat bunun bir deneme olduğunu ve gerçekleşmesi kesin olan bir durum olmadığını da ifade etmişti.

Kaynaklar:

https://www.linkedin.com/posts/tomorrowetc_getir-abdde-faaliyete-başladı-getirin-activity-6864813595725750272-ltDv/

https://www.trthaber.com/haber/dunya/elon-musk-5-milyar-dolarlik-tesla-hissesini-satti-624965.html

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/applein-ilk-bilgisayari-rekor-fiyata-satildi,iovklCW9_0eVVxbOTstmIw

https://www.webtekno.com/apple-iphone-kullanicilari-dijital-mirascilarini-secebilecek-h117165.html

https://www.webtekno.com/instagram-canli-yayinlara-ve-hikayelere-ozel-iki-yeni-ozellik-geliyor-h117286.html


BENZER YAZILAR

Cenneti Reddeden Adam: Martin Luther

Düzeltmeci hareketin ve Hristiyanlığın bir mezhebi olan Protestanlığın öncüsü olarak kabul edilen Martin Luther’in hayatını ve onu başarıya ulaştıran mahkemenin detaylarını sizler için derledik.

Clubhouse nedir, nasıl girilir? Nasıl davetiye bulunur

Clubhouse nedir, nasıl girilir? Özellikleri nelerdir, davetiye göndermek, sohbet türleri ve daha fazlası.


Paylaş