Starlink uyduları ile dünyanın her yerinden internete erişim sağlanacak mı? Peki bu uydular neden endişe yaratıyor?

Dünyada internet erişimi her yerde aynı değil. Hatta internet erişiminde eşitsizlikler ve bunların arkasında yatan bazı problemler var. Örneğin çöller, ormanlar, denizler, okyanuslar… Bu gibi yerlerde internet erişimi oldukça sınırlı olabiliyor. 

Girişimci Elon Musk’ın sahip olduğu dünyanın en başarılı ileri teknoloji firmaları arasında olan SpaceX ise tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen projelerinden biri ile internet erişim problemine çare olmak istiyor. 

Gelecek için de oldukça önemli olacağı söylenen Starlink adlı bu proje, dünyanın dört bir yanına düşük maliyetle internet erişimi sunmayı hedefliyor. Öngörülen tarihte herhangi bir değişiklik olmaz ise 2030 yılına yakın bir tarihten itibaren dünyada internet çekmeyen tek bir bölge bile olmayacak. 

aerial photography of city during night time

Starlink Nedir?

Starlink, Elon Musk’ın sahip olduğu uzay, havacılık ve uydu şirketi olan SpaceX’in uydu interneti erişimini sağlamak amacıyla oluşturduğu bir uydu takım yıldızı projesi. Proje ilk olarak 2015 yılında hayata geçirildi ve 2017’de Amerikan hükümetinden gerekli izinlerin alınmasıyla birlikte 22 Şubat 2018 tarihinde Tintin A ve Tintin B adındaki ilk iki Starlink uydusu yörüngeye gönderildi. Deneme amaçlı kullanılan uydular, başarıyla Dünya’ya sinyal göndermeye başladı.

view of Earth and satellite

Starlink uyduları, geleneksel uydu internetini aşacak bir performansla internet erişiminin güvenilmez, pahalı veya tamamen kullanılamaz olduğu konumlara yüksek hızda internet sunmayı planlıyor. Bunu sağlamak amacıyla ise yörüngeye toplam 12,000 uydu gönderilmesi hedefleniyor. Firma yetkililerinden Patrick Cooper, bu projenin maliyetli görünse bile günümüz internetinde yaygın olan fiber kablo döşeme  ihtiyacının ortadan kalkacağını belirtiyor ve bununla birlikte maliyetin düşük olacağına dikkat çekiyor.

Elon Musk’un Starlink Uyduları UFO Zannedildi

Starlink uydularının dünyadan görünümü

Starlink uydularının her biri yaklaşık olarak 250 kg ağırlığında ve tek kanat Güneş enerji paneline sahip. Bu özelliklerinin yanında, endüstri standartlarını karşılayan ve yörünge üzerindeki enkaz azaltma konusunda öncü konumda olan Starlink uyduları, kullanım ömürleri sonunda, birkaç ay içinde yörüngeden ayrılmak için yerleşik tahrik sistemlerini kullanacak. Tahrik sistemi beklenmedik bir durumda çalışmaz hale geldiğinde ise uydular 1-5 yıl içinde Dünya atmosferinde kısa sürede yanacak. 

Starlink Uyduları Neden Endişe Yarattı?

Starlink uyduları dünyadan çıplak gözle belirgin bir şekilde görülebiliyor. Türkiye’de de Mardin'in Mazıdağı ilçesinden görülen bu uydular oldukça parlak, şerit şeklinde ve geceleri ışıl ışıl parlıyor. 4 büyük antenden kaynaklanan yansıma sonucu meydana gelen ışık şölenini görüp, bu uyduları UFO zannedenlerin sayısı da az değil. Bununla beraber uzay çalışmalarını yürüten astronomlar ve uzay fotoğrafçıları da bu uydular nedeniyle çalışmalarının etkilenebileceğini söylüyor. Konu ile ilgilendiklerini belirten Elon Musk, bu gibi problemleri önlemek için uyduların parlaklık seviyesini düşürmeye çalıştıklarını açıkladı. Toplamda 12,000 uydu yerleşeceği düşüldüğünde ise eğer parlaklık kontrol altına alınamazsa geceler artık daha aydınlık olacak gibi duruyor.

Musk’ın milyarlarca dolarlık çılgın projesi adım adım hayata geçiyor: Üzerimizden geçip gittiler

Starlink’in İnternet Hızı

En son yapılan çalışmalarla beraber Starlink internet bağlantısının kullanıcıları, hızlarının SpaceX'in daha önce söylediği kadar hızlı olmadığını keşfettiler. Elde edilen bazı hızlar ise günümüzde kullanılan kablo ile alınan internet hızından daha iyi görünüyor ancak  hala istenilen seviyeye ulaşmış değil.

Şu an hala araştırmaların devam ettiği Starlink projesi, tam olarak hayata geçirilirse geleceğin internet çağında erişim konusunda gerçekten kolaylık sağlayacak. Bu sayede insanlar yanlarında akıllı telefonlarını bulundurdukları sürece, akıllı telefon üzerinden istedikleri bilgilere her an ve her yerden erişim sağlayabilecek.

Kaynaklar:

https://www.starlink.com/

https://aiesec.org.tr/blog/starlink/

https://kolektifhouse.co/komag/elon-muskin-uydu-internet-agi-starlink-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

https://www.cnnturk.com/teknoloji/starlink-projesi-endise-yaratti

https://www.independent.co.uk/news/space-x-starlink-internet-speed-test-a9673896.html

 


BENZER YAZILAR

Marie Antoinette Kimdir? Lüks Hayatı, İdamı, Ölümü ve Son Sözü

Marie Antoinette kimdir? Fransızlar tarafından sevilmemesinin nedeni neydi?

Psikodinamik Görüş

Sigmund Freud'un teorilerine göre psikodinamik görüş nedir?


Paylaş