Amerika'nın ilk hazine bakanı ve kurucularından olan Alexander Hamilton'ın hayatını anlatan ve Amerika'da bir kült haline gelen Hamilton Müzikali hakkında bilgileri derledik.

Lin Manuel-Miranda son zamanlardaki yapımlarıyla öne çıkan insanlardan biri. Tick, Tick… Boom!, Encanto ve In the Heights gibi yapımlarıyla hem müzikal hem de yönetmenlik marifetlerini filmlerinde göstermekte. Fakat yakın dönemdeki yapımlarından yıllar önce 2015'te Broadway’de sahneye konmuş ve 2020 yılında Disney+ platformu tarafından yayınlanan Hamilton, hem sahneye konulduğu yıllarda hem de canlı kaydının yayınlanmasıyla, Amerikan kültüründe sansasyonel bir etki yarattı.

Tarih, dram, müzikal ve biyografi türünün bir parçası olan müzikalin başrollerinde oyunun yaratıcısı ve yazarı olan ve Mary Poppins Returns, In the Heights ve Moana’dan da tanıdığımız Lin Manuel-Miranda, The Broken Hearts Gallery ve Over the Moon gibi filmlerden tanınan Phillipa Soo, One Night in Miami ve Murder on the Orient Express filmlerinden tanıdığımız Leslie Odom Jr., Mindhunter, Frozen ve Matrix: Resurrections filmlerinden tanıdığımız Jonathan Groff bulunmakta. Müzikalin yönetmenliğini Thomas Kail’in üstlendiği filmin, Rotten Tomatoes puanı 97, IMDb puanı ise 8.4.

Hamilton Konusu

Ron Chernow isimli yazarın 2005’te yayımlanan Alexander Hamilton isimli kitabından esinlenen Lin Manuel-Miranda, müzikalinde Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk hazine bakanı ve Amerika’nın bir kurucu babası da olan Alexander Hamilton’ın hayat hikayesini anlatıyor. 2 perdeye bölünmüş ve 2 saat 40 dakika süren oyun ilk perdede, Karayipler'de bulunan Nevis isimli bir adadan Amerika’ya göç edişini, Amerikan Devrimi’nde Kıta Ordusu’nda George Washington’ın yanı sıra bulunduğu görevlerini ve Elizabeth Schuyler ile olan evliliği konu alınıyor. İkinci yarıda ise Hamilton’ın savaş sonrası hazine bakanlığı görevini, Maria Reynolds ile olan ilişkisini, oğlu Phillip’in ölümünü ve son olarak Aaron Burr ile olan düellosunu ele alıyor.

Hamilton Müzikali Fragmanı

Hamilton Oyuncuları ve Karakterleri

Lin-Manuel Miranda - Alexander Hamilton

Daveed Diggs - Marquis de Lafayette ve Thomas Jefferson

Renée Elise Goldsberry - Angelica Schuyler

Jonathan Groff - King George III

Christopher Jackson - George Washington

Jasmine Cephas Jones - Peggy Schuyler ve Maria Reynolds

Leslie Odom Jr. - Aaron Burr

Okieriete Onaodowan - Hercules Mulligan ve James Madison

Anthony Ramos - John Laurens ve Philip Hamilton

Phillipa Soo - Eliza Hamilton

Sydney James Harcourt - Philip Schuyler, James Reynolds, doktor ve topluluk

Thayne Jasperson - Samuel Seabury ve topluluk

Jon Rua - Charles Lee ve topluluk

Ephraim Sykes - George Eacker ve topluluk

Spielberg’ün yeni filmi West Side Story ile 94. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında da adaylığı bulunan Ariana DeBose, Carleigh Bettiol, Hope Easterbrook, Sasha Hutchings, Elizabeth Judd, Austin Smith, ve Seth Stewart da topluluk oyuncuları olarak filmde bulunmakta.

Hamilton Müzikleri

Hamilton Müzikali’ni türünün ilk örneklerinden biri yapan şey, Amerikan tarihi ve Amerika’nın kuruluşu gibi ağır ve ciddi sayılabilecek konuları ele alırken kullandığı müzik türleri olan hip-hop, R&B ve rap. Bu tip müzik tarzlarının da kullanımı, sıkıcı ve monoton sayılabilecek ve herkesçe bilindiği sanılan tarih konularını bugünün müzikleriyle izleyicilere sunarak, konularını daha da ilgi çekici hale getirebilmeye yaramış. Müzikalin pop, rock gibi ana akım şarkıları tercih etmek yerine, ötekileştirilmiş grupların daha çok tercih ettiği R&B ve hip-hop gibi müzik akımlarını tercih etmesi bu ötekileştirilmiş grupların müzikaller veya filmlerde sahip olabildiklerinden daha çok temsil edilmelerini de sağlıyor. Müzikal farklı ırklardan seçmiş bulunduğu oyuncularını müziklerinde de seçiyor.

Hamilton Müzikali Yaratıcısı Lin Manuel-Miranda

16 Ocak 1980’de New York’da doğdu. Wesleyan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 2008’de In the Heights müzikali ile ilk Broadway çıkışını yaptı. Bu oyunu ile büyük beğeni toplayan Miranda, Tony Ödülleri’nde En İyi Müzikal ve En İyi Müzik ödüllerine ve Grammy Ödülleri’nde En İyi Müzikal Albümü ödüllerine sahip oldu. Aynı oyun Temmuz 2021’de filme de dönüştürüldü.

Miranda, 2015 Broadway galasından bu yana bir pop kültürü fenomeni olarak kabul edilen Hamilton'ın senaryosunu, müziğini ve sözlerini yazdığı için daha geniş bir tanınırlık kazandı. Drama dalında Pulitzer Ödülü'nü kazandı ve rekor bir 16 Tony Ödülü'ne aday gösterildi ve Miranda'nın En İyi Müzikal Kitabı dalındaki ilk galibiyeti de dahil olmak üzere 10 ödül kazandı. Hamilton'ın albümü, Billboard'un En İyi Rap Albümleri listesinde on hafta boyunca zirvede kaldı ve 2010'ların en büyük on birinci albümü oldu. Miranda'nın bir kapak albümü olan Hamilton Mixtape, Billboard 200'de bir numaraya ulaştı.

Walt Disney Company ile sık sık işbirliği yapan Miranda, stüdyo için orijinal şarkılar yazdı ve bu ona En İyi Orijinal Şarkı dalında Akademi Ödülü ("How Far I'll Go" ve "Dos Oruguitas") için iki adaylık kazandırdı. 2016 animasyon müzikal Moana üzerinde çalıştı ve yaygın bir eleştirel ve ticari başarı elde eden Encanto için hikaye ve müzik yazdı; "We Don't Talk About Bruno" adlı şarkısı çeşitli rekorlar kırdı, Miranda'nın ABD Billboard Hot 100 ve UK Singles listelerinde ilk bir numaralı şarkısı oldu ve onu ana akım şöhrete taşıdı.

Hamilton İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

“Müzikallerin hayranı bile değilim, ama bu mükemmel. İyimser ve modern oldukları için şarkılar harika. Yapım, oyunculuk, sahne düzeni ve hikaye hepsi harika. Bu gerçekten hoşuma gitti.” (Gordon-11)

“Hamilton'ı çevreleyen o kadar çok heyecan ve beklenti vardı ki, beklentileri karşılamasının hiçbir yolu olmadığını düşündüm - ama yine de karşılıyor. Bu müzikal prodüksiyondaki şarkılar karmaşık ve duygusal ve hikaye, kurucu atalarımızın tarihini ilgi çekici bir şekilde açıklıyor. Evet, muhtemelen sahnede görmek daha iyi olurdu ve hayır, mükemmel değil, ama sonunda sadece müziği dinlemek yerine Hamilton'ın performansını görebildiğim için mutluyum.” (cricketbat)

“Kurucu babalardan Alexander Hamilton'ın hayatını konu alan müzikal. Son derece aldatıcı, müzikal olarak harika, müthiş oyuncu kadrosu ve genellikle çok komik - mükemmel bir müzikalin mükemmel bir şekilde filme alınmış versiyonu. Sahneleme, şarkı sözleri ve ilgili müzik gereksinimleri göz önüne alındığında, bunun için ne kadar sıkı çalışma yapılması gerektiğine inanmak zor. Jonathan Goff, King George III olarak gerçek bir zirve noktası.” (henry8-3)

“Müzikallerden hoşlanmıyorsanız, bu muhtemelen onlar hakkındaki fikrinizi değiştirmeyecektir. Benim için büyülü bir deneyim. Tiyatroda olduğunuzu hissettiriyor. Havalı olan eğlenceli bir şekilde bir sürü tarih öğrenmen oldukça iyi.” (Andrewchristianjr)

“Oyunu gördükten ve onu sevdiğimden, bir hayal kırıklığına uğramaya hazırdım. Şansı yoktu. Bir ekrana hapsedilmiş olmanın tek sınırlaması ile, portre son derece iyi yapılmıştı. Minimum yakın çekimle, sahnelemenin çekimleri iyi sonuç vermişti. Ses çok iyiydi, birkaç kelime kaybomuştu. Bu orijinal oyuncu kadrosu olduğu için, şeyi en iyi şekilde görmemiz gerekti. Arsa detaylarına girmeyi başkalarına bırakacağım. Baştan sona ilgimi çekti.” (Hitchcoc)

Hamilton Hakkında Bilinmeyenler

Sahnelendiği sürede 16 Tony Ödülü adaylığı bulunan ve bunun 10 tanesini de kazanmış olan Hamilton, Lin Manuel-Miranda’nın oyununu bir kült haline getiriyor. Ana kadrosunun ayrılmasından sonra da Hamilton hala Amerika’da farklı kadrolarla oynamaya da devam ediyor. Hamilton, canlı çekilmiş olmasıyla Broadway’i dünyanın neresinde olursa olsun izleyicilerinin evlerine getiriyor. Siz de bir Broadway deneyimini evlerinizin konforunda izlemek isterseniz Hamilton’a bir şans vermelisiniz.

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Lin-Manuel_Miranda

https://www.imdb.com/name/nm0592135/

https://screenrant.com/hamilton-hamilfilm-rap-hiphop-reasons-why/

https://www.theguardian.com/stage/2017/dec/01/hamilton-mashed-up-musical-theatre-and-hiphop-lin-manuel-miranda

https://www.imdb.com/title/tt8503618/?ref_=tttr_tr_tt

https://en.wikipedia.org/wiki/Hamilton_(2020_film)


BENZER YAZILAR

Sound of Metal

Başrolünde Riz Ahmed'in yer aldığı, Oscar'da En İyi Film kategorisine aday olan Sound of Metal filmi.

Aşk Tesadüfleri Sever 2/ 60'lardan Günümüze

Gerçek bir hayat hikayesinin derinlerine inerken, romantik bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.


Paylaş