Ödüllü yönetmen Ferit Karahan imzalı, yarıştığı ulusal ve uluslararası festivallerde kazandığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren dram filmi.

Dünya festivallerinden En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu gibi toplamda 22 farklı ödülle dönen Okul Tıraşı (Brother’s Keeper) filmi, vizyona girecek.

Film, Ferit Karahan'ın ikinci uzun metraj filmi. İlk filmi, “Cennetten Kovulmak”, 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve Jüri Özel ödülleri de dahil olmak üzere festivallerden birçok ödül kazanmıştı.

Süre: 1 saat 25 dk

Yapım Yılı: 2021

Yayın Tarihi: 18 Mart 2022

Tür: Dram

Yönetmen: Ferit Karahan

Senaryo: Ferit Karahan, Gülistan Acet

Yapımcı: Kanat Doğramacı

Yapım: Asteros Film

Dağıtımcı: CGV Mars Dağıtım

Editörlük: Sercan Sezgin, Hayadeh Safiyari

Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebey

Okul Tıraşı Konusu

Yusuf, disiplin ve baskıların yoğun olduğu, Doğu Anadolu'nun dağlarında gözlerden uzak bir yatılı erkek okulunda öğrenci. Kendisi gibi burada okuyan ve bilinmeyen bir sebeple çok hastalanan arkadaşı Memo'yu doktora götürmeye çalışır. Fakat okulun bürokrasisi, coğrafi koşulların zorluğu ve idarenin vurdumduymazlığı aşılması gereken engeller olarak karşısına çıkar. 

İnsanlar Memo'nun durumunun ciddiyetini anlayıp onu hastaneye götürmeye çalıştıklarında, okul ani ve yoğun bir kar yağışı altında kalır. Yardım istemek ve hastaneye ulaşmak için hiçbir yol kalmaz. Zaman hızla geçerken kinlerin, suçluluk duygularının ve gizli sırların ortaya çıktığı bir süreç başlar.

Okul Tıraşı Fragman

Okul Tıraşı Oyuncuları

Samet Yıldız

Yusuf

Ekin Koç

Selim Öğretmen

Mahir İpek

Müdür

Cansu Fırıncı

Hamza Öğretmen

Melih Selçuk

Kenan Öğretmen

Nurullah Alaca

Memo

Münir Can Cindoruk

Haluk Öğretmen

Dilan Parlak

Sevda Öğretmen

Not: Filmin oyuncu kadrosundaki diğer çocuk oyuncular, filmin çekildiği Bahçesaray bölgesinin yerel halkından seçildi.

Okul Tıraşı Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek?

Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü'nü kazanan dram türündeki film 29 Temmuz 2022’de vizyona girmesi planlanıyor.

Okul Tıraşı Ödülleri

Okul Tıraşı, henüz yapım aşamasındayken Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Romanya CNC’den yapım desteği aldı. Aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan araştırma geliştirme desteği ve Antalya Film Forum’dan Pitching Ödülü de almaya hak kazandı. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali / Eastern Promises Industry Days Works in Progress yarışmasında ise First Cut+ Özel Ödülü’nü kazandı.

Okul Tıraşı Filmi

Aldığı ödüllerin tam listesi şu şekilde: 

Okul Tıraşı IMDb

IMDb: 7.3

Beyazperde: 4.0

Letterboxd: 3.6

Sinemalar: 6.4

Okul Tıraşı Nerede Çekildi?

Filmin çekimleri 2019’un ilk aylarında Van'ın Bahçesaray ilçesinde yapıldı. 

Okul Tıraşı İzleyici Yorumları

İzleyicilerin çoğu, derin bir konuyu işlediği ve diyaloglar ile karakterlerin gerçekçi olduğu düşüncesiyle filmi olumlu karşılıyor. sinemalar.com ve imdb.com'dan aldığımız birkaç yorumu aşağıya bırakıyoruz. 

"Çok güzel, sansasyonel, gerçek, basit ve derin. İlginç ve önemli bir konuyu ele alıyor ve çok güçlü bir mesajı ima ediyor. Üzücü, iç karartıcı bir gerçeğe ışık tutuyor. Güzel çekilmiş, yazılmış ve oynanmış." (atractiveeyes)

"Çocuk, yetişkinin yaptığı hatayı düzeltmeye çalışıyor ama yanlışlıkla daha büyük bir hata yaratıyor. Bence daha çok suçlu olması gereken yetişkin. İyi niyetler kötü şeylerin olmasını sağlasa da, neden işleri başlangıçta doğru yapmayasınız?" (wurideflame)

"Ne kadar basit ve mükemmel bir film. Sinema, GDI ve yıldızlara bir servet harcamaktan ibaret olmamalı. Basit, güzel bir senaryo, gerçekçi karakterler ve diyaloglar. Sizi atmosfere götürecek. Soğuk ve endişeli hissedeceksiniz." (utkuakdogan)

"Hep deriz ya 'niye İran sineması gibi film yapamıyoruz' diye. Ferit Karahan'dan dramatik yapısı ve görsel dili tam o ayarda bir hikaye. Amatör çocuk oyuncularla profesyonel aktörleri aynı doğallık hissinde birleştiren senaryosuyla vurucu bir film." (Darknessec)

"İşleyişi güzel olmuş. Oyuncular başarılı şiddet adı altında eğitim kötüydü." (cinemaloverr)

Bunları Biliyor Muydunuz?

-Ferit Karahan, senayoyu kaleme alırken 6 yıl yatılı okulda okumanın getirdiği deneyimlerinden esinlenmiş. 

-Filmin konusu, çok hasta bir çocuğu bir kar fırtınası sırasında geçilmez yollar nedeniyle hastaneye yetiştirememe üzerine kurulu. Fakat 14. dk 21. saniyede yakınlarda uçan bir helikopterin sesi duyuluyor. 


BENZER YAZILAR

Yılbaşı Temalı Filmler

Yılbaşını temsil eden, iç ısıtan filmlerin detayları.

İzlemeden Geçmemeniz Gereken 3 Animasyon Filmi-2

Birbirinden yaratıcı senaryolara ve muhteşem görsellere sahip 3 animasyon filmini daha sizler için derledik.


Paylaş