Tom Holland'ın başrolünde oynadığı, aynı isimli video oyunu serisinden esinlenerek çekilen filmin detayları.

Yılın en çok beklenen macera filmlerinden biri Uncharted, Ruben Fleischer yönetmenliğinde çekildi ve vizyona girdi. Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlandı ve aynı adlı video oyunu serisinden uyarlandı. 

Hikaye aslında ilk olarak bir PlayStation oyunu şeklinde piyasaya sürülmüştü. Ardından da en çok satılan video oyunlarından biri haline geldi. İlerleyen zamanlarda devam oyunları da çıktı ve hayranlarının beğenisine sunuldu. 

Uncharted video oyununun sinema versiyonunda ise, oyundaki karakterlerin canlı versiyonları Tom Holland, Mark Wahlberg, Sophia Ali gibi isimler tarafından canlandırılıyor. Hem oyunda hem de filmde bir hazine avcısı olan Nathan Drake'in genç halini, Sully ile nasıl tanıştıklarını ve maceralarını anlatılıyor. 

uncharted film

Uncharted

Yönetmen: Ruben Fleischer

Senarist: Rafe Judkins, Art Marcum, Matt Holloway

Yapım:  2021 - ABD

Bütçe: 120.000.000 $ 

Süre: 1 saat 56 dakika

Tür: Aksiyon, Macera

Uncharted Film Konusu

Film, Nathan Drake ve onun ortağı Victor Sullivan'ın ilk defa bir hazine avına çıkmalarını ve bu av sırasında yaşadıkları maceraları konu ediniyor.

Bir hazine avcısı olan Nathan Drake, Güney Amerika'nın esanevi altın şehri olan El Dorado'nun yerini tespit edebileceğine inanıyor. Victor Sullivan adlı başka bir hazine avcısının yönlendirmesi ile birlikte yola düşen Nathan'ın planı aynı amaca sahip hırslı bir rahip tarafından keşfediliyor. Bu rakip ise kendisinin ve ailesinin gerçek varisler olduğuna inanan acımasız Santiago Moncada. Böylece başta bir soygun işi olarak başlayan El Dorado'nun arayışı bir yarışa dönüşüyor. 

Uncharted film yorum

Genç ve korkusuz Nathan, baş düşmanının entrikalarından kurtulmaya çalışıyor, planlarını engellemek ve altın şehre ondan önce ulaşmak için tüm yeteneklerini kullanıyor.

Efsaneye göre bu altın şehir, Ferdinand Magellan'ın biriktirdiği ve 500 yıl önce Moncada Hanedanı tarafından kaybedilen 5 milyar dolarlık bir serveti barındırıyor. Aynı zamanda Nathan, bu hazinenin izini sürdüğünde ve bulduğunda yıllardır görmediği abisine de kavuşacağını düşünüyor. 

Bol aksiyon ile başlayan film, zamanda geri giderek hikayenin öncesinin anlatılması ile devam ediyor. Klişeler ve aksiyon oldukça fazla. 

Uncharted Fragman

Uncharted Vizyon Tarihi

Uncharted, başlangıçta 18 Aralık 2020'de piyasaya sürülecekti ancak COVID-19 salgını nedeniyle birkaç kez ertelendi. 7 Şubat 2022'de Barselona'da prömiyeri yapıldı ve 18 Şubat'ta Sony Pictures Releasing tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda gösterime girdi. Uncharted: Drake's Fortune filmi 11 Şubat 2022'de Türkiye'de vizyona girdi. 

Uncharted Oyuncuları

Tom Holland: Nathan Drake

Mark Wahlberg: Victor Sullivan

Antonio Banderas: Santiago Moncada

Sophia Ali: Chloe Frazer

Tati Gabrielle: Braddock

Rudy Pankow: Samuel Drake

Steven Waddington: The Scotsman

Pingi Moli: Hugo

Uncharted IMDb Puanı

IMDb Puanı: 6.7

Beyazperde Puanı: 3.9

Rotten Tomatoes: 5.5

sinemalar.com Puanı: 7.0

Uncharted Film Müzikleri

Filmin tüm müzikleri Ramin Djawadi tarafından bestelendi ve filmin olumlu eleştiri alan yönlerinden biriydi. 

Uncharted Film Yorumları

Özellikle Uncharted video oyununu oynadıktan sonra filmi izleyenler genel olarak oyuncu seçiminden memnun değil. Aynı zamanda tüm aksiyon filmi klişelerini barındırdığı için eleştiren izleyiciler de var.

Kötü adam karakterlerinin üçüncü sınıf bir aksiyon filmi havası verdiği konuşuluyor. Özellikle Antonio Banderas’ın bu filmde harcandığını düşünenler var. 

Filmin aksiyon sahnelerin bol ve hızlı olması genelde olumlu eleştiri almış ve filmin izlenebilir sayılmasındaki en büyük özelliklerinden biri. Aynı zamanda filmin müzikleri de izleyiciler ve eleştirmenler tarafından beğenilen noktalar arasında. 

uncharted

Uncharted Hakkında Bilinmeyenler

Uncharted Devam Filmi Olacak Mı?

Film, konusu ve içeriği ile olası bir devam filminin ya da bir serinin önünü açıyor. Yayıncılara göre ise herhangi bir devam filminin başarısı, ilk filmin finansal başarısına bağlı. Devam filmi ile ilgili kesin bir açıklama olmasa da, filmin açılışından sonra Sony Pictures Başkanı Tom Rothman, Uncharted'ı Sony için yeni bir film serisi olarak tanımladı. 


BENZER YAZILAR

Peacemaker (2022)

Son zamanların en şaşırtan ve beğeni toplayan dizisi "Peacemaker" hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

21. İKSV Filmekimi

İstanbul'un en büyük film festivallerinden olan 21. İKSV Filmekimi Film Festivali'ne dair her şey.


Paylaş