Tayland’da “Krallığın Işığı” olarak bilinen Ratchaprapha Dam Gölü hakkındaki bilgileri bu yazımızda derledik.

Günümüzde yılda yaklaşık 70,000 turist ağırlayan Ratchaprapha Gölü, Khao Sok Milli Parkı’nın içinde bulunmakta. Sunduğu birçok imkanla ziyaretçilerinin huzurlu ve dingin bir gün geçirmesi için hazır.  

1- Ratchaprapha Dam Gölü Hakkında Genel Bilgiler

Diğer adı Cheow Lan Gölü olan Ratchaprapha Baraj Gölü, Tayland’ın güneyindeki Surat Thani Bölgesi’nde bulunmakta. Bu gölün yapımı 9 Şubat 1982 tarihinde başlamış ve 30 Ağustos 1987 tarihinde tamamlanmıştır. Gölün asıl yapım amacı balıkçılık, elektrik üretimi ve sulama iken, son yıllarda turistik açıdan da gelir getirmektedir. Barajın ismi olan “Ratchaprapha” ismi, Mayıs 1987’de, kralın 60. doğum gününde kral tarafından verilmiştir. Bu isim Türkçe’de “Krallığın Işığı” anlamına gelmektedir.

Ratchaprapha Dam Gölü’nü de içine alan Khao Sok Milli Parkı, kaplanlardan maymunlara, fillerden çeşitli kuş türlerine kadar birçok türe ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca, 185 kilometrekarelik bir alana sahip olan bu gölün ortalama derinliği 40 metre iken en derin noktası ise 90 metreye kadar inmektedir.

2- Ratchaprapha Dam Gölü’nde Ulaşım ve Konaklama

Ratchaprapha Dam Gölü, ziyaretçileri büyüleyen ve ziyaretçilerin ayrılmak istemeyeceği bir yer. Bu gölü ziyaret eden birçok kişiden “Hayatımın en güzel günüydü!” tarzında cümleler duymanız hiç de sıra dışı değil. Bu göle nasıl gidebileceğiniz ve bu gölde nasıl vakit geçirebileceğinizden bahsedelim.

Ratchaprapha Dam Gölü’nde zaman geçirmek isteyenleriniz için iki yol var. Öncelikle ziyaretinizi kendiniz ayarlayabilir ya da Khao Sok Milli Parkı ya da Phuket’ten alabileceğiniz turlarla bu gölü ziyaret edebilirsiniz.

İlk olarak eğer bu gölü kendiniz ziyaret etmek isterseniz, Surat Thani'den saat başı kalkan otobüslerle 8$ ödeyerek, bir buçuk saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Konaklama kısmına gelecek olursak göl üstünde bulunan oteller ve gölün kıyısında bulunan oteller olmak üzere iki seçenek mevcut. Göl üstünde bulunan oteller geceleri de gölde geçirmenize imkan sunsa da ücretleri göl kıyısındakilere göre oldukça yüksek. Göl kıyısındaki otellerin ortalama fiyatları gecelik 30-70$ arasında değişirken, göl üzerine konumlanmış otellerin fiyatı gecelik 300$'a kadar çıkabilmektedir.

Bu gölü ziyaret etmek için diğer bir seçeneğiniz ise hem Phuket hem de Khao Sok Milli Parkı’nda bulabileceğiniz acentelerle anlaşmak. Bu acenteler hem günübirlik hem de 1 ya da 2 gece konaklamalı olacak şekilde turlar sunmakta. Günübirlik turların ücretleri genelde kişi başı 40$’dan başlıyor ve yemek dahil oluyor. Göl üstünde bir otelde konaklamalı turlar ise kişi başı 85$'dan başlıyor.

3- Ratchaprapha Dam Gölü’nde Yapılacaklar

Ratchaprapha Dam’ı nasıl gezmek istediğinize karar verdiyseniz şimdi gölde yapabileceğiniz aktivitelerden bahsedelim.

Tayland’ın birçok bölgesinde çok yaygın olan kano, bu gölde de önde gelen aktivitelerden. Otellerde kaldığınız ya da tur ile seyahat ettiğiniz taktirde ücretsiz olarak otellerde bulunan kanolar ile gölde turlayabilirsiniz.

Ratchaprapha Dam Gölü bir tatlı su gölü. Gölü ziyaret eden çoğu kişi gölün su sıcaklığının ideal olduğunu ve yüzerken suyun sizi okşadığını söylüyor. Yüzmeyi sevmeseniz dahi bu gölde yüzmekten keyif alabilirsiniz.

Ayrıca gölün etrafında konumlanmış iki adet mağara bulunmakta. Bunlardan birisi içinde bolca yarasa görebileceğiniz Yarasa Mağarası iken diğeri ise içinde bir gölet oluşmuş olan Mercan Mağarası, bu göle kadar gelmişken bu iki mağarayı da görmenizi tavsiye ederiz.

Eğer yüzmek ya da kano yapmak bana göre değil, ben keyif insanıyım diyenlerdenseniz kitabınızı alıp bir restoranda ya da gölün üstündeki bungalovunuzda kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Surat Thani Bölgesi'nde bulunan ve hayatınızın en güzel gününüzü yaşatabilecek olan, Ratchaprapha Dam Gölü’nü Tayland’da görülmesi gerekenler kısmına eklemenizi tavsiye ederiz. Peki siz bu gölü günübirlik mi yoksa konaklamalı mı ziyaret etmek istersiniz?

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rajjaprabha_Dam

https://www.ferrysamui.com/ratchaprapha-dam.html

https://www.travelwithshreya.com/overnight-lake-tour-khao-sok-national-park/


BENZER YAZILAR

Chemex

Kahve demleme ekipmanlarından olan Chemex nedir, ne işe yarar? Kahve demleme nasıl yapılır?

Tayland'ın En Meşhur 5 Sokak Yemeği

Uzak Doğu’nun en lezzetli mutfaklarından birisi olan Tayland’ın, en meşhur 5 sokak yemeği


Paylaş