Televizon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biri olan Breaking Bad ile ilgili bilgileri sizin için derledik.

Televizyon hayatına 20 Ocak 2008 yılında başlayan ve 29 Eylül 2013 yılında sona eren Breaking Bad adından hala söz ettiren dizilerden biri. Çeşitli bölümlerin yönetmenliğini ve yazarlığını üstlenen Vince Gilligan tarafından yaratılan dizi Albuquerque, New Mexico'da geçmekte. Dizi, 5 sezondan ve 62 bölümden oluşuyor. Başrollerini, Family Guy, Isle of Dogs gibi yapımlarda da yer almış olan ve bu dizideki oyunculuğu ile 4 Primetime Emmy En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne ve 5 Atın Küre adaylığına sahip olan Bryan Cranston ve Westworld, BoJack Horseman gibi yapımlarda da yer almış olan ve Breaking Bad dizisindeki oyunculuğuyla 5 Primetime Emmy Ödülü’ne aday olup üçünü kazanan Aaron Paul paylaşmakta.

Breaking Bad

16 Primetime Emmy, 8 Sattelite, 2 Altın Küre, 2 Peabody, 2 Critic’s Choice ve 4 TCA ödülü de dahil olmak üzere birçok ödüle sahip oldu. 2013'te Breaking Bad, tüm zamanların en çok beğenilen TV programı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. Netflix platformunda izlemeye açık olan dizinin IMDb puanı 9.5 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 96.

Breaking Bad Konusu

Breaking Bad Konusu

Bir lisede kimya öğretmenliği yapmakta olan 50 yaşındaki Walter White, akciğer kanseri teşhisini aldıktan sonra hayat seçimlerini sorgulamaya başlar. Bunu takip eden dönemde, ailesine maddi yardımda bulunabilmek, bir miras bırakabilmek ve hastane giderlerini karşılayabilmek için kimya bilgileri ile, eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman ile yolları kesiştikten sonra uyuşturucu üretimine başlar. Küçük porsiyonlarda başladıkları metamfetamin üretimleri zamanla büyür, piyasadaki en saf ürünü yapan Pinkman ve White kendilerini polis, yerel çeteler, Meksika kartelleri ile karşı karşıya bulur.

Breaking Bad Oyuncuları

Breaking Bad Oyuncuları

Bryan Cranston – Walter White

Anna Gunn – Skyler White

Aaron Paul – Jesse Pikman

Dean Norris – Hank Schrader

RJ Mitte – Walter White, Jr.

Giancarlo Esposito – Gustavo ‘Gus’ Fring

Bob Odenkirk – Saul Goodman

Jonathan Banks - Mike Ehrmantraut

Jesse Plemons – Todd Alquist

Breaking Bad Fragmanı

Breaking Bad Müzikleri

Breaking Bad İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

“Gelmiş geçmiş en iyi şovlardan biri, temposu mükemmel. Karakterler iyi gelişmiş ve eğlenceli. Gösteri her şeyi çok düzgün bir şekilde birbirine bağlar. Dürüst olmak gerekirse, her izlediğinizde daha iyi olan bir dizi. Walter'ın kötüye gittiğini ve hikayenin nasıl çözülebileceğini görmek katartik. Çok iyi hikâye anlatımı, Vince Gilligan'a aferin.” (KinoKoopaKid)

“İnce ayrıntılardan eşsiz yazıya ve mükemmel oyuncu kadrosuna, çok güzel çekilmiş sahnelere kadar her şey. Piyasadaki en iyi TV programı olabilir. Hikaye, bazı yaratıcı özgürlüklerle bile, sağlam temellere dayanıyor, inandırıcı ve çok gerçek hissettiriyor. Dizi, diğerlerinden farklı olarak, kaliteli şarap gibi yaşlanıyor. Ne kadar çok izlerseniz ve o kadar uzun süre batarsanız o kadar güzelleşiyor. Her sezon daha güçlü ve daha iyi hale gelen birkaç dizi düşünebiliyorum. Sadece dişlerinizi batırmaya değil, yemeye de değer. Breaking Bad zamansız bir parça ve gelecekte bile uzun süre ayakta kalacak ve sonsuza kadar çıkmış en iyi TV şovlarından biri olacak.” (alexander-43448)

“Bu diziyi sakın izlemeyin çünkü o kadar mükemmel ki başka bir dizi izleyemezsiniz.” (pranavagarwal-77843)

“Breaking Bad'i 8 yıl önce izlemeyi bitirdim ve ne kadar muhteşem olduğuna hayran kaldım. Orijinal hikaye, harika karakter oluşturma, komedi, drama... gerilimli anlar... bu dizide hepsi var. Bunca yıldan sonra Netflix'te yeniden izlemeye başladım ve o zamanlar olduğu gibi şimdi de buna takıntılıyım. Kesinlikle rakipsiz bir televizyon programı.” (Pagalala)

Breaking Bad İzleyici Yorumları

Breaking Bad Hakkında İlginç Bilgiler

Bir Modern Trajedi

Breaking Bad Hakkında İlginç Bilgiler

Kısaca tragedyanın ne olduğuna değinelim. Aristo Poetika kitabında tragedyalar konusunda en derin açıklamalardan birini yapmıştır. En meşhur tragedya örnekleri Sofokles’in Kral Oidipus, Homer’in Odysseia ve Sofokles’in Antigone’si sayılabilir. Aristo’nun açıklamasıyla bir tragedya seyircide acıma ve korku duygularını tetiklemelidir. Başta iyi niyetlerle başlayan karakterin talihi sonuna doğru bir değişim gösterir. Karakterdeki ve karakterin talihindeki değişim tragedyada kötüden iyiye değil, daime iyiden kötüye olur.

Fakat bu karakter ayrıca Aristo’nun hamartia dediği trajik hataya da sahiptir. Bu genellikle Breaking Bad’de de olduğu gibi karakterin kibir ve gururudur. Tragedyanın bitiminde seyircisinde Aristo’nun tabiriyle bir katharsis ya da bir arınma duygusu oluşturmalıdır. Tragedya hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Breaking Bad dizisinde de izleyici baş karakter olan Walter White’ın durumuna empati kurmasına rağmen sezondan sezona, bölümden bölüme Walter’daki yavaş ve düzenli değişim seyirciyi neredeyse korkutur ve ona karşı acıma hissi uyandırır. Trajik kahraman Breaking Bad’de halktan ve her gün karşılaşılabilecek bir karakterdir. Walter’ın da karakterindeki trajik hatası gururudur, işe sadece ailesine bir miras bırakmak için başlayan Walt, ilerleyen dönemde ve koşullar düzelse de kendini durdurmakta güçlük çeker.

Vince Gilligan ve Breaking Bad Evreni

Vince Gilligan ve Breaking Bad Evreni

10 Şubak 1967’de doğan Vince Gilligan meşhur Breaking Bad evreninin de kurucusu ve yaratıcısı. Breaking Bad’den önce X Files ve Will Smith ve Charlize Theron’un başrollerinde olduğu The Lone Gunman gibi yapımlarda da yer aldı. Breaking Bad ile aldığı başarıdan sonra bu evrenler üzerine kurduğu iki farklı yapımla da adını duyurmaya devam etti.

Başrollerinde daha önce Breaking Bad’de de yer alan Saul Goodman rolüyle Bob Odenkirk, Mike Ehrmantraut karakteriyle Jonathan Banks ve Rhea Seehorn gibi oyuncuların yer aldığı Better Call Saul 6. sezonu ve finaliyle 2022’nin ses getiren dizilerinden biri haline geldi.

Jesse karakterine hayat veren Aaron Paul’ün başrolünde olduğu ve karakterinin başına gelenlerin gösterildiği Breaking Bad evreninin diğer yapımlarından biri ise El Camino: Bir Breaking Bad Filmi (2019) oldu. Better Call Saul’un final bölümünden sonra Vince Gilligan Breaking Bad evreninden başka yapımlar çıkıp çıkmayacağı sorulduğunda Gilligan Rolling Stones dergisine verdiği bir röportajda;

“Bence aynı evrende çok fazla iş çıkarttığını anlayabileceğin belirli bir nokta var ve bunu belirlemesi de oldukça zor. Sadece rahat bırakman gerekiyor. Ve bazı evrenler daha büyük ve daha esnek. Dünyadaki diğer dizi ve filmlere oranla bizimki çok küçük bir dünya Albuquerque, New Mexico.” dedi.

Breaking Bad Evreni

Diziyi bir reklam aracı olarak da kullanan New Mexico’da Temmuz 2022’de Albuquerque Kongre Merkezi‘nde Jesse ve Walt karakterlerinin bronz heykeli dikildi. Heykeltıraş Trevor Grove tarafından yapılan heykel, Sony Pictures tarafından bağışlandı. Breaking Bad’i Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Tragedy

https://www.britannica.com/art/tragedy-literature/Theory-of-tragedy

https://breakingbad.fandom.com/wiki/Breaking_Bad_Wiki

https://deadline.com/2022/07/breaking-bad-statues-unveiled-in-albuquerque-1235081707/

https://www.imdb.com/title/tt0903747/?ref_=nv_sr_srsg_0


BENZER YAZILAR

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri ve Şubat Seçkisi

İstanbul Film Festivali'nin çevrimiçi gösterimleri hakkında bilgiler, Şubat seçkisinin içeriği ve Şubat seçkisindeki filmler hakkında kısa açıklamalar.

Coherence / Paralel Evren (2013)

Sadece tek bir mekanda, 8 oyuncuyla çekilen; çoklu evrenler ve şüphe duyulan gerçekliklerin konu alındığı gizem dolu bir bilim kurgu filmi.


Paylaş