Yönetmenliğini Erik Richter Strand, yazarlığını Steve Lightfoot ve Angela LaManna’nın üstlendiği Behind Her Eyes dizisinin incelemesi.

Sarah Pinborough’un 2017 yılında yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanan ve tüm dünyada 17 Şubat 2021 tarihinde Netflix platformunda yayınlanan Behind Her Eyes, dikkat çekici hikayesi ve kaliteli oyunculukları sayesinde izleyicilerden yüksek beğeni topladı.

Dizinin yönetmenliğini Varg Veum serisinden tanıdığımız Erik Richter Strand üstlenirken, yazarlığını ise Steve Lightfoot ve Angela LaManna isimleri yapmıştır.

Eric Richter Strand Hakkında 

Erik Richter Strand Norveçli film ve televizyon yazarı ve yönetmenidir. En son, Sarah Pinborough'nun Netflix için Behind Her Eyes ve Left Bank Pictures adlı romanından 6 bölümlük bir uyarlama yönetti. Erik, Kanal 4'te yayınlanmadan önce ABD'de Walter Presents kanalını başlatan Valkyrien'i yarattı, yazdı ve yönetti. Bu, Norveç'te Gullruten Ödülleri'nde En İyi Drama ve En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandığı büyük hit oldu. O zamandan beri Valkyrien dizisi, Birleşik Krallık'ta Mark Strong'un başrol oynadığı "Temple" adıyla yeniden çekildi.

Bunların yanında Erik, Jo Nesbo'nun Occupied adlı gösterisini yazdı ve yönetti. Uzun metrajlı filmi Sons, dünya çapında sayısız film festivalinde oynadı ve Mannheim, Almanya'daki Fassbinder Ödülü ve ABD'deki Seattle Uluslararası Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü dahil olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 

Behind Her Eyes Dizisinin Oyuncuları

Simona Brown: Louise Barnsley

Eve Hewson: Adele Ferguson

Tom Bateman: Dr. David Ferguson

Robert Aramayo: Rob Hoyle

Tyler Howitt: Adam

Georgie Glen: Sue

Nichola Burley: Sophie

Behind Her Eyes Eleştirmenler ve İzleyici Yorumları ve IMDb Puanı

Netflix’in Top 10 listesine girmeyi başaran bu yapım IMDb üzerinden 7.3 puan aldı. İzleyiciler ve eleştirmenler tarafından özellikle çarpıcı finali ile oldukça beğeni topladı. İzleyiciler roman ile kıyasladıklarında romanda daha çarpıcı bir anlatım olduğunu ancak dizinin de bu konu üzerinden oyunculuklar ve yönetmen sayesinde gayet sürükleyici ve başarılı bir yapım haline gelmeyi başardığını öne sürüyorlar. Ve kitaba göre Adele ve Rob karakterleri, oyuncular sayesinde çok daha nefes kesici işlenmiş.

Behind Her Eyes Dizisinin Konusu

-Spoiler Uyarısı-

Louise oğlunu büyütmeye çalışan bekar bir annedir. Bir psikiyatri merkezinde sekreter olarak çalışan Louise Dr. David’in yeni sekreteri olur. Bir süre sonra patronuyla yeni bir ilişki yaşamaya başlar. Fakat büyük bir sorun vardır. O da patronunun evli olmasıdır. Patronun çok titiz ve bir o kadar da kuralcı olan eşi Adele ile de tanıştıktan sonra kendisini çok sıradışı bir üçlü ilişki içerisinde bulur. Tüm bu olaylar içerisindeki asıl gizli olan gerçekler Adele'nin geçmişte ailesinin ölümü üzerine yatırıldığı ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde saklıdır. Orada tanıştığı bir diğer hasta olan Rob, Adele'nin hayatını hiç beklemediği bir şekilde altüst edecektir.

Paula Hawkins'in bu yapımdan önce ilk olarak Emily Blunt ile 2016 yapımı "Trendeki Kız" romanı bir film olarak uyarlandı. Liane Moriarty (HBO için büyük bir hit olan "Big Little Lies") gibi geçtiğimiz birkaç yılın pek çok etkileyici romanının da uyarlanmasının ardından "The Husband's Secret" ve "Nine Perfect Strangers" romanları da sırasıyla sinema ve TV dizisine uyarlandı.

Son uyarlanan yapımı olan "Behind Her Eyes" dizisinde ise bu kez sadakatsizlik, kimlik ve birbirimize ve kendimize ihanet etme biçimlerimizle ilgili metaforlar izliyoruz. Bunda, bu türün sıklıkla sahip olduğu gibi büyüleyici bir parlaklık gözümüze çarpıyor ve bu türde de sık sık olduğu gibi, zenginlik ve prestijin pürüzsüz patinası, yoğunlaşan bir korku duygusuyla altını çiziyor. Bu karakterler arasında sınıf ve sosyal statü açısından somut, önemli farklılıklar olsa da, aralarındaki tesadüfler de böylelikle başlıyor.

Gece terörü ve uyurgezerlik, kaygı, kişilik bozukluğu ve paylaşılan mücadele duygusu bu ilişkileri daha da geliştiriyor. En önemlisi, "Behind Her Eyes" dizisinin Netflix'e düşen altı önemli bölümünün tümü tuhaflaşsa bile dizinin asla kaybetmediği bu karakterler için tanıdık, makul motivasyonları içinde gizliyor. Geriye dönüşler ve rüya manzaraları içeren bu altı bölüm boyunca, giderek daha garip olaylara maruz kalıyorlar, hırsları ancak evrenselliklerinde tanınabiliyor. Çünkü herkes sevilmek, bir yuvaya sahip olmak, mücadele etmek yerine rahat bir yaşam sürmek, kendisinin almayı umduğu bir başkasına aynı gücü ve korumayı sağlamak istiyer. Peki bunu güvence altına almak için nereye kadar ileri gidebilirler?

Behind Her Eyes Dizisinin Şaşırtan Finali ve Astral Seyahat Hakkında 

Dizinin finalinde Rob’un Dr. David‘den etkilendiği için astral seyahat ile Adele’i öldürüp onun bedenine yerleştiğini öğreniyoruz, final sahnesinde ise Dr. David Louise’den etkilenince Louise’in bedeninin yeni sahibi Rob oluyor.

Okültizmde ve teozofide sıkça kullanılan astral seyahat, insanların uyku vb. bilincini kaybettiği hallerde parapsikolojiye inancı doğrultusunda esîrî beden ya da astral beden (spiritüalizmde duble) olarak geçer. 

Parapsikolojide "beden-dışı deneyim" olarak adlandırılan "İngilizce: out-of-body experience" (OBE),  metapsişikte "şuur projeksiyonu" adını alır.

tr.m.wikipedia.org › wiki › Astral_s...Web sonuçlarıAstral seyahat - Vikipedi

www.neoldu.com › SİNEMAWeb sonuçlarıNetflix'İn En Ters Köşe Dizisi Behind Her Eyes'ın İncelemesi - NeOldu.com

https://www.rogerebert.com/streaming/behind-her-eyes-netflix-tv-review 

https://www.curtisbrown.co.uk/client/erik-richter-strand


BENZER YAZILAR

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği (2018)

Mutluluk veren ve dramaya ve tarihe de bel bağlayan bir filmin detayları.

Oscar Kazanan En Genç Yönetmen -Damien Chazelle Serisi 1

Henüz 32 yaşında En İyi Yönetmen Oscar’ını alan Damien Chazelle, bunu yapan en genç kişi oluyor ve tarihe ismini altın harflerle yazdırıyor. Bu serimizde Chazelle'i ve filmlerini inceleyeceğiz.


Paylaş