Robot hayvanlar nasıl ortaya çıktı, özellikleri neler, nerelerde kullanılıyor?

Son yıllarda yapay zekânın gelişimi inanılmaz derecede kendini gösterdi, en sonunda da kendisi gibi yapay bir vücudu kontrol etmeye başladı. 

Robot Hayvanlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Yapay zekânın ilk zamanlarda ortaya çıkması ile beraber pek çok şey yazıldı, planlandı ve yapıldı. Yapay zekâ ile bilim beraber boy gösterdikçe gelişim kaçınılmaz oldu ve yapılabileceklerde sınır tanınmamaya başlandı. Yapay zekâ geliştiricileri her geçen gün adeta devrim sayılabilecek yenilikler ortaya çıkarmaya başladı ve bunun arkası da hiç kesilmedi. Son yıllarda ise geliştirdikleri zekânın bir vücudu kontrol etmesi ile beraber yeni bir dönemin kapıları açıldı. Geliştiriciler, ortaya çıkardığı bu çalışmayla bütün bedensel hareketleri hiç takılmadan yapabilen ilk robot hayvanların tohumunu atmaya başladı. Peki, bu robot hayvan çalışmalarının altyapı ve gerekli cihazlarının üretilmesi konusu nasıl aşılacak, robot hayvanların devamlılığı nasıl sağlanacak?

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde robotik ve makine mühendisi profesörü olan Aaron Johnson, ”Hayal edebileceğiniz herhangi bir hayvan, robotlar için ilham kaynağı olarak kullanılabilir” diyor.

Geliştiriciler bunun nedenini, her canlı organizmanın hareket için farklı işleyişler belirlemesi ile açıkladı. Bilim insanları ile robot hayvan tasarımcıları robot hayvanları tasarlamadan önce insan dâhil birçok canlıyı inceledi ve inceledikleri canlıların kapsamlı bir analizini yaptılar ve birçok önemli veri elde ettiler. Bu veriler daha sonra robot teknolojisinde kullanılacak. Örneğin bu veriler arasında, bir yarış esnasında çok hızlı koşan bir at veya denizyıldızının bir yere tutunabilmek için kullandığı çok güçlü vakum özelliği gösteren kolları var. Bu veriler, geliştiricilerin gözünde çok önemli fikirlerin ortaya çıkabilmesi için temel oluşturuyor.

Aaron Johnson yine yaptığı başka bir açıklamada, “Hayvanlarla tam olarak aynı mekanizmayı ve davranışları taklit etmeyi denemek yerine, hayvanın bu engel için ne yaptığını ve ilkelerini anlamaya çalışarak bunları robotik sisteme uyguluyoruz” sözlerini söyledi.

Robot Hayvanların gelişi ile yeni bir dönem mi başlıyor?

İnsanoğlu çok uzun zamanlar önce kendi elleriyle evcilleştirdiği hayvanlar ile bu zamana kadar dostça bir şekilde yaşadı ve bir bağ kurdu. Ama burada çok yenilikçi bir düşünce devreye giriyorMelbourne Üniversitesi’nde hayvan bilimci olan Jean-Loup Rault, "Artık yeni dostlar geliyor: evcil robot hayvanlar. Dijital teknolojiler nasıl birbirimizle etkileşimimizi değiştirdiyse, şimdi de hayvanlarla etkileşimde aynısını yapabilir. Beslemeniz, dışarıda yürütmeniz gerekmiyor. Evinizi batırmıyor. Hiç vicdanınız ezilmeden tatile gidebiliyorsunuz." Rault, bu sözleriyle robot hayvanların pabucunun dama atılmaması gerektiği görüşünde.

Robot Hayvanların Avantajları

Bazı gerçek evcil hayvanların, bilim insanlarının araştırmaları sonucunda insan psikolojisine iyi geldiği söyleniyor. Peki, bu durum robot hayvanlar için de geçerli mi? Geliştiriciler, bilim insanlarıyla beraber yaptıkları başka bir araştırmada yapay zekâya sahip robot hayvanların da aynı şekilde insan psikolojisine iyi geldiğini ve insanlarla bağ kurma konusunda bir eksiği bulunmadığını dile getiriyor. Robot hayvanların en büyük avantajı, bir hayvanın dostluk kurmasını ve makine programlarının işe yararlılığını sunmaları. Örneğin mekanik hayvanlar, alerjisi nedeniyle gerçek evcil hayvan besleyemeyen insanlara, evinde alanı dar olan kişilere veya hareket sıkıntısı çeken bazı yalnız insanların bir dostluk kurmasına önemli derecede yardım ediyor ve evcil hayvan beslemenin yolunu açıyor.

 Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde biyomekanik robotlarla çalışan Dan Goldman: “Duygularınızı anlayıp tepki verebilen bir köpek olacak. Yatağınızın altına girip oyuncakları çıkaran bir robot olacak.” diyor.

Üretilen Bazı Robot Hayvanlar

Robot Köpek Aibo: Bu senenin başlarında tanıtılan ve Sony tarafından üretilen bu köpek, bu işin öncülerinden birisi olarak kabul ediliyor. Türkiye’de de satışa çıkan bu köpek ilk çıktığı zaman büyük bir ilgi gördü. Ancak daha sonra bu ürünün birçok alanda eksik bazı yanları olduğu fark edildikten sonra gelecek dönemlerde daha iyi geliştirilmesi için gerekli geliştirme ve fonlama çalışmalarına yeniden başlandı. Geliştirme amaçları arasında ise; mutfak işlerinden, ofis işlerine kadar her işi görebilmesi bulunuyor. Bu köpeği geliştiren Hiroaki Kitano, yapay zekânın hayatın her alanında kullanılması gerektiği düşüncesinde.

Evcil Hayvan Lovot

Bu sene dünyaca ünlü teknoloji fuarı CES’te tanıtılan sevimli ve bir o kadar da becerikli olan Lovot’un üretilme amaçlarından birisi yalnızlığa bir çözüm olmak. Oyuncak ayı ve baykuş karışımı olan bu ürün ayrıca çocukların gözünde de çok yakın bir arkadaş olarak yer alıyor.

Robot Kedi MarsCat

Bu sene CES’te tanıtılan bir başka evcil hayvan ise MarsCat adlı robot kedi. MarsCat’ te tıpkı Lovot gibi evcil hayvan olarak planlandı ve üretildi. Gerçek bir kediye çok benzeyen bu ürünün bütün sistemleri çok kararlı çalışıyor ve birçok hareketi kolaylıkla yapıyor. Özelliklerinden önemli birisi ise, dokunulduğu zaman gerçeğe yakın bir tepki vermesi ve oyuncaklarla oynayabilmesi!

Robot hayvanları sevenler kadar sevmeyenler ve karşı çıkanlar da bulunuyor. Bunun nedeni ise gerçek hayvanların ileri ki dönemlerde bir köşeye atılacağı düşüncesi. Bu konu bilinmez ama bir gerçek var ki robot hayvanlar, geleceğin dünyasında robot insanların yanında yerini aldı ve sadece zamanın kendilerine gelmesini bekliyorlar.

 

Kaynaklar

https://www.webtekno.com/robotlar-havali-hareketlerini-hangi-hayvanlardan-kopyaliyor-h29548.html

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/evcil-robotlar-evcil-hayvanlara-fark-atiyor-40002888

 https://www.cnnturk.com/teknoloji/robot-evcil-hayvanlar-yapay-zeka-teknolojisi-ile-donatilacak

https://webrazzi.com/2020/01/11/ces-te-tanitilan-dikkat-cekici-6-robot/


BENZER YAZILAR

Adam Otu Nedir? Özelikleri

Adam otu ismini insan bedenine benzeyen köklerinden alıyor. Patlıcangiller ailesinden. Sarı, mavi ya da mor renk çiçekler açan bir bitki. Sıcak iklimlerde yetişiyor.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır ve Satılır? Ne işe Yarar?

Bu NFT rehberinde kafanıza takılan her türlü sorunun yanıtını bulabilirsiniz. Nedir, ne şe yarar, nasıl yapılır, nasıl kullanılır, örnekleri, nasıl para kazanılır, açılımı nedir, nereden alınır.


Paylaş