Tarihin en popüler logosunun arkasındaki isim olan Milton Glaser ve grafik tasarımları.

2020 Haziran ayında 91 yaşındayken hayatını kaybeden Milton Glaser, 60’lı ve 70’li yıllarda parlak renkli logoları, dergi ve kitap kapakları, poster tasarımları ile Amerika’da görsel tasarım kültürünün rotasını belirleyen isim. Aklımızdan çıkmayan I ♥ NY logosu ve saykodelik Bob Dylan illüstrasyonu ise Glaser’ın dünya çapında bilinen iki başarılı tasarımı.

“Görsellikte, var olan her şeyin bir ilham olarak kullanılabilmesi beni heyecanlandırıyor.

Art Nouveau, Çinlilerin suluboyaları, Almanların gravürleri, ilkel Amerikan resimleri, 30’ların karikatürleri… hepsi birer ilham kaynağı.”

Milton Glaser Kimdir?

Milton Glaser, 26 Haziran 1929’da Bronx’ta Macar göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir kuru temizleme ve terzi dükkanını işletiyordu, annesi ev hanımıydı.

Küçük bir çocukken, kuzeninin kendisini eğlendirmek için bir kağıt parçasına kuş figürü çizmesini yıllar sonra hala anımsıyordu; çünkü bir kalemle başka bir hayat yaratabilme fikri Milton için unutulmaz bir ana sebep olmuştu. O an Milton hayatını nasıl geçirmek istediğine karar verdi.

Manhattan’daki stüdyosunda Milton Glaser.

Resim dersleri aldı, ardından Manhattan’da bir sanat lisesine kaydoldu. İki kez girdiği Pratt Institute sınavlarında istediği başarıyı yakalayamadı. Cooper Union’a kabul edilmesinin ardından bir paket tasarımı şirketinde işe başladı.

Cooper Union’da okurken üç sınıf arkadaşı ile beraber Design Plus isimli bir tasarım şirketi kurdu. Mezuniyetinin ardından Vogue dergisinin tanıtım departmanında çalışmaya başladı. Sonrasında İtalya'nın Bologna şehrindeki Güzel Sanatlar Akademisi'ne Fulbright bursu kazandı ve burada gravür sanatı eğitimi aldı.

Görsel sanata olan bakış açısı ile Milton, eldeki görsellerle üretilen kolaj çalışmalarının tasarımda ilerleme kaydettiremeyeceğini öne sürdü. Onun için tasarım, sadece kendi hayal gücüne dayanmalı ve bir tek kendi kaleminden çıkmış olmalıydı.

“Ben görsel materyaller ile uğraşan biriyim -mimari bir şey, bir dizi tabak, kağıtlar ya da herhangi bir obje, hiç farketmez. Mesela şu anda T-shirt tasarlıyorum.”

Glaser’ın İkonik Tasarımları

1967’de “Bob Dylan’s Greatest Hits” albümü için tasarlanan poster, parlak renkleri ve çarpıcı grafik dili ile Glaser’ın en popüler işlerinden biri oldu. Glaser’ın, Marcel Duchamp’ın oto-portresinden temel alarak çizdiği Bob Dylan’a ait siyah-beyaz silüetin üstüne eklediği kontrast yaratan dalgalı motifler ilhamını İslam sanatından aldı. Dylan posteri yaklaşık 6 milyon baskısı ile sayısız eve girdi ve bu ikonik eser 60’ların görsel imzalarından biri oldu.

New York’ta bir turizm kampanyası için 1977’de üretilen I ♥ NY logosu, halen daha dünyanın en bilinen ve taklit edilen logosu.

Glaser’ın taksi yolculuğu sırasında kırmızı mum boya ile bir zarfın arkasında çizdiği “I-Kalp-NY” , tombul bir yazı tipinde siyah harflerle basıldı ve kiraz kırmızısı bir ♥ “kalp” kelimesinin yerini aldı.

Umulmadık bir şekilde popülerleşen logo, Özgürlük Heykeli veya Empire State gibi New York şehrinin simgelerinden biri oldu.

“Bu kadar basit, küçük bir fikrin geldiği noktaya çok şaşırdım!” M.Glaser

11 Eylül 2001’deki saldırı olaylarından sonra bu ünlü logo, “New York, seni her zamankinden çok seviyorum.” olarak yeniden yorumlandı. Bu sefer kırmızı kalp yaralıydı.

 

Daha fazla Glaser tasarımı için: https://www.miltonglaser.com/the-work/

 

Kaynaklar:

https://www.nytimes.com/2020/06/26/obituaries/milton-glaser-dead.html

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53203478


BENZER YAZILAR

Sapiens'ten Amerikalılar ile ilgili bir anekdot

Apollo 11 astronotları Ay'a seyahat etmeden önceki aylarda ABD'nin batısında Ay'a benzeyen ıssız bir çölde eğitim gördüler. ⁠Burası Kızılderili topluluklara ev sahipliği yapıyordu.

TEKNOFEST 2022

TEKNOFEST 2022 başvuruları, tarihi, kategorileri, yarışmaları, ödülleri ve festival hakkında bilmeniz gereken tüm güncel detaylar.


Paylaş