İstanbul'un en büyük film festivallerinden olan 21. İKSV Filmekimi Film Festivali'ne dair her şey.

2002 yılında sinemaseverlere diğer ülkelerdeki festival filmlerini getirmek, daha vizyona girmemiş filmleri izleyicilere ulaştırmak ve vizyona girmeyecek bazı filmleri de beyaz perdede izleme fırsatı sunmak için başlayan Filmekimi, 2022 yılında da PARİBU sponsorluğunda izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) aracılığıyla 2002-2010 tarihleri arasında Emek Sineması'nda izleyicilerle buluşan Filmekimi, artık Ankara, İzmir başta olmak üzere Eskişehir, Gaziantep ve Trabzon gibi şehirlerde de izleyicilerle buluştu. Bu sene 21. kez gerçekleşecek olan Filmekimi, 50 film ile 07-16 Ekim tarihlerinde İstanbul'da başlayacak. 

21. İKSV Filmekimi Nerede ve Ne Zaman?

iksv filmekimi

Bu sene de Ekim ayında başlayacak olan Filmekimi'nin önceki senelerde çeşitli şehirlerde gerçekleşmesine karşın bu seneki tarihleri ve mekanları sadece İstanbul için açıklanmış bulunmakta.

07-16 Ekim tarihlerinde başlayacak olan festival, 50 film ile 4 ayrı salonda ve iki yakada seyircileriyle buluşacak. Bunlar; Avrupa yakasında Atlas 1948 ve City's Cinewam 7, Asya yakasında Kadıköy Sineması ve Sinematek Sinemaevi.

21. İKSV Filmekimi Biletleri

30 Eylül Cuma 10.30’da Siyah, 1 Ekim Cumartesi 10.30’da Beyaz ve 2 Ekim Pazar 10.30’da Kırmızı Lale Kart üyeleri için indirimli fiyatlarıyla satışa çıkacak festival biletleri, 4 Ekim Salı günü saat 14.30'da genel satışa açılacak. Passo.com.tr ve Passo mobil uygulaması üzerinden satışa çıkacak biletler aynı zamanda City’s Nişantaşı - CINEWAM Premium, Kadıköy Sineması ve İKSV ana gişeden satın alınabilecekler. 

21. İKSV Filmekimi için bilet fiyatları da şöyle; Hafta içi gündüz(11.00, 13.30, 16.00) seansları Tam 50 TL, hafta içi 19.00, 21.30 ve tüm hafta sonu seansları (11.00-13.30-16.00-19.00) tam 75 TL. Eczacıbaşı Genç Bilet aracılığıyla da 21.30 haricindeki seanslar için sınırlı sayıda öğrencilere 10 TL olacak. Biletler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

21. İKSV Filmekimi

21. İKSV Filmekimi Kapsamındaki Bazı Filmler

Armageddon Time - James Gray

Stars At Noon - Claire Denis

Uçsuz Bucaksız - Emanuele Crialese

Güneş Sonrası - Charlotte Wells

R. M. N. - Cristian Mungiu

Cennetten Gelen Çocuk - Tarik Saleh

Pacifiction - Albert Serra

Güzel Bir Sabah - Mia Hansen-Love

Beyaz Gürültü - Noah Baumbach 

Aile Bağları - Arnaud Desplechin

Hallelujah: Leonard Cohen, Bir Yolculuk, Bir Şarkı - Dayna Goldfine, Dan Geller

Maskeli Balo - Nicholas Bedos

Tanrının Unuttuğu Yer - Hlynur Palmason

Bebek Servisi - Hirokazu Kore-eda

Ayrılma Kararı - Park Chan-wook

Çaykovski'nin Karısı - Kirill Serebrennikov

Yakın - Lukas Dhont

İşe Yaramazlar - Lise Akoka, Romane Gueret

Kadın Kral - Gina Prince-Bythewood

İKSV Filmekimi 2022 Öne Çıkan Filmler

Armageddon Time

Yönetmenliğini Ad Astra, The Immigrant ve We Own the Night gibi filmlerde de izlediğimiz James Gray'in üstlendiği film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yaptı. Bir dönem draması olan filmin başrollerinde Anne Hathaway, Anthony Hopkins, Jeremy Strong gibi ünlü oyuncular bulunmakta. Film Altın Palmiye'ye de aday oldu.

Yönetmen Gray'in New York'ta geçen çocukluğundan da parçalar bulunduran Armageddon Time, Amerikan rüyasının jenerasyonlar arasında yarattığı etkiyi incelerken, siyasal bir belirsizlik dönemi Amerika'sında aile, arkadaşlık gibi kavramları da inceliyor. Filmin Türkiye vizyon tarihi belirsiz. 

Ayrılma Kararı (Decision to Leave)

Çağdaş Güney Kore sinemasının önde gelen yönetmenlerinden biri olan ve Handmaiden ve Oldboy gibi yapımlarıyla da adından bahsettiren Park Chan-wook'un yeni filmi de Filmekimi'nde seyircileriyle buluşacak.

Açılışını Cannes Film Festivali'nde yapan film festivalde, En İyi Yönetmen ödülünü de kazandı. Film, Güney Kore'nin Oscar adayı olarak seçildi. 

Suç, drama ve gizem türlerinde olan film, dağlarda bir adamın ölümünü inceleyen bir dedektifin cinayeti araştırması sırasında ölen kişinin gizemli karısıyla yakınlaşmasını konu alıyor. Filmin Türkiye vizyon tarihi belirli değil. Fragmana buradan ulaşabilirsiniz.

Yakın (Close)

Bir Belçika, Hollanda ve Fransa ortak yapımı olan film, bir A24 yapımı. 2018 Filmekimi'nde gösterime giren bir diğer filmi Kız (Girl) ile de dikkatleri üzerine çeken ve Cannes'tan övgülerle dönen filmin Lukas Dhont yönetmenlik koltuğunda. 2022 Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'ün sahibi olan Close, Belçika'nın da Oscar adayı. 

13 yaşındaki Leo ve Remi isimlerindeki iki çocuğun arasındaki arkadaşlığı anlatan film, bir anda bozulan bu arkadaşlığa anlamlandırmaya çalışmalarını işliyor. Leo, olanlarla ilgili Remi'nin annesi Sophie'ye danışır. Filmin fragmanı burada.

Öğle Güneşinde Yıldızlar (Stars At Noon)

Kendine özgü tarzıyla tanınan ve High Life, 35 Shots of Rum filmleriyle tanınan Fransız yönetmen Claire Denis'in yeni filmi Öğle Güneşinde Yıldızlar. Bir A24 yapımı olan film, 2022 Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü kazandı.

Başrollerinde My Salinger Year, Once Upon A Time... in Hollywood ve Maid gibi yapımlardan tanıdığımız Margaret Qualley ve The Favourite ve Mary Queen of Scots filmlerinde de yer alan oyuncu ve müzisyen Joe Alwyn bulunmakta. 

Nikaragua'da geçen film aynı zamanda, yazar Denis Johnson'ın aynı isime sahip kitabından bir uyarlama. 1984 yılında Nikaragua'da gizemli bir İngiliz iş insanı ve dik başlı bir Amerikalı gazeteci romantik bir ilişki içine girerler. Fakat bu sırada bir yalanlar labirentine girecek ve ülkeyi terketmek için yollar aramaya mecbur kalacaklardır. Filmin Türkiye vizyon tarihi 23 Aralık 2022. Fragmanı buradaki linkten izleyebilirsiniz. 

İlgi Manyağı (Sick of Myself)

Son zamanlarda özellikle de 2021 yılında adından bahsettiren The Worst Person in the World ile Norveç sineması eskiden olduğundan daha çok dikkat çekiyor. Yine bir Norveç yapımı bir film olan İlgi Manyağı Kristoffer Borgli yönetmenliğinde Filmekimi'nde yerini alacak. 2022 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan film, komedik diliyle dikkatleri çekiyor. 

Film, Signe ve Thomas isimlerinde ve ilişkileri aslında derinlerde rekabete dayalı olan bir çifti konu alıyor. Çalıntı eşyalarla heykelleriyle ünlenen çağdaş bir sanatçı olan Thomas'ın aniden ünlenmesinden sonra Oslo'nun kültürel çevrelerinden ilgiyi kendi üzerine çekmek için çalışmalara başlar. Fragmanını buradan izleyebileceğiniz filmin Türkiye vizyon tarihi 4 Kasım 2022. 

Güneş Sonrası (Aftersun)

Kısa filmleri Laps ve Blue Christmas'dan sonra İskoç asıllı yönetmen Charlotte Wells'in ilk uzun metraj filmi Güneş Sonrası. Bir A24 yapımı olan film, Cannes Film Festivali'nde Jüri Ödülü'ne layık görüldü. Başrollerinde The Lost Daughter ve Normal People gibi yapımlardan tanıdığımız oyuncu Paul Mescal, Frankie Corio ve Celia Rowlson-Hall bulunuyor. Filmin dikkat çekici bir diğer unsuru da Türkiye'de geçiyor olması.

Sophie isimli bir kızın, 20 yıl önce babasıyla Fethiye'de bir tatil köyünde yaptığı bir tatili hatırlamasını konu alır. Kendi kafasındaki babasının imajıyla, gerçeklerin arasındaki farklılıkların kafasını kurcaladığı Sophie babasıyla uzlaşmaya çalışacaktır. Filmin Türkiye vizyon tarihi belirsiz, fragmanı ise linkte.

Beyaz Gürültü (White Noise)

Ünlü yazar Don Delilo'nun aynı isimli çok sevilen kitabından uyarlanan Beyaz Gürültü, problematik ailelerin yönetmeni olan Noah Baumbach'ın yeni filmi. The Squid and The Whale, Marriage Story ve Mistress America gibi filmlerden tanıdığımız Baumbach'ın yeni filmi dünya prömiyerini Venedik Film Festivali'nde yaptı.

Aynı zamanda film festivalinde Green Drop ödülünü de kazandı. Başrollerinde Anette, Paterson ve The Last Duel filmlerinde yer alan Adam Driver ve yönetmenin de eşi olan ve 20th Century Women ve Frances Ha gibi filmlerde oynayan yönetmen ve oyuncu Greta Gerwig yer alıyor. 

Film, 1980'lerde bir Amerikan ailesini monoton ve tekdüze hayatları boyunca konu alıyor. Bu değişik ailenin hayatları, yaşadıkları küçük kentte gerçekleşen bir olaydan sonra ters düz olur ve bu onları ölüm, mutluluk, gelecek, tüketim gibi konularla yüz yüze bırakacaktır. Filmin Türkiye vizyon tarihi belirsiz. Fragmanı buradan izelyebilirsiniz.

The Banshees of Inisherin

2022 Filmekimi'nin en çok beklenen filmlerinden birisi olan The Banshees of Inisherin, In Bruges ve Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri gibi filmlerin de yönetmeni olan Martin McDonagh'ın yönetmenliğinde. Oyuncuları The Batman ve The Lobster gibi filmlerden tanıdığımız Colin Farrell ve Harry Potter ve Calvary gibi filmlerden tanıdığımız Brendan Gleeson

Bu üçlünün In Bruges filminden sonra ilk kez bir araya gelişi. 2022 Venedik Film Festivali'nde galasını yapan film festivalden,  En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Colin Farrell) ödülleriyle geri döndü

1920 tarihlerinde İrlanda'da ücra bir adada geçen film, bir arkadaşlığı ele alıyor. Bu iki arkadaştan biri, aniden arkadaşlıklarını sonlandırdığında bundan sadece ikisi değil, yaşadıkları küçük şehir de ağır bir şekilde etkilenecektir. Filmin Türkiye vizyon tarihi 3 Şubat 2023. Fragman

Yukarıdaki filmlerin yanı sıra; Louis Garrel'in oynadığı Tiyatro Okulu (yön. Valéria Bruni Tedeschi), Ralph Fiennes ve Anya Taylor-Joy'un başrollerinde olduğu The Menu (yön. Mark Mylod), Saoirse Ronan ve Sam Rockwell'in oynadığı See How They Run (yön. Tom George), Léa Seydoux'nun başrolünde olduğu Güzel Bir Sabah (yön. Mia Hansen-Løve), Emma Mackey'in oynadığı Emily (yön. Frances O’Connor), Bebek Servisi (yön. Hirokazu Kore-eda) da diğer ilgi çekici filmler arasında sayılabilir. 

Filmler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi Seyirler!

Kaynakça

http://filmekimi.iksv.org/tr

https://www.imdb.com/?ref_=nv_home

https://www.beyazperde.com/


BENZER YAZILAR

21. İKSV Filmekimi

İstanbul'un en büyük film festivallerinden olan 21. İKSV Filmekimi Film Festivali'ne dair her şey.

Umut Dolu Bir Animasyon Filmi: Soul

Pixar'ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı animasyon filmi Soul hakkında bilgiler.


Paylaş