Aşkın ve arkadaşlığın arasında sürüklenen delidolu bir yolculuğun hikayesi.

Delidolu, orijinal ismiyle The Kissing Booth, aynı isimli kitaptan uyarlanan ve serinin ilk filmiyle 2018 yılında izlediğimiz gençlik, romantik-komedi gibi türleri bir arada barındıran Netflix filmi.

İlk filmin yayınlandığı 2018 yılının üzerinden çok geçmeden 2020 yılında ikincisi gösterime girdi. İkinci filmiyle de oldukça beğenilen ve henüz anlatılacak maceraların da sona ermediği film Delidolu, üçüncüsünün 2021 yılının Ağustos ayında izleyiciyle buluşmasıyla hikayesini sona erdirdi.

Film gösterime girdikten ve izleyiciyle buluştuktan sonra; klasik bir gençlik filminin dışındaki eğlenceli hikayesi, enerjisinin izleyiciye geçmesi ve oyuncular arasında güzel bir uyum yakalanması açısından oldukça sevildi. Bu sebeple de birbirlerinin üzerinden çok geçmeden serinin devam filmlerini izleyebildik. 

Delidolu Filminin Konusu

Çocukluktan beri en yakın arkadaş olan Elle Evans ve Lee Flynn lise çağında iki gençtir. Adeta kardeş gibi olan Elle ve Lee, arkadaşlıklarını öylesine ileri taşımışlardır ki; arkadaşlık kanunları bile vardır. Bu kanunlarda beraber kurdukları hayaller, birbirlerinden beklentileri ve aşmamaları gereken çeşitli sınırlar yer almaktadır. Bu kanunları Elle ve Lee çok uzun zaman önce birlikte karar vererek oluşturmuşlardır.

Fakat yıllar geçip ikisi de büyüdüğünde arkadaşlık kanunlarından bazılarına uymak ikisi için de zorlaşacaktır. Özellikle bu kanunlardan birisi Elle için uyması imkansız bir hale gelecektir: arkadaşının akrabaları ve yakınlarından birine aşık olmak yasaktır, özellikle de kardeşine.

Elle, Lee'nin abisi Noah'a karşı başlarda kendisine bile itiraf edemediği duygular hislemeye başlar. Bu hisler, Lee ile birlikte düzenlediği ve tüm okulun katılım sağladığı oldukça değişik bir etkinlikte Elle için karşı koyamayacağı bir konuma gelir. Elle ve Noah için artık bir yolun başlangıcıdır. Fakat bu yoldan haberdar olmayan biri vardır: Elle'in çocukluk arkadaşı ve Noah'ın kardeşi olan Lee.

Birbirlerine karşı hislerini fark eden Elle ve Noah ilişkilerini gizli yaşamaya başlarlar. Fakat her gerçeğin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Peki Lee, tüm bu olanları öğrendiğine nasıl davranacaktır? 

Elle, ilk aşkı ve kardeşi kadar yakın arkadaşının arasında kalır. Ya arkadaşlık kurallarını çiğneyerek Lee'nin abisi Noah ile bir ilişkisini sürdürecek ya da ilk aşkından vazgeçecektir. Elle için bir seçim yapmadan devam etmenin yolu var mıdır?

Delidolu Filmi Fragman

Delidolu 2 Filmi Konusu

Noah ve Lee arasında kalma sorununu aşan Elle için her şey yoluna girmiştir, en azından şimdilik. Noah ile güzel giden bir ilişkisi olan Elle, zaman geçtikçe ve farklı durumlarla baş başa kaldıkça hem ilişkisi hem de en yakın arkadaşı Lee ile sınanacaktır. Üniversite için şehir dışına çıkan Noah'la uzaktan ilişki yaşamak zorunda kalan Elle için bir başka zorluk daha ortaya çıkar; lisenin son sınıfına geçmesi ve yakında her şeyin değişecek olmasıyla beraber kendisini Lee ile arkadaşlık kanunlarını gözden geçirmesi gereken durumların içinde bulur. Arkadaşı ve aşkı ile farklı sorunlar yaşayan ve kendisini bu kez de farklı bir sebepten bu ikilinin arasında bulan Elle, bu sınavı bu kez nasıl atlatacaktır?

Delidolu 2 Fragmanı

Delidolu 3 Filminin Konusu

Daha önce de aşkı ve arkadaşı arasında pek çok kez kalan Elle, bu zamana kadar sorunların üstesinden bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Serinin son filminde, Elle Noah ve Lee ile üniversiteden önce son kez doyasıya eğlendiği bir yaz tatili yapmayı planlar. Bu tatilde Lee ile daha önce yapmadıklarını yapmayı düşünür, Noah ile doyasıya vakit geçirmeyi hayal eden Elle için işler tahmin ettiği gibi gitmez. Bireysel sorunları dışında Noah ve Lee ile de doyasıya vakit geçirmek isteyen Elle, ummadığı sorunlarla karşı karşıya kalacak ve hayatının en zor kararını vermek zorunda kalacak, bu kararla da geleceğini şekillendirecektir. Acaba bu karar Noah'ın mı Lee'nin mi mutlu olacağı bir karar olacaktır?

Serinin son filminde baş karakterlerin büyüme yolculuğuna eşlik ediyor, hayatlarını değiştirecek kararlar almanın sorumluluklarını üstlendiklerini ve bu kararların nasıl sonuçlandığını görüyoruz. Böylelikle sona eriyor.

Delidolu 3 Fragman

Delidolu filmi, Beth Reekles'ın 2014 yılında aynı isimle yayınladığı kitabından uyarlanmış bir seriyi içermekte. Filmin senaryosunu Vince Marcello kaleme alırken, Marcello aynı zamanda filmin yönetmenliğini de üstleniyor. Filmin yapımcılığını üstlenen isim ise Michele Weisler. 

Delidolu Filmi Oyuncu Kadrosu

Elle Evans: Joey King

Noah Flynn: Jacob Elordi

Lee Flynn: Joel Courtney

Rachel: Meganne Young

Mike Evans: Stephen Jennings

Ollie: Judd Krok

Olivia: Bianca Bosch

Delidolu Filmi IMDb Puanı

Delidolu film serisinin ilk filmi Delidolu 1'in IMDb puanı 6/10.

Delidolu serisinin 2020 yılında yayınlanan ikincisi ise 5,7/10 IMDb puanına sahip.

Delidolu filminin son filmi olan ve 2021 yılında yayınlanan Delidolu 3'ün IMDb puanı ise 4,7/10. 

Üç filmlik seriden oluşan Delidolu, gençlik enerjisini hissetmek isteyen, eğlenceli vakit geçirmek isteyenlere önereceğimiz cinsten. Filmde yer alan karakterlerin delidolu yolculuğuna eşlik etmek isteyenler için film serisi Netflix'te gösterimde yer alıyor. 

Kaynak

https://www.beyazperde.com/filmler/film-252178/

https://www.imdb.com/title/tt3799232/

https://www.imdb.com/title/tt9784456/

https://www.imdb.com/title/tt12783454/


BENZER YAZILAR

Yanlış Bilinç: Aaahh Belinda Filmi

Bir şampuan reklamı üzerinden temellendirilen, toplumun beklentilerini karşılayarak yaşayan bir kadın ile toplumun beklentilerini reddederek yaşayan bir kadının iç içe geçmiş hikayesini anlatan iki boyutlu Aaahh Belinda filminin konusu ve incelemesi.

Climax

Kendilerini dansa adamış, hayallerini ve geleceklerini dans tutkularının üzerine kurmuş bir grup insan… Bir kutlama, kokteyle gizlice katılan bir uyuşturucu ve kabuslardan bir gece…


Paylaş