Başrollerini Nicholas Hoult ve Elle Fanning’in paylaştığı ünlü çariçe Büyük Catherine’in Rusya tahtına yükselişini konu alan tarih, dram, kara mizah dizisi.

2018 yapımı The Favourite filminin yazarlarından olan Tony McNamara, The Great’in yapımcısı olarak karşımızda. 2020 yılında 10 bölümlük ilk sezonu yayınlanan dizi, ikinci sezon onayını da aldı. 18. yüzyılda geçen dizi, Çarlık Rusyası’nın en uzun hüküm sürmüş kadın hükümdarı II. Catherine’in kocası III. Peter’ı saf dışı bırakıp yönetimi ele almaya çalışmasını anlatıyor. Kara mizah türünde olan bu dizi tamamen gerçek tarihi olaylara dayanmıyor. Peki Catherine The Great gerçekte kimdir? Hepsini bu yazımızda inceledik.

The Great Fragman

The Great Konusu

Aslen Alman olan genç Catherine (Elle Fanning), Rus çarı III. Peter (Nicholas Hoult) ile evlenerek çariçe olur. Onu sarayda büyük bir aşkın beklediğini sanır ancak evliliği ve Rus sarayı beklentilerini karşılamaz. Kocası Peter kadın düşkünü, bencil, duygu yoksunu ve pek de zeki olmayan biridir. Catherine saray halkı ile de pek iyi anlaşamaz. Catherine’in hizmetlisi Marial bir gün ona bir çözüm ile gelir: Peter’ı tahttan indirmek.

Marial, Rusya’da bir kişinin hükümdar olabilmesi için illa aynı soydan gelmesi veya varis olarak seçilmesi gerekmediğini söyler. Çariçenin de ülkeyi tek başına yönetme hakkı vardır. Hali hazırda zaten pek sevilmeyen Peter, liderlik vasfı olmayan ve ülkesine faydası dokunmayan bir hükümdardır. Catherine her ne kadar Rus asıllı olmasa da Rusya’ya çok değer verdiğinden bu öneriyi mantıklı bulur. Böylece Catherine ve Marial bir darbe planı oluşturmaya başlar. Ancak bu sırada Peter da Catherine'i öldürmeyi planlıyordur.

Catherine, ilk önce Peter’ı zehirlemeyi dener. Eğer kocası ölürse taht sırası ona geçecektir. Peter zehrin etkisiyle yataklara düşer ve ülkeye dair politik yükümlülükler Catherine’e geçer. Bu süreçte Çariçe, aslında Rusya ve ülke yönetimi hakkında düşündüğü kadar bilgisi olmadığını fark eder. Bu nedenle Peter’ın iyileşmesini umar çünkü kendisi hükümdarlık için yeteri kadar hazır değildir. Peter iyileşir ve Catherine kendisi hükümdarlık için hazır olunca, arkadaşları Orlo ve Marial ile hayata geçireceği yeni bir darbe planı düşünmeye başlar. Bu sefer kendi safında ordu generali Velementov da olacak.

The Great Oyuncuları ve Karakterleri

Dizinin birkaç karakterini ve canlandıran oyuncuları bu başlık altında kısaca tanıyalım.

Çariçe II. Catherine – Elle Fanning

Genellikle Maleficent filmindeki Aurora rolüyle tanınan 22 yaşındaki Elle Fanning bu kez bizi Çariçe Catherine karakteri ile karşılıyor.

Catherine aşka dair umutlarla dolu, zeki, güzel ve Alman asıllı asil bir kız. III. Peter ile evlenerek Rus sarayına gelir ve çariçe olur. Gayet iyimser ve masum biridir bu nedenle Peter’ı henüz tanımamasına rağmen onun büyük aşkı olduğunu düşünür. Hayal kırıklığına uğrayan Catherine, bu gerçekle yüzleştikten sonra daha farklı biri olarak izleyici karşısına çıkar. Çapkın kocasının yanı sıra kendisinin de Leo adında bir sevgilisi olur. 

Çar III. Peter – Nicholas Hoult

Nicholas Hoult genel olarak Skins dizisi, Marvel’ın X-Men film serileri ve Mad Max: Fury Road filmindeki rolleri ile tanınıyor. Başarılı oyuncu The Great dizisinde ise Çar Peter olarak başrolde.

Peter karakterini çapkın, bencil, duygusuz ve zalim biri olarak görüyoruz. Aslında babası Büyük Peter’ın başarılı hükümdarlık döneminin gölgesinde kalmış, sevgisiz büyümüş ve dolayısıyla davranışları ile bir çocuktan farksız bir karakter. 

Marial – Phoebe Fox

Catherine’in hizmetlisi ve aynı zamanda arkadaşıdır. Aslında asil bir leydidir ancak babası bir şekilde Çar’ın öfkelenmesine sebep olur ve kendisi dahil tüm ailesi hizmetli pozisyonuna düşürülür. Darbe planını Çariçe’nin aklına sokar ve eğer başarılı olurlarsa eski pozisyonuna dönebilmeyi umut eder.

Orlo – Sacha Dhawan

Sarayda elçi ve bürokrattır ve Catherine’in arkadaşıdır. Çok zeki bir karakterdir. Darbe planını bilir ama bunun bir parçası olmak istemez ta ki bir gün artık sabrı taşana dek.

Catherine The Great Gerçekte Kimdir?

The Great dizisi yapımcı platform Hulu'nun da belirttiği gibi tamamen gerçek tarihi olaylara dayanmıyor. Belli başlı tarihi olay ve kişiler üzerinden mizahi bir yaklaşım ile kurgulanmış bir dizi görmekteyiz. Ancak her şey kurgu değil. Catherine ve Peter'ın sansasyonel yaşamı, darbe planının Peter'ın tahttan indirilmesi ile sonuçlanması tarihte gerçekleşmiş olaylar. Peki Büyük Catherine gerçekte kimdir, bu başlık altında biraz tanıyalım.

Evlenip Ortodoks mezhebine geçmeden önce Prusya'nın Anhalt-Zerbst bölgesi Prensesi Sophie Augusta Frederike olarak bilinirdi. Dizide sarı saçlı bir oyuncu canlandırmasına rağmen Catherine portrelerinde koyu saç rengine sahip bir kadın olarak tasvir ediliyor. Peter ile evlilikleri, kocasının teyzesi çariçe I. Elizaveta'nın ısrarı üzerine gerçekleşmiş. Catherine, aslında kuzeni olan Peter'i ilk kez 10 yaşındayken görmüş, Peter'ın soluk tenini ve genç yaşına rağmen alkole düşkün olmasını hiç beğenmemiş. Evlilikleri ise mutlu geçmemiş, kendisi ve kocasının çeşitli sevgilileri olmuş.

Aslen Alman asıllı olmasına rağmen Catherine bir Rus milliyetçisiydi. Kocası Peter'ın tahta çıkışının henüz altıncı ayında birçok soylu kişinin de yardımıyla onu devirip kendisi tahta çıkmıştır. 34 yıl tahtta kalan Catherine, Rusya'nın en uzun süre hüküm süren çariçesi olmuştur. Hükümdarlık dönemi, Rusya'nın Altın Çağı olarak bilinir. Bu dönemde çeşitli yeni şehir ve kasabalar kurulmuş, ülkenin sınırları genişletilmiş, kültürel anlamda gelişmeler yaşanmış ve ülke Avrupa'nın en büyük güçleri arasında yerini almıştır.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_the_Great

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_(TV_series)#:~:text=The%20Great%20is%20a%202020,Hulu%20on%20May%2015%2C%202020

https://readysteadycut.com/2020/05/14/review-the-great-hulu-series/


BENZER YAZILAR

21. İKSV Filmekimi

İstanbul'un en büyük film festivallerinden olan 21. İKSV Filmekimi Film Festivali'ne dair her şey.

The Intern (Stajyer) 2015

Vizyona girdiği andan itibaren komedi ve drama dalında fırtınalar estiren, dostluk üzerine ise duygusal mesajlar içeren ve insanın kendisini farketmesine vesile olan filmin detayları.


Paylaş