Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği gerilim filmi, yönetmenin aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı.

Yazar, senarist ve yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, kendi romanı olan Kerr'i filme dönüştürdü. Film, dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde yaptı. Türkiye prömiyerinde de Antalya Altın Portakal Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nın kapanışını yaptı. İstanbul prömiyerini ise 18 Nisan Pazartesi akşamı 41. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma bölümünde Atlas Sineması’nda gerçekleştirecek. Vizyon tarihi ise 22 Nisan. Başrolünde ise Uysallar dizisinde de gördüğümüz Erdem Şenocak yer alıyor. 

Kerr Filmi

Yönetmen: Tayfun Pirselimoglu

Tür: Gerilim, dram

Yayın Tarihi: 22 Nisan 2022

Süre: 1 saat 41 dk.

Kerr Filmi Fragmanı

Kerr Filmi Oyuncuları

Erdem Şenocak (Can)

Jale Arıkan

Rıza Akın

Gafur Uzuner

Melih Düzenli

Ali Seçkiner

Sinan Bengier

Kerr Filmi Konusu

Can (Erdem Şenocak), babasının cenazesi için geldiği küçük bir kasabada, bir tren istasyonunda bir cinayete tanık olur. Katil, kendisini umursamadan olay yerinden uzaklaşınca, Can da gördüklerini polislere anlatır. Polis, ifadesinin ardından gitmesine izin vermez.

Can, zaman geçtikçe kasabada babasının garip arkadaşlarıyla tanışır. Bir gün babasının terzi dükkanında yeniden katille karşılaşır. Korkar ve bilinmeyen bir suçla suçlandığını öğrenir. Kasabadan kaçmaya karar verir fakat kuduz köpekler nedeniyle karantina ilan edilir. Ardından tüm ilkede sokağa çıkma yasağı uygulanır. Tüm kasaba deliliğin eşiğinde çıkışı olmayan bir arafa dönüşür. 

Kerr filmi

Kerr Filmi İncelemesi

Film ilk karesinden son karesine kadar düşsel bir atmosferde geçiyor. Filmde zaman ve mekan kavramları da belirsiz. Kasabanın tam olarak nerede olduğu bilinmiyor, geçmiş zaman olduğu belli olsa da olayların hangi yılda geçtiğini kesin olarak söyleyemiyoruz. 

Kerr filmi tamamen eylemsizlik üzerine kurulmuş olsa da eylem gerektiren olayların yaşandığı bir gerçeklikte geçiyor. 

Filmde işlenen suçları görmemiş gibi yapan, bunlara karşı suskunluğunu koruyan garip bir halk var. Aynı zamanda küçük sebeplerle sokağa çıkma yasağı ilan eden otoriter bir yönetim de var. Kolluk görevlileri herkesi kontrol altında tutuyor ve gözetliyor. Bu kadar sıkı yönetilen ve izlenen bir toplumda da eli kanlı mafyatik bir katil rahatça serbest bir şekilde dolaşabiliyor. 

Pirselimoğlu’nun etkileyici sinematografisi ve karakterlerin mekanla kurduğu ilişkiler, filmin asıl güçlü yanını oluşturuyor. Filmde çevre tasarımı özenli bir şekilde düşünülmüş ve kullanılan renk paletleri de bunu destekliyor. 

Kerr Filmi IMDb Puanı

Filmin IMDb puanı 6.7.

Kerr Filmi Ödülleri

2021 Antalya Altın Portakal Film Festivali - En İyi Yönetmen

2021 Antalya Altın Portakal Film Festivali - En İyi Müzik

Kerr Sergi

15 Nisan-14 Mayıs tarihleri arasında Istanbul Concept Gallery’de Tayfun Pirselimoğlu’nun Kerr isimli kişisel resim sergisi ziyaretçilerle buluşacak.

Tayfun Pirselimoğlu

1959 Trabzon doğumlu yönetmenin bugün 2 kısa metraj ve 7 uzun metraj filmi bulunuyor. Bunyarı hem yazıp hem de yöneten Pirselimoğlu, aynı zamanda 7 roman ve 3 hikaye kitabının da yazarı. 

Yönetmen olarak Pirselimoğlu'nun zaman ve mekan kavramlarıyla iyi şekilde oynadığı biliniyor. Kerr filminde de bu açık bir şekilde görülüyor. 


BENZER YAZILAR

12 Angry Men: 12 Kızgın Adam (1957)

Suçun ve masumiyetin terazisini jüri odasında kısacık bir sürede dengelemekle görevli 12 insan… İnançları, fikirleri ve karakterlerinin izinde birbirleriyle karşı karşıya gelen 12 kızgın adam…

Necroman: Sonsuza Kadar Susmak

Dünya’nın en seçkin festivallerinden biri olan Santiago Horror Film Fest’te resmi seçki kazanan, 14 ödül sahibi “Necroman” filmini inceledik.


Paylaş