Bu yıl 41. kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali, 8-19 Nisan'da yapılıyor. Gösterilecek filmler, yarışmalar, ödül törenleri, biletler ve tarihler ile ilgili tüm ayrıntılar bu yazıda.

İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin en geniş kapsamlı uluslararası sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali, sinemaseverlerle buluşuyor. Festival, ülkemizin ve dünya sinemasının en başarılı ve nitelikli projelerinden usta oyuncular ve yönetmenlerle yapılacak olan söyleşilerle birlikte, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleşiyor. 

İstanbul Film Festivali - İKSV Film Festivali

İstanbul Film Festivali Hakkında Bilgi

41. İstanbul Film Festivali, usta yönetmenlerin son filmleri, kült yapıtlar, dünya sinemasının en yeni örneklerinin de içinde bulunduğu 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden oluşan zengin bir programla geliyor. Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmenin filmleri gösterilecek. İKSV Film Festivali'nde gösterimlerin yanı sıra, konuk oyuncu ve yönetmenlerin katılımıyla sohbetler gerçekleştirilecek, konserler ve özel etkinlikler yapılacak. 

41. İstanbul Film Festivali Ne Zaman

İstanbul Film Festivali'nin bu yılki gösterimleri 8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılacak. 

İstanbul Film Festivali Ne Kadar Sürer?

Film festivali toplamda 12 gün sürecek. 

41. İstanbul Film Festivali Nerede

İstanbul Film Festivali’nin 41. yılında gösterimler 7 farklı salonda gerçekleşecek: Beyoğlu’nda Atlas 1948, Pera Müzesi Oditoryumu, Beyoğlu Sineması, Nişantaşı’nda CineWAM Premium+ City's (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde yapılacak. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterimler saat 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapılacak.

İstanbul Film Festivali Ödülleri - Festival Yarışmaları

İstanbul Film Festivali'nde 8 Nisan’da yarışma heyecanı başladı. Sonuçlar 19 Nisan'da açıklanacak. 

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya emek ve gönül verenlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri, bu sene Gülsen Tuncer ve Meral Çetinkaya olmak üzere iki değerli oyuncuya verildi. Ödüller, 7 Nisan gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak olan Açılış Töreni'nde sunuldu. 

Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma, Ulusal Kısa Film Yarışması, Ulusal Belgesel Yarışması'nın kazananları ile Genç Usta Ödülü, Seyfi Teoman İlk Film Ödülü ve FIPRESCI Ödülü'ni kazanan filmler 19 Nisan Salı akşamı yapılacak 41. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Uluslararası Yarışma

41. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jüri başkanlığını yapımcı, yönetmen ve senarist Bent Hamer yapacak. Jürinin diğer üyeleri ise yapımcı Marie-Ange Luciani, Venedik Günleri sanat direktörü Gaia Furrer, yönetmen Radu Muntean ve yönetmen Ali Asgari. 

Dünya sinemasına yeni bir bakış getiren 10 uluslararası film bu yıl festivalin büyük ödülü Altın Lale için yarışıyor. Şakir Eczacıbaşı Altın Lale Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine 10.000 Avro değerinde, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan yönetmene 5.000 Avro değerinde para ödülü veriliyor.

Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma

Ulusal Yarışma jüri başkanlığını senarist ve yönetmen Onur Ünlü üslenecek. Diğer yarışma jürisi üyeleri ise görüntü yönetmeni Barış Özbiçer, oyuncu Demet Evgar, yapımcı Marsel Kalvo, sanatçı ve eğitmen İnci Eviner'den oluşuyor. 

Altın Lale için Ulusal Yarışma’da 2021-2022 sezonunda yapımı tamamalanan 12 film yarışacak. 

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül verilecek.

Ulusal Yarışma’da En İyi Film’e verilen Altın Lale ödülünü kazanana İKSV tarafından 200.000 TL verilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne lâyık görülen isme 50.000 TL verecek.

Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 50.000 TL, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000'ar TL ile ödüllendirilecek. En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanana Alametholistic tarafından 10.000TL, jürinin En İyi Özgün Müzik dalında seçtiği film müziğinin bestecisine LU Records tarafından 5.000 TL verilecek.  50. yaşını kutlayacak Milliyet Sanat Dergisi de bu yıl ilk kez verilen En İyi Sanat Yönetmeni ödülünü kazanacak kişiye 10.000 TL ödül takdim edecek.

Ulusal Yarışma’da yer alan filmler

Ulusal Belgesel Yarışması

Yarışmanın jüri üyeleri; yönetmen Yusuf Emre Yalçın, yönetmen Kıvılcım Akay ve akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil'den oluşuyor. 

Ulusal Belgesel Yarışması'nda bu yıl 8 film ve yarışma dışı 1 film yer alıyor. İstanbul Film Festivali’nin belgeselcileri ve belgesel sinemayı desteklemek amacıyla hazırladığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda en iyi filme Discovery+ tarafından 20.000 TL değerinde En İyi Belgesel Ödülü verilecek.

Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler:

Yarışma dışı

Ulusal Kısa Film Yarışması

Nitelikli kısa filmleri izleyiciyle buluşturmak, kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek amacıyla İstanbul Film Festivali tarafından düzenleniyor. Jüri üyeleri; oyuncu Aslı İnandık, yönetmen Malaz Usta ve yapımcı Cihan Aslı Filiz.

Yarışmada bu yıl 12 film yer alıyor. Jürinin seçtiği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 10.000 TL ile ödüllendirilecek.

Ulusal Kısa Film yarışmasında yer alan filmler

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

2012 yılında kaybettiğimiz yapımcı ve yönetmen Seyfi Teoman anısına verilen ödülü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 30.000 TL ödül veriliyor. Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca 5 ilk film bu ödüle aday olacak. Ödülün jürisinde sinema yazarı, yapımcı Çağıl Bocut, sinema yazarı film programcısı Cédric Succivalli ve yönetmen Nisan Dağ yer alıyor. 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler

FIPRESCI – Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek.

Genç Ustalar Ödülü

Genç Ustalar, İstanbul Film Festivali'nin geleneksel bölümlerinden biri. Genç yönetmenlerin çektikleri ilk veya ikinci filmler yer alıyor. Bu yıl Nespresso’nun katkılarıyla yarışmalı bir bölüme dönüşüyor. 

Bu bölümdeki filmler bu yıl ilk defa, İstanbul'da ikamet eden 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinin oluşturduğu altı kişilik Nespresso Genç Jürisi tarafından değerlendirilecek. Kazanan filmin yönetmenine Genç Usta Ödülü verilecek. Nespresso'nun 3.000 avro parasal ödülle desteklediği Genç Usta Ödülü, festivalin 19 Nisan akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreninde verilecek.

Festivalin ilk Nespresso Genç Jürisi üyeleri Öykü Vidinli, Büşra Gül Ovalı, Alper Tunga Yazgan Mercan, Emir Mecikoğlu, Eren Yiğit Ekici ve Melisa Aközdoğan'dan oluşuyor. 

Genç Ustalar’da yarışacak filmler

İstanbul Film Festivali Filmleri

Beklenen Şarkı

Zurich Sigorta, İstanbul Film Festivali sinemasının önemli yapıtlarını restore ettiriyor. Sinemamızın ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku'nun yapımcılığını üstlendiği, Orhon M. Arıburnu ve Sami Ayanoğlu ile birlikte yönettiği, 1953 yapımı, Cahide Sonku ile Zeki Müren'in başrollerini paylaştığı Beklenen Şarkı, beyazperdede izlenebilecek. 

Beklenen Şarkı’nın Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyası, 10 Nisan Pazar günü saat 19.00’da Atlas 1948 Sineması'ndaki gala gösteriminde seyirciyle buluşacak.

Spagetti Western Ustası: Sergio Leone

İstanbul Film Festivali’nin retrospektif bölümü bu yıl sinemanın en etkili, en yaratıcı isimlerinden biri olarak kabul edilen Sergio Leone’ye ayrıldı. İtalyan senarist, yapımcı ve yönetmen Leone'nin çektiği 7 uzun metrajlı film, yenilenmiş kopyalarıyla gösterime sunulacak. 

17. İstanbul Bienali

17 Eylül-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak 17. İstanbul Bienali’nin film programının ilk ayağına İstanbul Film Festivali ev sahipliği yapıyor. Bienal süresince devam edecek film programından 2 uzun 3 kısa metrajlı film Pera Müzesi’nde gösterilecek. 

Anahtar kelimeler: İstanbul Film Festivali, Film Festivali, uluslararası film festivali, iksv film festivali 

41. İstanbul Film Festivali Bilet ve Fiyatları

Festival biletleri 1 Nisan Cuma günü 10.30’dan itibaren passo.com.tr’de satışa çıktı.

NOT: İKSV’nin tüm etkinliklerini destekleyen Lale Kart üyeleri için bilet fiyatları farklılık gösteriyor. 

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiyi film.iksv.org adresinden alabilirsiniz. 


BENZER YAZILAR

2022 BAFTA Ödülleri Açıklandı

Her yıl Oscar Ödülleri'nden önce verilen ve Oscar Ödülleri'ni kazanacak olanlara bir ipucu niteliğinde olan BAFTA Ödülleri'nin detayları.

Belirsiz Bir Dünyada Netlik Aramak: Kurak Günler

Yozlaşmış bir adalet sisteminde bireylerin nasıl sömürüldüğüne değinen ve insan zihninde belirgin obruklar açan Kurak Günler filminin konusu ve incelenmesi.


Paylaş