Yönetmen koltuğundaki Ryan Murphy'nin dokunuşları ve Sarah Paulson'ın muhteşem oyunculuğu ile öne çıkan Ratched'ın konusu, oyuncuları ve hakkında az bilinenler.

Yayınlandığı ilk günden itibaren birçok ülkede Netflix'in en çok izlenenler listesinin birinciliğinden düşmeyen ve büyük bir yankı uyandıran Ratched, Ryan Murphy’nin muhteşem yönetmenliği ve dizinin başrol oyuncusu Sarah Paulson’ın enfes performansı ile öne çıkan yapımlardan biri. Bu başarılı dizinin konusuna, oyuncularına ve hakkında az bilinen özelliklerine hep birlikte yakından bakalım.

Ratched Dizisinin Konusu Nedir?

Ratched en temelde akıl hastanesinde hemşirelik yapan Mildred Ratched’ın yaşamını konu alır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Edmund Tolleson, neden olduğu rahip katliamından dolayı infaz suçuyla yargılanır. Ratched’ın üvey kardeşi Tolleson, akıl sağlığının değerlendirilmesi amacıyla Lucia Eyalet Hastanesine getirilir. Kardeşini bu sondan kurtarma amacıyla işe koyulan Mildred, Kaliforniya’ya gelerek hastaneye hemşire olarak başvurur. En başta olumlu bir yanıt alamasa da bir şekilde hastaneye girmeyi başarır. İnsan aklındaki anomalileri iyileştirme amacıyla akıl dışı yöntemler deneyen hastanenin başhekiminin aklına girmeyi başaran Mildred, hastanedeki herkesi zayıflıklarından yararlanarak eline geçirmeyi başarır.

 Amacına ulaşma yolunda zekâsı ve kurnazlığı sayesinde tamamen masum görünerek ilerleyen Mildred, herkesi elinde kukla gibi oynatır. Bir yandan ataerkil sisteme karşı bir duruş sergileyen ve kadın gücünü öne çıkaran Mildred, öte yandan kardeşini kurtarmak için de türlü yollara başvurur. Bazı anlarda işler rayından çıkarak Mildred’ın planladığından çok farklı bir yöne doğru ilerlese de o her şekilde kendini kurtarmanın bir yolunu bulur. Hem kurnaz ve acımasız yanları ile öne çıkar hem de onu bir sevgili, bir kardeş olarak tanırız.

Mildred’ın geçmişine döndüğümüz anlarda onun bugünkü hâline sebep olan birçok sebebi görerek bir yandan onunla empati de kurabiliriz. İlişki anlamında ise dizinin en başında tamamen homofobik bir bakışa sahip olan Mildred’ın bu duruşunun kendini gizlemeye ve bastırmaya çalışmasından doğduğunu da fark ederiz. Her ne kadar bazı anlarda oldukça kurnaz bir kadın olsa da aşk gibi bazı meselelerde Mildred’ın kendine engel olamayışını ve insani zaaflarını da görürüz.

Ratched Dizisinin Kadrosunda Kimler Bulunmaktadır?

IMDB Puanı 7.4 olan dizinin kadrosunda birbirinden başarılı isimler yer almaktadır. American Horror Story ve American Crime Story’deki müthiş performanslarıyla tanıdığımız Sarah Paulson’ı Mildred Ratched rolünde görürüz. Mildred’ın çift taraflı kişiliğini müthiş bir şekilde oynayan Paulson 1974 yılında doğmuştur. 2 kez Emmy, 1 kez de Altın Küre ödülü kazanan Paulson, CAROL, Bird Box, Ocean’s 8 gibi yapımlarda oldukça başarılı performanslar sergilemiştir. 

Mildred’ın aşk yaşadığı politikacı Gwendolyn Briggs rolünde ise "Sex and the City" dizisinden ve filmlerinden tanıdığımız Cynthia Nixon bulunmaktadır. İki Altın Küre, üç Emmy, iki BAFTA ve yedi AACTA ödülü bulunan Judy Davis’i ise müthiş performansı ile Hemşire Buckett rolünde görmekteyiz.

Pek çok başarılı oyuncunun yer aldığı Ratched kadrosunda son olarak ise Lenore Osgood rolü ile Primetime Emmy Ödülü ve Altın Küre sahibi, muhteşem oyuncu Sharon Stone’u sayabiliriz.

Ratched Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Ratched karakteri bizlere yeni olan bir karakter değildir aslında. Ken Kesey’nin 1962 yılında yazdığı “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” romanından uyarlanan dizi yine aynı isimde olan 1975 filminden de esinlenilmiştir. Dizide Mildred’ın Oregon’daki akıl hastanesinde çalışmaya başlamadan 15 yıl öncesi konu alınır.

Mildred karakteri hakkında daha fazla bilgi sahip olmak isteyenler için Mildred’ın R.P. McMurphy ile tanıştığı dönemlerinin anlatıldığı “Guguk Kuşu” filmine bir göz atmalarını tavsiye edebiliriz. Bu filmi de Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

İlk sezonu 18 Eylül 2020’de yayınlanan dizinin ikinci sezonu için de şimdiden anlaşmalara varıldı. Özellikle ilk sezonun yarattığı etkiden sonra ikinci sezonu da şimdiden beklemeye başlayabiliriz.

Son bölümlerde kardeşinin ihanetini gördüğümüz Mildred karakteri hakkında konuşan Sarah Paulson’ın açıklamalarına göre ise ikinci sezonda Mildred’ı daha sert ve acımasız bir karakter olarak göreceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.

Ryan Murphy ve Sarah Paulson’ın ortak dokunuşlarının bulunduğu American Horror Story ile de izleyiciler tarafından benzetilen Ratched, sunduğu atmosfer ve başarılı oyunculuklar ile çıktığı günden beri önemli bir yankı uyandırdı. Başarılı bir senaryo ve muhteşem bir sinematografi ile izleyicileri tarafından pek çok olumlu yorum alan Ratched kesinlikle izleme listenizin başında gelmesi gereken ve tek oturuşta tüm sezonu bitireceğinizin garantisini verdiğimiz oldukça başarılı bir yapım.


BENZER YAZILAR

Hayat Güzeldir (1997)

Temasına savaşı alan ama iç ısıtan bir hikayeyi anlatan filmin detayları.

İllüzyonu Yaşamak: The Prestige

Christopher Nolan’ın karanlık ve gizemli dünyasından; kariyerinde yükselişte olan iki sihirbazın birbirlerine değen saplantılı hayatı, kırılma noktaları ve nefret dolu rekabetin yarattığı zeka savaşları.


Paylaş