Başarısı ile adından söz ettiren, 2002 senesinde çekilen Cidade de Deus (Tanrı Kent) filminin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını, hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar.

Cidade de Deus (Tanrı Kent) - 2002 

Tanrı Kent Filmi Hakkında

2002 yılında çekilen film epik suç filmidir ve filmin yönetmenleri  Fernando Meirelles ve Kátia Lund'dur. Film olumlu dönütler almış ve seyirci tarafından çok beğenilmiştir. Yapıt birçok eleştirmen tarafından 21. yüzyılın en iyi filmleri arasında listelenmektedir. Brezilya'da City of God, satılan 3,1 milyon bilet ve 18,6 milyon (10,3 milyon) brüt satışla 2003 yılında yerli bir film için en büyük izleyici kitlesini toplamıştır. Yapıt dünya çapında 30,5 milyon doların üstünde hasılat elde etmiştir. Bunun yanında ABD'de 7,5 milyon doları geçen bir hasılat elde edilmiştir. 2004 senesinde Tanrı Kent filmi dört Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. En İyi Görüntü Yönetimi (César Charlone), En İyi Yönetmen (Meirelles), En İyi Kurgu (Daniel Rezende) ve En İyi Uyarlama (Mantovani).

 Bu ödüllerin yanı sıra;

Film çekildikten 10 sene sonra yani 2013 yılında Tanrı Kent: 10 Yıl Sonra adlı bir belgesel film çekilmiştir. Bu belgeselde ise film oyuncularının ve ekibinin hayatlarının ne yönde değiştiğine dair bilgiler var. 

Tür: Dram / Suç

Yönetmen: Fernando Meirelles, Kátia Lund

IMDb: 8.6/10

Rotten Tomatoes: %91

Sinemalar: 8.7/10

Beyazperde: 4.4 /5

Metacritic: %79

Tanrı Kent Konusu

Gece kondu mahallerinden biri olan Rio de Janerio kenti dışında yer alan Tanrı Kent adı verilen mahalledeki yaşanları konu alıyor.Tanrı Kent’de hayat çok zordur ve insanların çoğu geçimini sağlayamamaktadır. Filmde çokça flashback sahnesi bulunmaktadır. Filmi Tanrı Kent’de büyüyen Roket lakaplı Buscapé' anlatır. 1960 1970 yılındaki çeteleri de konu alır. "Tender Trio" olarak bilinen üç yoksul, amatör hırsız - Shaggy ("Cabeleira"), Clipper ("Alicate") ve Rocket'ın ağabeyi Goose ("Marreco") - işletme sahiplerini soyar ve paraları aralarında bölüşürler. Genç bir çocuk olan Li'l Dice (Lil Ze)  (Dadinho), onları bir moteli soymaya ve otel sakinlerini soymaya ikna eder. Çete kimseyi öldürmemeye karar verir ve Li'l Ze’ye gözcülük yapmasını söyler. Bunun yerine, Li'l Ze, üçlüyü polisin geldiği konusunda yanlış bir şekilde uyardıktan sonra motel sakinlerini öldürür.

Katliam polisin dikkatini o kadar çeker ki üçlü ayrılmak zorunda kalır: Clipper Kilise'ye katılır, Shaggy gecekondudan kaçmaya çalışırken polis tarafından vurulur ve Goose ise Li' iken parasını aldıktan sonra Li'l Ze tarafından vurulur. Yıllar geçer Li’l Ze mahallenin en büyük çetesini kurar ve kendisine karşı gelenleri öldürür.

Hikayenin anlatıcısı Rocket fotoğraf çekmeye çok meraklıdır abisi daha önce bu işlere bulaşmaması için öğüt vermiştir. Birkaç kez denese de bu işleri beceremez. Li’l Ze barışcıl bir insan olan Nakavt Ned’in kız arkadaşına saldırır ardından ailesinden birilerini öldürmesi ile Nakavt Ned karşı gruba katılır başında Carrot isimli uyuşturucu satıcısı vardır  ve mahalledeki dengeler bozulur. İki taraf arasında savaş başlar. Rocket ise bir gazetede çalışmaya başlar. Lil’Ze ve çetesinin fotoğraflarını çeker. Bir muhabir ona sormadan fotoğrafları basar. Hiçbir yabancı Tanrı Kent’e giremediği için Rocket’tan daha fazla fotoğraf isterler.

Tanrı Kent Fragman

Tanrı Kent: 10 Yıl Sonra Belgeseli Fragmanı 

Tanrı Kent Oyuncuları

Leandro Firmino – Zé Pequeno - Li'l Zé

Douglas Silva – Dadinho - Li'l Dice

Phellipe Haagensen –  Bené – Benny

Alice Braga – Angélica

Seu Jorge – Mané Galinha - Knockout Ned

Jonathan Haagensen – Cabeleira – Shaggy

Matheus Nachtergaele – Sandro Cenoura – Carrot

Alexandre Rodrigues – Buscapé – Rocket

Emerson Gomes –  Barbantinho - Stringy

Tanrı Kent Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Tanrı Kent Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt0317248/

https://en.wikipedia.org/wiki/City_of_God_(2002_film)


BENZER YAZILAR

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği (2018)

Mutluluk veren ve dramaya ve tarihe de bel bağlayan bir filmin detayları.

Soyut Bir Korku: The Shining

Stephen King'in romanından uyarlanan, Stanley Kubrick'in kıvrak zekasının bir yansıması olan The Shining filminin konusu ve incelenmesi.


Paylaş