Bu proje Cumhuriyet'imiz henüz 3 yaşındayken, 1926 yılında Atatürk tarafından gündeme getirilen bir proje. 

 

Karadeniz: Seyr-i Türkiye adı verilen geminin dünyayı liman liman gezmesi planlanmış. Bu sayede her limanda ülkemizin modern yüzünün tanıtılması, ülkemizin itibarının arttırılması ve ekonomisinin iyileştirmesi hedefleniyormuş.

300 kişinin yer aldığı bu gemide modern yüzümüzü en iyi şekilde temsil edecek aydınlarımız, kadınlarımız, sanatçılarımız, tercümanlar, ticaret odası yetkilileri hazır bulunmuş. 

Gemi Nerelere Gitti?

İstiklal Marşı’mızın bestecisi Zeki Üngör orkestra şefi olarak yer almış ve bu yolculukta 16 balo düzenlenmiş. Barselona, Londra, Amsterdam, Stokholm ve Helsinki gibi önemli kentlere uğrayan gemimiz 86 gün boyunca limanları gezmiş.

Ne Tür Ürünler Yer Aldı?

Kendine özel logosu ve kurumsal kimliği bile bulunan bu gemide Kütahya Çinisi, Hereke Halısı, Hacı Bekir Lokumları gibi ürünlerimiz de tanıtılmış.

86 gün süren bu yolculuğun sonunda gemi Karaköy limanına yanaşmış. Meclis tarafından ekonomik gerekçelerle tekrar faaliyetine onay çıkmamış ve malesef gemi kaderine terk edilmiş.

Benzer içerikleri Instagram ve Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Şeker Portakalı: Çocukları Kötü Etkileyebileceği İçin Yasaklanan Kitap

Bakanlığın, içindeki argo sözcükler ve kültürler nedeniyle çocuk gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünerek ülkemizde yasakladığı kitap.

Küçük Prens ve Yazarı Antoine de Saint-Exupéry'nin bilinmeyen hikayesi

Bu bilgilerden sonra Küçük Prens'in her bir satırı size daha anlamlı gelecek.


Paylaş