Bu proje Cumhuriyet'imiz henüz 3 yaşındayken, 1926 yılında Atatürk tarafından gündeme getirilen bir proje. 

 

Karadeniz: Seyr-i Türkiye adı verilen geminin dünyayı liman liman gezmesi planlanmış. Bu sayede her limanda ülkemizin modern yüzünün tanıtılması, ülkemizin itibarının arttırılması ve ekonomisinin iyileştirmesi hedefleniyormuş.

300 kişinin yer aldığı bu gemide modern yüzümüzü en iyi şekilde temsil edecek aydınlarımız, kadınlarımız, sanatçılarımız, tercümanlar, ticaret odası yetkilileri hazır bulunmuş. 

İstiklal Marşı’mızın bestecisi Zeki Üngör orkestra şefi olarak yer almış ve bu yolculukta 16 balo düzenlenmiş. Barselona, Londra, Amsterdam, Stokholm ve Helsinki gibi önemli kentlere uğrayan gemimiz 86 gün boyunca limanları gezmiş.

Kendine özel logosu ve kurumsal kimliği bile bulunan bu gemide Kütahya Çinisi, Hereke Halısı, Hacı Bekir Lokumları gibi ürünlerimiz de tanıtılmış.

86 gün süren bu yolculuğun sonunda gemi Karaköy limanına yanaşmış. Meclis tarafından ekonomik gerekçelerle tekrar faaliyetine onay çıkmamış ve malesef gemi kaderine terk edilmiş.

Benzer içerikleri Instagram ve Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.


İLGİLİ

Cengiz Aytmatov kaleminden Aşk: “Cemile”

"Dünyanın en güzel aşk hikayesi" olarak nitelendirilen Cemile ve yazarı Cengiz Aytmatov

Halide Edip Adıvar: Feminizm Yaklaşımı ve Eserlerindeki Kadın Profili

Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kadın roman yazarı ve feministi Halide Edip’in toplumdaki yeri ve eserlerindeki kadın karakterlerin incelenmesi.


Paylaş