Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Boğaziçi Üniversitesi'nin en kapsamlı vaka analizi ve simülasyon yarışması için son başvuru tarihi 9 Nisan.

Business Case Challenge, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen bir yarışma. Türkiye’de bir öğrenci kulübü tarafından ilk kez düzenlenecek. 

Business Case Challenge Nedir?

İş dünyasına yönelik bir vaka analizi ve simülasyon yarışması. Yarışmacılar Business Case Challenge ile ödüller için yarışırken aynı zamanda lider şirketlerin sundukları vaka çalışmalarıyla farklı sektörleri tanıyacaklar. Ayrıca iş dünyasını deneyimleyecekler. Gerçek veya gerçeğe yakın koşullarda nasıl doğru kararlar alınabileceğini öğrenecekler. Yarışmada şirket yetkilileri geri dönüşler yapacak. Bu sayede kariyerini bu sektörde oluşturmak isteyen öğrenciler kendilerini ölçme ve geliştirme fırsatı bulacak. 

Ön eleme, yarı final ve final olmak üzere üç etaplı olarak gerçekleştirilecek. Gruplar maksimum üçer kişiden oluşacak. Katılımcılar ise üniversite öğrencileri. 

Yarışmada ön elemeyi geçenler Pwc ve P&G gibi sektör devi şirketlerin hazırladıkları vakaları çözecek ve sunum yapacaklar. Gönderdikleri sunumlar jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. 

İş dünyasının çeşitli alanlarında deneyim kazanmak isteyen öğrenciler, vakaları çözerek etapları geçmeye çalışacak. Büyük final ise simülasyon şeklinde gerçekleştirilecek ve ödüller verilecek. 

Business Case Challenge

Ön Eleme

Business Case Challenge'a başvuru yapan herkes ön eleme etabına dahil olacak. Bu etabı geçmeye hak kazanan 20 ekip, yarı finale çıkacak. 

Yarı Final

Ön elemeden geçen 20 ekip, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Yerleşkesi’nde bulunan Özger Arnas Salonu’nda bir araya gelecek. Öğrenciler burada 2 gün boyunca sponsorlardan gelen çeşitli konulardaki vakalar üzerinde çalışacak ve sunum hazırlayacak. 

2 gün sonucunda bir puan sıralaması yapılacak. Bu sıralamada ilk 5'e giren ekipler Business Case Challenge finalinde yarışacak. 

Final

Final etabı, iş dünyası simülasyonu üzerinden gerçekleştirilecek. İlk önce 1 günlük demo süreci, ardından 3 günlük bir simülasyon oluşturulacak. İş dünyası simülasyonunda yarışmacılar yönettikleri şirketin çeşitli departmanlarındaki karar alma süreçlerinde yer alacaklar. Bu beş ekip kendi şirketlerinin geleceğine yönelik kararlar verecekler. Bu kararların sonuçlarını da gerçek pazar dinamiklerinde tecrübe edecekler. Böylece Business Case Challenge'ta iş dünyasını hiç olmadığı kadar yakından ve benzersiz bir şekilde tecrübe edecekler. 

Jüri Değerlendirmesi ve Final Töreni

Yarışmacılar tarafından hazırlanan simülasyon raporları, alanında uzman jüriler tarafından değerlendirilecek. Business Case Challenge final töreni ise 24 Nisan'da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te yapılacak. Törende yarışma sıralamaları açıklanacak ve sıralamaya girenlere birbirinden farklı ödüller verilecek. 

Business Case Challenge Kimler Başvurabilir?

Yarışmaya tüm Türkiye'den lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabilir. Bir takımda en fazla 3 kişi olabilir, bireysel olarak da katılabilirsiniz. Fakat bireysel başvurularda yarışmacılar birbiriyle eşleştirilecek ve ekip haline getirilecek. 

Katılım için buradaki başvuru formunu doldurabilirsiniz. 

Business Case Challenge Katılım Ücretli mi?

Business Case Challenge'a katılım tamamen ücretsiz. Aynı zamanda katılımcılara sertifika verilecek. 

Business Case Challenge Ne Zaman?

Yarışma 16-17 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek.


BENZER YAZILAR

Robot Arılar

Amerikalı bilim insanlarının geliştirdiği robot arılar, tıpkı gerçek arılar gibi doğal döngüye katkı sağlıyor ve bu minik robotların gelecekte birçok farklı alanda kullanılması planlanıyor.

Tüm Dünyadaki En Ünlü 10 Resim ve Hikayeleri

Bu yazımızda Google aramalarına göre tüm dünyanın en ünlü 10 resmini ve ardındaki hikayeleri ele aldık.


Paylaş