Windows 11, Huawei'nin çocuklara özel tableti, binlerce liraya satılan çöplükteki tablo, Balenciaga ve Crocs iş birliği, Sony'nin PS3'ü yasaklaması ile ilgili güncel haberler.

Microsoft Windows 11'i Tanıttı

Microsoft geleceğin işletim sistemi olarak nitelendirdiği yeni işletim sistemi Windows 11'i duyurdu. Şirketin ürün yöneticisi Panos Panay'ın tanıttığı Windows 11 ile birlikte birçok yeni özellik geliyor.

Windows 11 Ne Zaman Çıkacak?

Henüz geliştirme aşamasında olan Windows 11 kullanıma sunulmadı. Microsoft öncelikle geliştiriciler için bir ön sürümü kullanıma açacak. Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre Windows 10 kullanılan tüm kullanıcılar yeni Windows 11'i ücretsiz olarak yükleyebilecekler. Fakat Windows 11'in 64 GB hafıza ve 4GB RAM'e ihtiyaç duyması bütün cihazların Windows 11'i kullanamayacağına işaret ediyor. Ortaya atılan bazı iddialara göre Microsoft, Windows 10'u 2025 yılında emekliye ayrılacak.

Yapılan açıklamaya göre yeni işletim sistemi, Android uygulamaları Windows üzerinde çalıştırma imkanı sağlayacak. Ayrıca kullanıcıların Windows 10'daki güvenlik açıklarından gelen şikayetleri dolayısıyla yeni işletim sistemi Windows 11'le güvenlik güncellemeleri de gelecek. Bir diğer özellik ise başlangıç sekmesini sol alt köşeden kaldırıp ortaya çekilmesi, merkeze yerleştirilecek olan başlangıç sekmesi karanlık modu ile de kullanılabilecek.

Huawei, Çocuklara Özel Yeni Tabletini Duyurdu

Akıllı telefon dışında tablet sektörü içerisinde de yer alan Huawei, MatePad T10 çocuk versiyonu ile öne çıktı.

Huawei 2020 yılının Eylül ayında MatePad T10 ve T10s modeli ile görücüye çıkmıştı. Orta segmente hitap eden tabletin hem tasarımı hem de özellikleri bakımından çocuklar için özel olarak çıkartılan versiyonu tanıtıldı.

Huawei MatePad T10 Özellikleri

Huawei MatePad T10 çocuk versiyonu, 1280 x 800 piksel ekran çözünürlüğüne sahip 9.7 inç IPS LCD paneliyle kendini sergiliyor. Ayrıca 156 ppi piksel yoğunluğuyla HD çözünürlük imkanı sağlıyor.

Tabletin iç donanımlarına göz attığımızda ise Huawei P Smart 2021 modelinde yer alan Hisilicon Kirin 710A mobil işlemci yer alıyor. 2GB RAM bulunan cihazda 16GB ve 32GB depolama seçenekleri yer almakta. SD kart desteği sayesinde depolama alanı yükseltilebiliyor.

Huawei MatePad T10 çocuk versiyonun dış tasarımına baktığımızda çocuklara hitap ettiği kesin olarak görülüyor. Tabletin dış kısmında gıda sınıfı silikon içeren parlak renkli bir anti-şok kılıf yer almakta. İçerisinde dokunmatik kalem de bulunan tablet ile çizim ve boyama gibi etkinlikler de yapılabiliyor.

Çocukların uygunsuz içeriklere erişmesini önlemek adına uygulama ve içerik yönetimi özellikleri sağlayan bir çocuk köşesi bulunuyor. Huawei ayrıca yaşa uygun bulmacalar, oyunlar ve ilham verici videolardan oluşan bir katalog sunan Azoomee için 12 aylık ücretsiz abonelik desteği sağlıyor.

Bowie’nin Çöplükte Bulunan Tablosu 771 Bin Liraya Satıldı

Britanyalı şarkıcı David Bowie’nin, Kanada’da çöplükte bulunduktan sonra 5 Dolara sattığı tablo, açık artırmada 108 bin 120 Dolara alıcı buldu.

Ontario eyaletindeki bir çöplükte bulunan tablo internet üzerinden, açık artırmayla satışa çıkarılmıştı. Toronto kentinde yer alan Cowley Abbott Müzayede Evi, 24 Haziran’da sona eren açık artırmaya dünyanın farklı bölgelerinden 50 kişinin teklif verdiğini ve eserin açık artırmada en yüksek rakama alıcı bularak rekor kırdığını açıkladı.

Tablo, David Bowie'nin ''Dead Heads'' olarak adlandırdığı 47 tablodan oluşan serinin bir parçası. Her bir eserde ''DHead'' ve yanında Roma rakamıyla kaçıncı olduğu yazıyor. Açık artırmaya çıkarılan tabloda ise ''DHead XLVI'' yazıyor, yani serinin 46'ncı tablosu.

Müzayede evinin başkanı Row Cowley, 1997 tarihli tablonun Machar belediyesinin çöplüğünün girişine yakın noktadaki, bağış yapılan bir merkezde, adı açıklanmayan bir kadın tarafından bulunduğunu belirtti.

Cowley, ayrıca, eserin, aynı seride yer alan ve 2016'da Britanya’da, 22 bin 500 sterline satılan tablodan sonra en pahalıya satılan eser olduğunu ifade ederek, “Bu bir Bowie eseri için açık artırma rekoru” dedi.

Balenciaga ve Crocs Birleşti Ortaya Stiletto Çıktı

Lüks moda markası Balenciaga, tasarımıyla tartışma konularına dahil olan Crocs ile gücünü birleştirdi ve terlik tarzında stiletto bir ayakkabıyı piyasaya sürdü. Son derece sıra dışı görünen Stiletto Crocs, sosyal medyada oldukça konuşuldu.

Crocs terliklerin modaya karşı düşmanı mı yoksa güzel bir stil örneği mi olduğu her zaman büyük bir tartışma konusu olmuştur. Stiletto Crocs, standart Crocs terliğe eklenen stiletto topuğundan oluşuyor. İlginç tarzı ile görenleri adeta şaşkına uğratan bu model Balenciaga'nın Bahar 2022 koleksiyonun bir parçası olarak satışa çıkacak.

Yeşil ve siyah rengi olan Stiletto Crocs'ların fiyatı henüz açıklanmadı. Ancak Balenciaga ve Crocs'un daha önceki iş birliğinden ortaya çıkan yüksek topuklu terlikler 850 dolara satışa sunulmuş ve anında tükenmişti.

Sony PlayStation 3'ü Yasaklıyor

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı olan PS3 konsolu Sony tarafından yasaklanıyor. Sony, 2020 yılının Kasım ayında piyasaya sürdüğü PS5 konsolu ile satış patlaması yaşadı. Fakat, şirketin bazı eski teknolojilerinde ciddi sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bu teknolojilerin başında ise şüphesiz PS3 oyun konsolu geliyor. Açıklanan son verilere göre dünya genelinde binlerce PS3 oyuncusu, konsollarının yasaklamasından memnun değil.

Şirketin, PS3 konsolunu yasaklamasının sebebi ise 2011 yılında gerçekleşen büyük güvenlik ihlali konusu. Bilgisayar korsanları, PS3’ün tüm güvenlik sistemini ortaya dökmüş ve PS3’ün orijinal olmayan oyunları çalıştırmasının önü açılmıştı. Ardından, 2014 yılında büyük bir güvenlik ihlali daha yaşanmıştı ve bu durum milyonlarca kullanıcının verilerinin çalınmasına sebep olmuştu.

Aradan yıllar geçtikten sonra TheWizWiki isimli bir Youtuber, güvenlik açığı nedeni ile PS3 konsolunun yasaklanacağını iddia etti. Hatta iddiasını daha da ileriye taşıyan Youtuber, hackerların tüm PS3 konsollarının seri numaralarını içeren bir listeyi internette yayınladığını ifade etti.

Kaynakça

https://www.diken.com.tr/bowienin-coplukte-bulunan-tablosu-771-bin-liraya-satildi/

https://shiftdelete.net/huawei-cocuklara-ozel-yeni-tabletini-duyurdu

https://www.theguardian.com/news/2021/jun/09/what-a-croc-why-has-balenciaga-ruined-the-worlds-most-practical-shoes

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/microsoft-windows-11i-tanitti-yeni-windows-11-ne-zaman-cikacak-ozellikleri-neler,-QXGO7lib0Cl14S4VzYk1A

https://shiftdelete.net/playstation-3-konsollari-tek-tek-yasaklaniyor


BENZER YAZILAR

Big Bang ve Dünya ile İlgili Teoriler

Yaşadığımız Dünya’da sayamayacağımız kadar canlı türü yaşıyor. Her şeyin temeli olan yaşam nasıl başladı?

In Utero 3D: Doğmamış Bebeğe Dokunabilmeyi Sağlayan 3 Boyutlu Yazıcı

In Utero 3D 3 boyutlu yazıcı teknolojisi nedir, nasıl çalışır, dünyada yaygınlaşacak mı?


Paylaş