Yaşamın tarihi ile ilgili kitaplarda okuduğumuz bilgileri bu kalıntılardan öğrendik.

Canlılar ölünce bedenleri toprak, kum, kille kaplanıyor ve havayla teması kesiliyor. Bu kalıntılar zamanla toprağın altına doğru ilerliyor.

Katılaşıp fosil haline geliyor ve birçoğu şekli bozulmadan milyonlarca yıl kalıyor. Toprağın altından çıktığında da bize yaşamın tarihi ile ilgili muazzam bilgiler veriyorlar.

Her kalıntı fosile dönüşmüyor, bazıları kömür, mermer ya da petrole dönüşebiliyor.

Bulunmuş bir fosil parçası bize nesli tükenmiş canlılar, eski iklimler, coğrafi oluşumlar, bölgenin maden ve petrol kaynakları gibi birçok önemli konuda ipuçları taşıyabilir.

Fotoğrafların sahibi olan Thomas Pageau @rocks_minerals_and_fossils hesabında yaşlı dünyamızın derinlerine gizlenmiş geçmişe ait izleri bulup çıkartarak milyonlarca yıl öncesiyle bugün arasında bir köprü kuruyor.

Bizden önce birileri vardı, bizden sonra da olacak. Bu fotoğraflar bunun en güzel kanıtı.

Kaynak: science.howstuffworks.com


 


BENZER YAZILAR

Haftanın Gelişmeleri: 26 Temmuz-1 Ağustos 2021

Steve Jobs'un satışa çıkarılan iş başvurusu, 2. Dünya Savaşı'ndan kalan bomba, Jeff Bezos’un Uzay Yolculuğu, Clubhouse'un Davetiye Sistemini Kaldırması, Instagram, Insights Verilerinin genişletilmesi ve Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda Milli Takım'ın başarısı hakkında haftanın haber seçkisi.

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünde Öğrenci Olmak

2021 verilerine göre Türkiye’nin en iyi üniversitesi seçilen Hacettepe Üniversitesi'nin; kampüs hayatı, sosyal yaşantısı ve Kimya bölümü eğitimi, kariyer olanakları hakkında merak edilenler.


Paylaş