Bangkok’ta bulunan ve dünyanın en büyük pazarı olan Chatuchak Market ile ilgili merak edilen bilgileri bu yazımızda derledik.

Hem büyük ve çeşitli pazarları hem de yüzen pazarlarıyla ünlü olan Tayland’ın açık ara dünya tarafından en çok bilinen pazarı Bangkok’ta bulunan Chatuchak Pazarı’dır. Pazarın her yerini şimdiye kadar tamamen gezebilen birisi var mıdır bilmiyoruz ancak pazarın tamamını gezmenin çok uzun süre alacağından eminiz.

1. Chatuchak Market Hakkında Genel Bilgiler

Chatuchak Market, Bangkok’taki Chatuchak Parkı’nın hemen yanında bulunmakta. 27 bölümden oluşan bu pazarda 15.000 adet tezgah olduğu söyleniyor. Chatuchak Market yalnızca hafta sonları hizmet vermektedir. Her haftasonu yaklaşık 200,000 kişiyi ağırlayan bu pazar, dünyanın en büyük pazarı olmakla kalmayıp aynı zamanda da dünyanın en çeşitli pazarıdır.

Bu pazarda bir ay boyunca satış yapmak isteyen birisinin ortalama 10,000 Baht ile 17,000 Baht arasında bir ücret kira ödemesi gerekmekte. Bu pazarı dünyanın en çeşitli pazarları içinde olmasının nedeni yiyecekten mobilyaya, bitkilerden, hediyelik eşyaya kadar aradığınız her ürünü bulundurması.

2. Chatuchak Market Tarihi

Chatuchak Market yıllar boyu süregelen ve zaman içinde dünyanın en büyüğü unvanını elde etmiş bir pazar. 1942’den beri bu bölgede olan bu pazar başlarda birçok farklı isimle anılmıştır.

Ancak 1948’de Mareşal Plaek Phibunsongkhram’ın her şehirde bir bitpazarı istemesi üzerine, bu pazar ilk defa resmi olarak tanınmıştır. İlk olarak Sanam Luang bölgesinde kurulan Chatuchak Market, bir dönem faaliyetlerine Sanam Chai bölgesinde devam etse de uzun yıllar boyunca Sanam Luang bölgesinde yer almıştır. O yıllarda pazarın adı Phahonyothin’dir.

1983’te ise bugün de bulunduğu konum olan Chatuchak bölgesine taşınmış ve bugünkü ismini de 1987 yılında hemen pazarın yanında bulunan Chatuchak Parkı’ndan almıştır. Pazarın dünyanın en büyüğü haline gelmesi yıllara yayılmıştır. 

3. Turistik Olarak Chatuchak Market

Eski yıllarda çoğunlukla yerel halkın ziyaret ettiği bu pazar, zamanla turistlerin de ilgisini çekmeye başlamış ve Bangkok'un en önemli turistik lokasyonlarından birisi haline gelmiştir. Kimi turist Bangkok'a yalnızca bu pazarı gezmek için bile geliyor. Ziyaretçilerin birçoğundan “4 gündür geziyorum ama henüz yarısını bile bitiremedim.” şeklinde ifadeler duyarsanız şaşırmayın. Çünkü bu pazar gerçekten çok büyük.

Peki, Chatuchak Market’e nasıl gidilebileceği konusuna gelecek olursak, Bangkok geniş bir metro ağına sahip. Yani metro ile Mo Chit ya da Chatuchak Park duraklarında inerek bu pazara ulaşabilirsiniz. Ben metro ile uğraşamam derseniz de Tayland’ın yerel ulaşım aracı olan tuktuklar ya da taksiler ile ulaşabilirsiniz.

Chatuchak Pazarı sadece hafta sonları sabah 9 ve akşam 7 arasında açık olduğundan dolayı burayı ziyaret etmek isteyenlerin, Bangkok ziyaretlerini bu günlere denk getirmesi gerekmekte. Ayrıca satıcıların çoğu, ilk satışın uğur getirdiğine inanıyor. Bu nedenle satıcılar ilk satışlarda ciddi indirimler yapabiliyorlar. Eğer bir şey alma niyetinde iseniz sabah saatlerinde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Chatuchak Pazarı bütün bir günü içerisinden çıkmadan geçirmenize de olanak sağlıyor. Genelde erken saatlerde pazara gelen ziyaretçiler pazarın girişine kurulmuş meyve tezgahlarından meyve alarak kahvaltılarını yapıyor ve pazarı gezmeye başlıyorlar.

Pazarı erken saatlerde gezmeye başlayan ziyaretçiler bir süre dolaştıktan sonra masaj yaptırmak için masaj salonlarından birisine giriyorlar. Masajın ardından ise, Tayland sokak yemeklerinden tutun dönere kadar her çeşit yemek seçeneğini bulabilecekleri bölüme gidip yemeklerini yedikten sonra alışverişlerine ve gezilerine devam ediyorlar.

Chatuchak’ta aklınıza gelen ve gelmeyen her şeyi bulabilirsiniz. Pazar, bölgelere ve bölümlere ayrılmış durumda bu da bir nebze gezmeyi kolaylaştırsa da bir kere gördüğünüz tezgahı bir daha görmeniz imkansıza yakın. Bu nedenle bir şey beğendiyseniz ve fiyatı uygunsa kaçırmayın deriz. Bu pazarda Tayland sokak yemekleri, tropikal meyveler, masaj salonları, antikacılar, tekstilciler, dericiler, hediyelik eşyalar, cilt bakım ürünleri, heykeller, aksesuarlar, ayakkabılar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Bir şey almadan önce pazarlık yapmayı unutmayın çünkü ücreti yarı fiyatına kadar düşürebilirsiniz.

Zaman içinde Tayland'ın başkenti Bangkok'un gözde lokasyonlarından birisi haline gelen Chatuchak Market'i, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir alışveriş deneyimi yaşamak için Bangkok'a yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz. Peki bu pazardaki hangi ürün sizin daha çok ilginizi çekti?

Bangkok'un bir diğer turistik pazarı Yüzen Çarşılar ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. 

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chatuchak_Weekend_Market

https://theculturetrip.com/asia/thailand/articles/a-guide-to-chatuchak-weekend-market/

https://www.seturday.com/trend-seyahat-rotalari/chatuchak-bangkok-hafta-sonu-pazari


BENZER YAZILAR

Moena : İtalya'da Bir Türk Köyü

İtalya’da küçük bir köy olan Moena’nın özellikleri ve Türklerle olan ilişkisi.

Leonardo Da Vinci İzinden Milano

Sanat, tarih, estetik ve kültür kaynağı olan Milano'da Leonardo Da Vinci izlerini sizler için derledik.


Paylaş