Rengarenk duvarları, neo-klasik arabaları, tüm dünyayı etkilemiş olan devrimi ile size tarihi bir yolculuk yaşatacak olan Küba, gidip görenler için bir "Harikalar Diyarı."

Resmi adı Küba Cumhuriyeti olan ülke, Karayiplerde bir ada ülke ülkesidir. Hem dünyanın bir ucu olması, hem de alışık olduğumuz tüm düzenlerin dışında olan Küba, UNESCO araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülke olarak seçilmiştir. Ayrıca Küba, insanlara derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülkedir. Renkleri, kendine has dokusu ve insanları ile özgünlüğünü koruyan ülke Küba'nın devrim adına yaşadıklarını araştırdığımız, seyahat listenize ekleyeceğiniz rotalardan oluşan yazımıza göz atalım. Keyifli okumalar! 

Küba Devrimi ve Komünizm 

Küba'nın siyasi tarihi, devrimi ve komunizmi benimsesin benimsemesin herkes için önem taşır. Küba Devrimi ilham verici bir cesaret öyküsü olmakla birlikte dünya siyaset arenasında en çok konuşulan bir tektonik hareket başlangıcıdır.

19. ve 20. yüzyıllar arasında İspanya ve ABD boyundurluğundan kurtulabilmek için mücadeleye giren Küba halkı, gerçek bağımsızlık ve sosyalizm için devrimi Castro ve Guevara önderliğinde gerçekleştirmişlerdir. 1903'den bu yana ABD mandası olan Küba'da, 1920'de ABD şirketleri ülkedeki tarım şirketlerinin yarısına sahiplerdir. ABD, Küba'yı bir hammadde kaynağı ve aynı zamanda pazar kaynağı olarak görmüşlerdir. Devrimin lideri Fidel Castro, Karl Marx, Friedrich Engels ve Vladimir Ladin okumaya başlayarak gittikçe Marksizme yakınlaşmaya başlamıştır.  Küba'nın içinde bulunduğu durumu burjuvazinin diktatörlüğü ve yozlaşma ile bağdaştırarak tek ve kesin çözümün işçi sınıfının yapacağı bir devrimden geçtiğini savunur.

Daha sonra şöyle konuşur: "Marksizm bana toplumun ne olduğunu öğretti. Bir zamanlar kuzey güney neresi olduğunu anlamayan ormanda gözü bağlı bir adam gibiydim. Eğer ki sınıf çatışması ne demek anlamadıysan veya toplumun zengin ve fakir diye ikiye ayrıldığından, bazılarının diğerlerini sömürdüğünden bir habersen o zaman ormanda kaybolmuş ve hiçbir şey bilmiyorsun demektir." 

"Devrim şimdi başlıyor." sözü ile devrimin asıl kahramanı Fidel Castro, yıllar süren mücadelenin ardından devrimin zaferini ifade etmişti ve Küba 1902 yılında bağımsız bir devlet haline geldi.

Küba'da Yaşam

Küba'nın resmi dili İspanyolca'dır. Küba anayasasında din ile ilgili bir madde yer almaz. Devlet din özgürlüğü tanır ve farklı inançlar bambaşka yerlerde aynı değeri ve saygıyı görür. Aynı zamanda ülkede banka yok. Amerikan menşei kartların kullanımı yasak. Küba'da Wİ-Fİ sadece en büyük otellerde çekiyor, onun dışında internet kullanımı çok az.

Ülkede 2 para birimi var, birisi CUC diğeri ise CUP. CUC için değer olarak dolara yakın ve turistlerin kullandığı para birimi demek mantıklı olacaktır. Yanınızda Euro ve bolca nakit para götürmelisiniz çünkü kredi kartı kullanılan çok nadir yerler var. Euro götürme nedeniniz ise ABD doları götürüp bozdurursanız, komisyonuna bozdurduğunuz kadar para veriyor olmanız. Türkiye ile Küba arasında 7 saatlik zaman farkı var. Türkiye Küba'dan 7 saat ileride. Küba'nın en güzel zamanları ise Nisan-Mart ayları. 

Küba Gezilecek Yerler

Havana

Küba'nın göz bebeği ve başkenti olan Havana, Eski Havana olarak da bilinir. 1982 yılı itibariyle UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne girmiş olan bölge, eski, yıkık, dökük fakat ülkenin havasını en çok hissettiren şehir. Havana'da ismiyle en çok ünlenen ve görülmeye değer olan yeri ise Devrim Müzesi. Küba akıllarda romantik bir masal ve harikalar diyarı ise, Havana da kirli yüzlü ama muhteşem bakan bir kahraman. 

Koloniyal ve neo-klasik mimarinin en güzel örnekleri ile işlenmiş sokaklarında öylece gezmek, hiçbir yere uğramasanız da size zevk verecektir. Binaların bakımsız halleri şehre apayrı bir ruh katmakta. Ayrıca Havana dev bir açık hava müzesi. Devrimden sonra dünyadan soyutlandığı için, burada zaman donmuş, eşyaları hayat ritmi ve herkesin mutlu ve halinden memnun olması ilk göze çarpanlardan. Havana'nın en güzel klasiği ise o üstü açık eski rengarenk arabalar. 

Klasik Araba ile Turlama Fiyatları

Şoförler 1 saat süren standart bir rota oluşturmuşlar, şehrin görülmesi gereken yerlerini turluyorlar. Fakat Eski Havama'ya uğramıyorlar. 1 saatlik şehir turu ise 35 CUC.

Vinales Milli Parkı

Küba'da yer alan Vilanes Köyü, sahip olduğu biyoçeşitllik nedeniyle 1999'dan bu yana UNESCO'nun koruması altında. Aynı zamanda dünyanın en kaliteli purolarının yetiştiği yer olan milli parkta, kültürel ortamın niteliği, Karayipler ve Küba'nın kültürel gelişimini yansıtır. 

Turistler buraya Küba'da kırsal hayata karışmak ve tütün tarlaları arasında trekking, binicilik, bisiklet gibi çeşitli aktiviteler yapmaya geliyorlar. Vinales'te aynı zamanda kahve tarlaları ve birçok tütün tarlaları mevcut. Buraya geldiğinizde bu tarlaların arasında kaybolabilir ve aynı zamanda çevresinde bulunan birçok yeraltı mağaralarını keşfe çıkabilirsiniz.

Trinidad

1500'lerde kurulan Trinidad, Küba'nın en eski yerleşimi ve koloniyal ruhu en iyi muhafaza etmiş yeri. 1700'lerde Karayiplerden ithal edilen şekerin Avrupa aristokrasisinin yeni gözdesi olmasıyla köşeyi dönen Trinidad'daki İspanyol kökenli şeker patronları kendilerine ufak saraycıklar yaptırmışlar ve şehre inanılmaz bir görüntü sağlamışlardır. Bu ailelerin evleri şu anda müze olarak şekillendirilmiştir. Küba'daki en tatlı restaurantlar da yine burada. Trinida'da şeker kamışı imparatorlarının şehir dışındaki tarla ve evlerini görebilir, şehir içindeki şelaleye veya trekking alanlarına gidebilirsiniz.

Hem ırkçılıktan uzak kişiliği, hem siyasi tarihi ve renkli dünyası ile herkesin gözdesi olan ülke Küba'yı Amerika seyahatinizde görmenizi diliyor, sizin için hem kültür hem tarih kokan hem de görsel şölen yaşatacak bir tatil olduğuna inanıyoruz. İyi tatiller!

Kaynakça

https://www.unescodunyamiraslari.com/kuba/vinales-vadisi/

https://www.bizevdeyokuz.com/kuba-devrimi-fidel-castro-che-guevara-ve-komunizm/

https://www.bizevdeyokuz.com/kuba-gezilecek-gorulecek-yerler-rota-zaman/

https://www.birhayalinpesinde.com/kuba-gezi-rehberi-gezilecek-yerler

https://gezimanya.com/kuba

https://oitheblog.com/2017/06/02/kuba-gezi-rehberi-bireysel-kuba-seyahati-nasil-planlanir/

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCba_Devrimi


BENZER YAZILAR

Domus Aurea : Bir İmparatorun Gururu

Nero’nun Roma’daki Altın evi olarak bilinen görkemli bir saray kompleksi ve özellikleri

Dünya Üzerinde Penguenleri Görebileceğiniz 4 Yer

Ekvador, Antarktika, Güney Afrika ve Avustralya'da penguenleri görebileceğiniz yerleri sizler için derledik.


Paylaş