25 Şubat 2022 tarihinde Türkiye'de vizyona girecek film Cyrano hakkında bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar

Cyrano - 2021

Cyrano Filmi Hakkında

25 Şubat’ta Türkiye’de vizyona girecek Cyrano filmini yakından inceleyelim. Cyrano filmi Schmidt'in aynı adlı 2018 sahne müzikaline dayanmaktadır ve senaryosuda 1897 Edmond Rostand'ın Cyrano de Bergerac oyununa dayanan senaryosu Erica Schmidt tarafından yönetilmiştir. Yapıt prömiyerini 2 Eylül 2021'de 48. Telluride Film Festivali'nde yapmıştır. Yönetmen koltuğunda daha önce birçok başarılı işi yöneten Joe Wright yer alıyor. ( Anna Karenina(2012), Pride Prejudice(2005)…) Film eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler almıştır ve birçok ödül içinde aday gösterilmiştir bunlardan bazıları; 79. Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Sinema Filmi - Müzikal veya Komedi ve Sinema Filminde En İyi Erkek Oyuncu - Müzikal veya Komedi (Dinklage), 75. İngiliz Akademisi Film Ödülleri'nde dört adaylık ve En İyi Kostüm.

Cyrano Filmi Konusu

Cyrano (Peter Dinklage) yetenekli bir şairdir. Roxanne (Haley Bennett) adlı genç kadına aşıktır. Roxanne Christian de Neuvillette adlı başka bir adama aşıktır. Sosyal statüsünün ve fiziksel görüntüsünün çekinse de Cyrano aşkını ispatlamak istemektedir.

Tür: Müzikal / Romantik

Yönetmen:  Joe Wright

Müzik: Aaron Dessner; Bryce Dessner

IMDb: 5.9/10

Rotten Tomatoes: %88

Cyrano Film Fragmanı

Cyrano Filmi Oyuncuları

Haley Bennett – Roxanne

Peter Dinklage – Cyrano

Kelvin Harrison Jr – Christian

Ben Mendelsohn – De Guiche

Monica Dolan – Marie

Joshua James – Valvert

Anjana Vasan – Sister Claire

Ruth Sheen – Mother Marthe

Tim McMullan – Jodalet

Cyrano Filmi İzliyeci Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Film yapımcısı Joe Wright, klasik bir aşk hikayesini ne kadar ustalıkla yeniden yaratabileceğini kanıtlamış bu filmde. Daha önce Anna Karenina ve Aşk ve Gurur filmleri ile de gönlümüzü fethedetmişti. Beğendim size de tavsiye ederim. (ferguson-631)

Genelde müzikalleri sevmem, ama bu filmde durum biraz farklı. Ayrıca Peter Dinklage çok iyiydi. Siz de bu filme bir şans verin bence. (ops-5253522)

Filmi Peter Dinlage’in performansı için izleyebilirsiniz. Beğendim ama açıkçası daha iyi olabilirdi. (sweidman-2801622)

Cyrano Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Haley Bennett ve yönetmen Joe Wright gerçek hayatta bir çift. Bu onların birlikte çalıştıkları ilk işleriymiş.

Filmin çoğu Sicilya'da, Noto, Scicli ve Syracuse civarında çekilmiştir.

Peter Dinklage, bir film uyarlamasında yer almadan önce sahnede Cyrano rolünü oynamıştır, tıpkı José Ferrer'in seneler önce Cyrano de Bergerac (1950) ile yaptığı gibi.

Haley Bennett ve Peter Dinklage, Cyrano'nun 2019'un sonlarında New York'ta Broadway dışında sınırlı sayıda gösterimi olan 2018 Connecticut merkezli Goodspeed Musicals prodüksiyonunda rollerini yeniden canlandırmışlardır.

Orijinal oyunda Cyrano, burnunun büyüklüğü konusunda bilinçlidir.

Yönetmen Joe Wright Hakkında Kısa Bilgiler

 

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt12889404/

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyrano_(film)

https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Wright


BENZER YAZILAR

Okul Tıraşı (Brother’s Keeper) - 2021

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan imzalı, yarıştığı ulusal ve uluslararası festivallerde kazandığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren dram filmi.

The Serpent: Çarpıcı Suçlarla Dolu Gizemli Seri Katil

Gerçek hayattan uyarlanmış hırsız, dolandırıcı ve seri katil olan, usta akıl oyunlarıyla etrafındakileri kandıran ve manipüle eden "the serpent" lakaplı Charles Sobhraj'ın hayat hikayesi.


Paylaş