İstanbul Modern, Beyoğlu'ndaki geçici mekanına veda ediyor ve tekrar Karaköy'e dönüyor.

İstanbul Modern, ilk olarak 2004 yılında, Eczacıbaşı Ailesi tarafından açıldı ve o dönemde Türkiye'nin ilk modern sanat müzesiydi. 

2018’den beri Beyoğlu'nda, süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, mağazası, eğitim atölyeleri, sineması ve kütüphanesiyle hizmet veriyordu. 

Sanat müzesi, 27 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki geçici mekanından taşınacak ve eski lokasyonuna, Karaköy'deki Renzo Piano imzalı yeni binasına geçecek. 

İstanbul Modern Karaköy

İstanbul Modern'in Karaköy'deki eski yerinde yeniden kapılarını açacak olan binası, dünyanın dört bir tarafında, tarihi kentlerde simge haline gelen Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín gibi kültür-sanat kurumları ve müzeler tasarlayan Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano tarafından tasarlandı. 

Eczacıbaşı Topluluğu, müzenin kurucu sponsorluğunu yaparken, Doğuş Grubu-Bilgili Holding ana sponsorluğunu üstleniyor. Bina, uluslararası standartlarda bir müze olarak izleyiciyi merkezine alıyor. Galataport sahası içinde yer alan binanın yenilenmesi amacıyla 2018 yılında çalışmalar başlamıştı. 

Kafe ve restoranı, sergi salonları, etkinlik alanları, tasarım mağazası, kütüphane,  sinema ve eğitim atölyeleri ile ziyaretçilerini ağırlayacak olan yeni binanın 27 Şubat Pazar günü açılması ve müzenin de buraya taşınması planlanıyor. 

Mayıs sonunda ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak olan müzenin sanat çevrelerinde Atatürk Kültür Merkezi gibi adından söz ettireceğinden bahsediliyor. 

Beyoğlu Sergileri

Önümüzdeki günlerde kapanacak olan İstanbul Modern'in Beyoğlu'ndaki geçici mekanında Uluslararası Sanatçı Filmleri, Etkileşimler ve Koleksiyon sergileri bulunuyor. 

Farklı kuşaklardan yaklaşık 30 sanatçının 40 yapıtının sergilendiği Koleksiyon sergisi, müzenin iki katına yayılıyor. 

Etkileşimler sergisi ise, sanatçılar ile ilham aldıkları kaynaklar arasındaki ilişkiyi müze koleksiyonundan bir seçki ile araştırıyor.

Uluslararası Sanatçı Filmleri projesi de, 2022'de "özen göstermek" temasına odaklanıyor. 


BENZER YAZILAR

Bangkok’un Yüzen Çarşıları

Ürünlerin teknelerden satıldığı ve turistik cazibe merkezleri olarak hizmet veren Yüzen Çarşılar yerlilerin ve turistlerin nehir kenarında alışveriş kültürünü deneyimlemelerini sağlıyor.

Mavinin Her Tonuyla Chefchaouen

Fas’ın büyüleyici şehri Chefchaouen, mavinin her tonunu yansıtan sokakları ve büyüleyici konumuyla ziyaretçilerine özel bir deneyim sunuyor.


Paylaş